Udostępnij ten artykuł.

Strzyżenie i pielęgnacja Yorka

Strzyżenie i pielęgnacja Yorka są bez wątpienia skomplikowanymi i czasochłonnymi czynnościami. Jeśli posiadamy psa wystawowego, czas potrzebny na higienę znacząco się wydłuża. Sam proces mycia sierści jest żmudny i wymaga użycia specjalistycznych kosmetyków. Dopiero, kiedy włos jest czysty i potraktowany olejkiem nabłyszczającym, możemy zabrać się za czesanie i stylizację fryzury. Czesanie odbywa się za pomocą kilku szczotek. Inna szczotka jest potrzebna do czesania sierści na grzbiecie, inna zaś do czesania okolic oczu i uszu. Yorki, jako psy z rasy długowłosych, mają długą sierść i niekiedy uniemożliwia ona normalne funkcjonowanie. Właściciele spinają wówczas sierść, bądź zawiązują na włosiu specjalne gumki i kokardki. Stanowi to nie tylko dodatek upiększający, ale przede wszystkim pozwala na normalne widzenie i funkcjonowanie psa.

Włos stanowi jeden z dowodów na rasowość psa (czyli te prezentowane na wystawach dla psów i konkursach piękności) posiadają długi, błyszczący włos, rozlewający się wzdłuż grzbietu. Sierść Yorka jest gładka z natury niemniej dla podtrzymania efektu blasku można zastosować specjalne balsamy wcierane w sierść. Oczywiście, kosmetyki dla zwierząt mogą być kupowane jedynie w specjalistycznych sklepach. Yorki są bez wątpienia bardzo uhonorowaną rasą w sklepach zoologicznych możemy dostać kosmetyki, które są produkowane specjalnie dla nich i dostosowane do rodzaju ich sierści.

Strzyżenie włosa u Yorkshire Terriera odbywa się zazwyczaj raz na miesiąc niekiedy częściej. Wszystko zależy od rodzaju włosa i indywidualnych preferencji właściciela. Strzyżenie jest bardzo ważną czynnością włos rośnie stosunkowo szybko i po niedługim czasie może zachodzić na oczy psa i rosnąć na małżowinach usznych. Nieprawidłowa higiena i zbyt rzadkie strzyżenie może prowadzić do poważnych chorób oczu i infekcji usznych. Yorki bardzo często cierpią na kataraktę jest to szczególnie widoczne w wieku podeszłym. Kolejną, ważną czynnością, która winna być podejmowana przez właścicieli, jest strzyżenie i golenie okolic miejsc intymnych psa. Wielu właścicieli nie robi tego samodzielnie i wysyłają psy do salonów. Jest to rozsądne rozwiązania, szczególnie, że Yorki są niebywale wrażliwe i bardzo łatwo je zranić. Pierwsze podejścia związane z goleniem okolic intymnych i usuwania owłosienia w okolicach małżowin usznych, powinny być podejmowane już w pierwszych tygodniach życia szczeniaka. Jeśli zaś chodzi o sam proces strzyżenia, to jest warunkowany nie tylko preferencjami właściciela i panującą modą, ale przede wszystkim względami praktycznymi. W okresie wiosennym zalecane jest, aby piesek miał mocno przycięte i wystrzyżone włosy. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wysoką temperaturę powietrza, ale również ryzyko zalęgnięcia się w sierści insektów (w tym kleszczy i pcheł). Kleszcze mogą prowadzić nawet do śmierci czworonoga (układ odpornościowy psa nie jest w stanie podołać dużemu obciążeniu). Jako, że włos na ciele Yorka rośnie stosunkowo szybko, nie musimy obawiać się, że nasz pies zostanie „oszpecony”.

Wybierając się na wizytę do salonu piękności dla psów, możemy być pewni, że piesek York zostanie ostrzyżone wedle ogólnie panujących norm i trendów. Oczywiście, jeśli pies jest mocno przystrzyżony, zdecydowanie trudnej dobrać odpowiednią fryzurę. Jeżeli włos jest długi i bujny, można stworzyć przeróżne kombinacje i przystrajać pupila na tysiące różnych sposobów. Ostatnimi czasy, bardzo modne stało się ozdabianie psa przepaskami i spinkami. Opaski są dość praktyczne nie przeszkadzają zwierzęciu w normalnym funkcjonowaniu i podtrzymują włos. Podobnie rzecz się ma z dobrze dopasowanymi apaszkami i gumkami wykonanymi z miękkich materiałów. Zdecydowanie odradza się materiały ciągnące i powodujące rwanie włosa. W sklepach zoologicznych możemy dostać specjalne gumki silikonowe dla psów z ras długowłosych, które dobrze podtrzymują włos nad oczami i pomagają w zbieraniu włosa z okolic uszu.

Jak już zostało powiedziane, krótki włos jest zdecydowanie zalecany w okresie wiosennym i letnim. Pozwala utrzymać higienę i minimalizuje ryzyko zalęgania się insektów. Poza tym nie obciąża psa i pozwala mu na wzmożona aktywność fizyczną bez obawy o przegrzanie organizmu.

Pięknie wygladający pies rasy Yorkshire Terrier po wyzycie w salonie piekności dla psów

York po wizycie w salonie piękności

W okresie jesiennym i zimowym możemy pozwolić na swobodny wzrost włosa. Nie tylko chroni on przed zimnem, ale nadaje psu niebywałego uroku. Oczywiście, długi włos wymaga wzmożonej pielęgnacji. Pieski Yorkshire Terriery powinny być regularnie czesane i balsamowane.Czesanie Yorka powinno odbywać się przynajmniej raz dziennie unikniemy wówczas skręcanie i skołtunienia sierści.

Regularne wyczesywanie sierści pomaga zachować stałą higienę, jeśli nie będziemy w stanie czynić tego rytuału, na co dzień, możemy spodziewać się, że sierść w niedługim czasie ulegnie splątaniu i rozczesanie sprawi pieskowi ból.

Długa sierść Yorków może być modelowana i strzyżona na różne sposoby. W salonach piękności dla psów możemy zapoznać się z katalogami fryzur dla psów i wybrać najodpowiedniejszą. Styliści psich fryzur nie ograniczają się jednak do sztampowych i wypróbowanych rozwiązań - bardzo często dochodzi do eksperymentowania i łączenia trendów. Styliści biorą pod uwagę nie tylko rodzaj i grubość włosa, ale nawet charakter czworonoga. Należy zdawać sobie sprawę, że psy ujawniają różne cechy charakteru i temperamenty. Dla psów energicznych i pełnych życia polecane są krótkie fryzury, które nie będą im przeszkadzały w czasie biegania i zabawy. Yorki są dość żywotnymi stworzeniami, jednakże bardzo dobrze znoszą wszelkiego typu zabiegi pielęgnacyjne i nie przeszkadza im strojenie i modelowanie sierści. Najważniejsze jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku; włos nie może być zbyt długi ani zbyt krótki. Pies nie jest, bowiem żywą maskotką, a jego życie nie składa się jedynie z uczestnictwa w wystawach i konkursach piękności. Wszelkie pomysły związane z układaniem nietypowych i ciężkich fryzur, nadmiernym przyozdabianiem, czy też farbowaniem włosa, nie powinny być wcielane w życie.

Tagi artykułu: