Udostępnij ten artykuł.

Stary pies i opieka medyczna

Właściciele starych psów, które weszły już w okres starzenia, muszą otaczać swoje czworonogi szczególną opieką i dbać o utrzymanie prawidłowej kondycji zdrowotnej. Dbałość nie ogranicza się jedynie do zapewnienia odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej, zbilansowania diety i przygotowania odpowiedniego miejsca wypoczynkowego, ale również do regularnych i częstych wizyt u weterynarza.

Pierwsza wizyta psa starego u weterynarza powinna opierać się na pełnej diagnostyce zwierzęcia i wykonaniu poszerzonych badań. Właściciel winien w sposób kompleksowy opisać codzienny jadłospis zwierzęcia, określić jego poziom aktywności psychoruchowej i poinformować o ewentualnych wątpliwościach. Po wstępnych oględzinach lekarz wykonuje standardowe badania osłuchowe, sprawdza stan oczu, przegląda uszy, ocenia wielkość gruczołu prostaty i sprawdza gruczoły sutkowe u suki, a także określa poziom ruchomości stawów. Na koniec dokonuje ważenia czworonoga. Pomiary wagi są niezbędne i wykonuje się je przy każdej, kolejnej wizycie. Dzięki temu możemy na bieżąco śledzić odkładanie się dodatkowych kilogramów i w porę zapobiegać nadwadze i otyłości. Otyłość jest bardzo niebezpieczna dla starszych zwierząt, gdyż wywołuje szereg chorób serca i prowadzi do zwyrodnienia i dysplazji stawów.  
Z racji tego, że pies w wieku starczym jest zdecydowanie bardziej narażony na powstawanie i rozwój chorób nerek, wątroby i gruczołów dokrewnych niezbędne wydaje się wykonanie morfologii i biochemii krwi. W tym celu należy dostarczyć świeżą próbkę środkowego moczu zwierzęcia.

Wszystkie wyżej wymienione badania należą do pakietu podstawowego. Ich wykonanie warunkuje dalszy poziom wizyt u weterynarza i pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy konieczne jest podjęcie leczenia czy też dalsza, zwykła profilaktyka. Jeżeli lekarz stwierdzi jakiekolwiek odchylenia od normy, z pewnością zleci wykonanie dodatkowych badań. EKG serca czy USG jamy brzusznej są niestety wykonywane odpłatnie, niemniej cena życia naszego czworonoga jest znacznie wyższa od ceny badań lekarskich.

Po wykonaniu badań możemy przejść do wykonania podstawowych zabiegów takich jak odrobaczanie psa i szczepienia przeciwko nosówce i wściekliźnie.
Badania lekarskie powinny być powtarzane co pół roku, a jeśli zajdzie potrzeba, bądź zaobserwujemy zachowania nietypowe dla naszego pupila, należy zgłosić się do weterynarza wcześniej.

Stary pies i stan zębów

Stary pies może cierpieć z powodu chorób przyzębia i wypadania zębów. W związku z tym powinniśmy bardzo dbać o higienę jamy ustnej i podawać naszym pupilom specjalne kości, które pomagają zwalczać kamień nazębny. Co jakiś czas trzeba również zgłaszać się do weterynarza, który wykonuje mechaniczny zabieg czyszczenia zębów.

Zapalenie kości i stawów starego psa

Zapalenia kości i stawów są bardzo częstymi schorzeniami dotykającymi przede wszystkim zwierzęta w wieku starczym. Pierwszymi oznakami świadczącymi o rozwoju choroby są: sztywność kończyn tylnych, niespokojny i przerywany sen, niechęć do wychodzenia z domu. Psy z ostrym zapaleniem kości i stawów często reagują na ból przeciągłym piskiem. Jeśli jednak nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której zwierzę będzie dosłownie zwijało się z bólu, należy zawczasu interweniować i zastosować odpowiednią profilaktykę leczniczą. Najważniejszą sprawą jest zapewnienie zwierzęciu ruchu i wychodzenie z nim na krótkie, codzienne spacery. Ruch spowoduje, że zwierzę nie będzie cierpiało z powodu nadwagi i nacisk na stawy nie będzie aż tak duży.
Bóle spowodowane zapaleniem stawów potęgują się wraz ze wzrostem wilgotności powietrza i obniżeniem temperatury. Z tego względu zwierzę musi posiadać czyste i ciepłe legowisko, które stanie się dla niego swoistym azylem. Zapewnienie staremu psu poduszki może zapobiec powstawaniu odleżyn i spowodować, że bóle stawów i kości nie będą tak dokuczliwe. Raczej nie powinniśmy kupować psu poduszki elektrycznej, zdecydowanie lepiej jest wypełnić zwykłą poduszkę termoforami.

Jeżeli stary pies cierpi z powodu przewlekłego zapalenia należy zwrócić się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe, bądź zastosuje terapie antybiotykową. Niektóre karmy i suplementy diety dla psów zawierają specjalne składniki na bazie przeciwutleniaczy, które wspomagają ochronę układu odpornościowego, a także suplementy wspomagające system ochrony stawów.

Tagi artykułu: