Udostępnij ten artykuł.

Sterylizacja prawda i mity

Zwierzę poddane zabiegowi sterylizacji staje się nieodwracalnie bezpłodne. Sam zabieg nie ma jednak żadnych konsekwencji zdrowotnych, a wręcz przeciwnie, jest bardzo korzystny dla zwierzęcia. O pozytywnych skutkach kastrowania powiemy jednak w odpowiednim czasie.

Czworonóg może być kastrowany w każdym wieku, niemniej optymalnie jest wykonać zabieg w pierwszym roku życia, ale nie wcześniej niż przed siódmym miesiącem. Suki winny być sterylizowane zaraz po wystąpieniu pierwszej cieczki. U psów ras małych i bardzo małych pierwsza  cieczka występuje zazwyczaj nieco wcześniej niż u psów ras dużych i bardzo dużych. W przypadku suk istnieją dwa, bezwzględne przeciwwskazania do wykonania zabiegu sterylizacji: cieczka i okres tuż po ciąży. Suki ciężarne są często poddawane sterylizacji; nie niesie to za sobą groźby powikłań. Jeżeli jednak nie chcemy narażać sukę na stres w czasie ciąży, to możemy przenieść termin zabiegu na okres po ciąży, kiedy skończy się już laktacja.

Sterylizacja zalety zabiegu

U wysterylizowanej suki ryzyko zachorowania na ropomacicze i nowotwór gruczołu sutkowego zanika niemalże do zera. Suki, które zachorowały na ropomacicze, muszą być poddawane zabiegowi usuwania ropy z macicy. Operacja jest bardzo skomplikowana, gdyż jeden, nieszczęśliwy ruch lekarza może spowodować wylanie ropy do jamy brzusznej. Zabieg sterylizacji uwalnia sukę od ryzyka zachorowania, gdyż polega na usunięciu macicy. Dzięki temu zwierzę jest również wolne od zachorowania na nowotwory narządów rodnych.

Sterylizacja niesie za sobą jeszcze inne korzyści. Po pierwsze sprawia, że zwierzę staje się stabilne emocjonalnie i psychiczne. Po usunięciu macicy suki nie cierpią z powodu cieczki. U niektórych ras cieczka pojawia się dwa razy w roku, ale spotkamy i takie, które muszą częściej zmagać się z tą przypadłością. Cieczka jest bardzo ciężkim okresem zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Czworonóg staje się, bowiem apatyczny, nic go nie cieszy i nie ma ochoty do życia. Właściciel musi zaś cały czas trzymać pupila na smyczy i pilnować, aby się zbytnio nie oddalił. Cieczka eliminuje ten problem.
Inną, bardzo przykrą przypadłością suk niewysterylizowanych jest ciąża urojona. Urojona ciąża zostawia spore blizny na psychice zwierzęcia i może wywołać nieodwracalne zmiany psychiczne. Nie pozwólmy, zatem, by nasze zwierzę cierpiało, skoro rozwiązanie jego problemów znajduje się w zasięgu naszej ręki.

W przypadku samców sterylizacja zapobiega rozwojowi nowotworów układu płciowego, przepuklinie, schorzeniom prostaty.
Warto przy tym pamiętać, że wykastrowany samiec zyskuje równowagę psychiczną. Nie jest nadpobudliwy, nie wdaje się w bójki z innymi samcami i nie ucieka od właściciela. Wiele psów przejawia, bowiem skłonności do włóczęgostwa, co jest bardzo przykrym, a jednocześnie groźnym dlań przyzwyczajeniem. Przyczyną włóczęgostwa jest w głównej mierze chęć zdobycia suki. Suki w rui roztaczają miłą dla nosa samca woń, która skutecznie odciąga czworonoga od właściciela.

Niewątpliwie największą zaletą sterylizacji jest kontrola urodzeń. Wysterylizowane psy na pewno nie zapłodnią samic, a samice z całą pewnością nie zajdą w ciążę. Niestety, problem niekontrolowanych urodzeń jest w Polsce szczególnie dotkliwy. Właściciele, zamieszkujący w głównej mierze tereny wiejskie, są źle nastawieni do wszelkich zabiegów weterynaryjnych i wzbraniają się przed nimi, jak tylko mogą. Świadomość społeczna oparta na wzorcach tradycyjnych stanowi bardzo poważną przeszkodę w znormalizowaniu liczebności psiej populacji.

Sterylizacja, kastracja wady

Zabieg kastracji, podobnie jak każdy zabieg wykonywany pod narkozą, niesie za sobą ryzyko powikłań. Oprócz tego pies może różnie zareagować na narkozę; niektóre zwierzęta mają wrodzone choroby serca, które stanowią poważne przeciwwskazanie do wykonywania zabiegu. Najbezpieczniejszym typem znieczulenia ogólnego jest obecnie narkoza wzierna, nieco droższa od tradycyjnych leków znieczulających, ale o wiele korzystniejsza dla zwierzęcia.
Suki po zabiegu mogą mieć problemy z nietrzymaniem moczu. Nie jest to jednak poważna przypadłość i może zostać w stu procentach wyleczona.

Wysterylizowane psiaki przejawiają skłonności do nadwagi. Psy i suki mogą być po zabiegu leniwe, apatyczne i niechętne do podejmowania aktywności fizycznej. Jeżeli widzimy, że zwierzę ma ograniczone zapotrzebowanie na ruch, a tym samym ograniczone zapotrzebowanie energetyczne, powinniśmy zmniejszyć mu dzienne porcje posiłków.

Zabieg sterylizacji

Fakty i mity na temat sterylizacji

Kastracja jest nienaturalna. Każda suka powinna zajść w ciążę.

Osoby, twierdzące, że kastracja jest czymś nienaturalnym, powinny odbyć przynajmniej jedną wizytę w schronisku dla psów i zadać sobie jedno, podstawowe pytanie: czy lepiej wykonywać nienaturalny zabieg operacyjny, czy pozwolić, aby zwierzęta żyły w brudzie, ścisku i zimnie?
Nie istnieją żadne medyczne wskazania, które motywowałyby twierdzenie, że suki przynajmniej raz w ciągu życia powinny zajść w ciążę. Ciążą jest wielkim wyzwaniem i jednocześnie wielkim stresem dla zwierzęcia. Wiele suk umiera w czasie porodu, a jeszcze większa część na skutek powikłań poporodowych. Ponadto należy zauważyć, że żadna suka nie jest emocjonalnie związana ze swoimi małymi. Dowodzi temu fakt, że matki odrzucają chore, słabe i nieprzystosowane do życia szczeniaki, a żywią, karmią i pielęgnują jedynie silne i zdrowe pieski. Więź, łącząca szczenię z matką, nie jest trwała. Szczeniaki są odłączone od swoich matek już po kilku tygodniach. Suki nie przeżywają rozstania z własnymi dziećmi, tak jak przedstawiciele gatunku ludzkiego. Nie stać ich na wyższe uczucia wobec swych pociech. Przypisywanie typowo ludzkich zachowań psom zupełnie mija się z celem i jest bezzasadne.

Skutki kastracji. Pies traci wolę życia i walki.
Pies nie traci swoich umiejętności i nie spełnia swych zadań gorzej niż przed zabiegiem kastracji. Psy, które wcześniej broniły posesji, nadal będą to robić. Zwierzęta wykorzystywane do polowań na dziką zwierzynę będą wykonywały swoje zadania z dziką rozkoszą.

Prawdą jest jednak, że psy wykastrowane stają się dość ociężałe i ospałe. Aby zredukować negatywne skutki zabiegu, należy zoptymalizować dietę psa i wprowadzić do niej specjalny, suchy pokarm przygotowany z myślą o psach po zabiegach. Karmienie psa dobrą jakościowo, sklepową karmą wydaje się najlepszym z możliwych rozwiązań.

Uważam na swojego psa. Po co mu zabieg?

Nawet najbardziej zaangażowany właściciel może nie upilnować swojego zwierzaka. Nie warto igrać z ogniem, a potem się rozczarować. Psy są przebiegłymi stworzeniami, w szczególności psy, które chcą pokryć samicę. Psy ras dużych są nawet w stanie zerwać smycz, aby pognać do wybranki serca i ją pokryć. Psy, mieszkające przez większość roku w budzie, mają jeszcze bardziej ułatwione zadanie. Nie sposób pilnować psa przez cały czas.

Jednym z poważniejszych powodów, dla których właściciele rezygnują z kastracji, jest cena zabiegu. W dużych ośrodkach miejskich za zabieg sterylizacji musimy zapłacić ponad sto złotych. W mniejszych miejscowościach zabieg jest zazwyczaj tańszy. Wiele lecznic weterynaryjnych wykonuje zabieg po cenach preferencyjnych. W Internecie możemy znaleźć poza tym listę placówek, które są dofinansowywane przez gminne ośrodki środowiskowe i wykonują zabieg bezpłatnie. Od nas zależy, czy skorzystamy z tego rozwiązania i wybierzemy mądrze.

Tagi artykułu: