Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Staffordshire Bull Terrier

Historia

     Staffordshire Bull Terrier powstał w Anglii na początku XIX w. w wyniku skrzyżowania Old English Bulldoga z miejscowymi terierami m.in. English White Terierem oraz Manchester Terierem. Po buldogach odziedziczył ogromną siłę fizyczną, a po terierach nieustępliwość i wojowniczość. Początkowo psy były wykorzystywane do walk z bykami i innymi psami. Kiedy walki zostały zakazane, stafik musiał wejść w nową rolę – psa to towarzystwa.
    To właśnie SBT dał początek całej grupie psów w typie Bull & Terrier. Hodowcy coraz chętniej krzyżowali buldogi z terierami, mając nadzieję, że uzyskają jeszcze lepszy typ psa.  Pamiętajmy, że Staffordshire jest oryginalnym Bull-and-Terrierem, a nie rasa nosząca nazwę – bullterier, która jest znacznie młodsza. Nazwa rasy – wbrew powszechnej opinii – nie pochodzi od hrabstwa Staffordshire, a od tawerny, gdzie powstał pierwszy wzorzec.
   W XIX wieku wiele psów trafiło za ocean, gdzie były krzyżowane z innymi rasami. Na skutek licznych krzyżowań uzyskano większe i wyższe psy, które stały się przodkami współczesnych amerykańskich staffordshire terrierów i amerykańskich Pit Bull Terrierów.
Rasa została zaakceptowana przez American Kennel Club w latach 30. XX wieku.

Staffordshire Bull Terrier opis rasy

    Staffordshire Bull Terrier jest średniej wielkości, krępym i dobrze umięśnionym psem przypominającym amerykańskiego staffordshire terriera i amerykańskiego pit bull terriera.  Dopuszczalna wysokość w kłębie u dorosłego osobnika waha się od 35,5 do 40,5 cm. Waga psów oscyluje w granicach 12,7 –17 kg;  suki są lżejsze i ważą  od 11 do 15,4 kg. Głowa krótka; mózgoczaszka szeroka i głęboka w każdej części. Stop wyraźnie zaznaczony. Trufla nosowa czarna. Kufa krótka. Policzki silne, wargi przylegające, gładkie. Szczęka i żuchwa silne. Zęby duże ustawione w zgryzie regularnym, kompletnym, nożycowym. Oczy powinny harmonizować z umaszczeniem; preferowana barwa czarna. Okrągłe, średniej wielkości; ciemne obwódki powiek. Uszy w kształcie płatka róży lub półstojące. Niezbyt duże i dość lekkie. Nie mogą być obwisłe lub stojące. Szyja krótka, rozszerzająca się w stronę łopatek, o dobrej muskulaturze i regularnych kształtach. Tułów zwarty. Górna i dolna linia prosta, klatka piersiowa szeroka i głęboka.

Pies Staffik

Staffordshire Bull Terrier

   Żebra dobrze wysklepione. Średniej długości ogon nisko osadzony. Hodowcy często porównują jego kształt do rączki pompy wodnej. Zwęża się ku dołowi. Kończyny przednie proste, szeroko rozstawione. W nadgarstkach łapy rozchodzą się lekko na zewnątrz. Łopatki skośne, łokcie przylegające. Kończyny tylne mocno umięśnione, równoległe. Stawy kolanowe o dobrym kątowaniu. Stawy skokowe umiejscowione nisko. Łapy średniej wielkości, dość mocne, o jędrnych opuszkach. Pazury czarne u psów jednobarwnych.
   Czworonogi występują w kilku typach umaszczenia: pręgowanym, czarnym, czerwonym, płowym, błękitnym i białym. Niekiedy spotykamy również osobniki, u których barwa włosa przybiera barwę białą łączoną z pozostałymi kolorami. Powłoka włosowa jest gładka i ściśle przylega do ciała, co daje psu opływowy wygląd.

Zachowanie i temperament Staffordshire Bull Terrierów

   Ze względu na sposób hodowli i przeznaczenie Staffordshire Bull Terrier są znane ze swojej inteligencji, odwagi i bezwarunkowego oddania swoim opiekunom. Uwielbiają spędzać czas z dziećmi. Miłość do właścicieli wyrażają w przeróżny sposób; mogą skakać na kolana, tulić się i lizać po twarzy. Paradoksalnie, ich wygląd absolutnie nie współgra z osobowością i nie oddaje usposobienia czworonogów.


  • Staffordshire Bull Terrier

  • Staffordshire Bull Terrier

  • Staffordshire Bull Terrier

    Współczesne Staffordshire Bull Terriery pełnią przeróżne funkcje. Coraz więcej osób trenuje z psami weight pullingagility oraz inne sporty wymagające posłuszeństwa. Niestety, wiele osób wykorzystuje czworonogi do walk z innymi psami, stąd też Bull Terriery są powszechnie traktowane jako psy agresywne.

Choroby

    SBT cierpią z powodu kilku dziedzicznych przypadłości m.in. zaćmę i problemy metaboliczne. Wczesne wykonanie testów może jednak uchronić psa przed rozwojem schorzeń w przyszłości. Średnia długość życia zwierząt nie przekracza zazwyczaj 13 lat.

Pielęgnacja

  Staffordshire Bull Terrier ma krótką sierść pozbawioną podszerstka. Linieje dwa razy w ciągu roku. Kąpiele nie są wskazane. Do mycia w zupełności wystarczy wilgotna szmatka.

Psy Staffordshire Bull Terriery

Staffordshire Bull Terriery

Wysokość: Dopuszczalna wysokość w kłębie u dorosłego osobnika waha się od 35,5 do 40,5 cm.

Masa: Waga psów oscyluje w granicach 12,7 –17 kg;  suki są lżejsze i ważą  od 11 do 15,4 kg.

Umaszczenie: Włos psa jest gładki, krótki i przylega do skóry. Dozwolone umaszczenie obejmuje barwy: czerwoną, płową, białą, czarną lub błękitną. Dopuszczalny jest również melanż kolorystyczny bieli z innymi, dopuszczalnymi kolorami włosa. Niedozwolonym typem umaszczenia jest czarny podpalany oraz czekoladowy.

Pielęgnacja: Stafik ma krótką sierść pozbawioną podszerstka. Linieje dwa razy w ciągu roku. Kąpiele nie są wskazane. Do mycia w zupełności wystarczy wilgotna szmatka.

Zdrowie: Psy cierpią na kilka przypadłości dziedzicznych, które mogą być jednak wykryte w wieku szczenięcym (wystarczy przeprowadzenie odpowiednich testów). Najczęściej spotykane schorzenia to: zaćma, problemy metaboliczne i tyłozgryz.

Rodzina: Psy są bardzo wierne i lojalne swoim właścicielom; miłość i przywiązanie okazują im na przeróżne sposoby. W stosunku do dzieci zachowują się bardzo poprawnie - traktują je nieomal jak własne młode. Staffordshire Bull Terriery wymagają przeprowadzenia odpowiedniego szkolenia z zakresu posłuszeństwa i zniwelowania zachowań agresywnych. Psy lubią wchodzić w otwarte konflikty z innymi zwierzętami, co nierzadko kończy się tragicznie. W Polsce są uznawane za rasę psów agresywnych.

Pochodzenie: Wielka Brytania

Inne nazwy : Staffik, Staffi, Stafford, Staff, SBT

Cena szczeniąt z rodowodem 2500 złotych - 4000 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa III, sekcja 3, nr wzorca 76. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: