Udostępnij ten artykuł.

Strzyżenie psów

Niektórzy właściciele psów mogą sądzić, że strzyżenia wymagają tylko te psy, które są pokazywane na wystawach. Nic bardziej mylnego – często jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia nawet wtedy, gdy prowadzi ono spokojne, rodzinne życie.

Strzyżenie psów to czynność delikatna i wymagająca dużej wprawy, przy której trzeba przestrzegać szeregu ważnych zasad. Nie powinna być stresująca dla zwierzęcia, nie można również narażać go na jakiekolwiek urazy czy obrażenia związane z niefachowym posługiwaniem się nożyczkami. Źle wykonany zabieg może także na długo oszpecić naszego pupila.

Które psy strzyżemy?

Nie wszystkie rasy psów wymagają obcinania sierści – w przypadku Owczarków niemieckich, Labradorów, Husky, Owczarków belgijskich, Dobermanów, Foxterierów lub Ratlerków nie będziemy tego nigdy robić.

Strzyżemy za to wszystkie rasy długowłose i posiadające obfitą szatę, bo w tym wypadku od właściwej pielęgnacji zależy dobra forma i samopoczucie pieska. Zaniedbana sierść, która kołtuni się i gromadzi w środku kurz i zanieczyszczenia jest doskonałą pożywką dla grzybów i bakterii, co sprzyja infekcjom skórnym. Odpowiednia długość pokrywy włosowej ma również chronić psa przed przegrzaniem w lecie i odmrożeniami w zimie.

Zasady strzyżenia psów

Jak już zostało powiedziane, strzyżenie psów nie jest objawem dziwnych zachcianek właściciela, ani nie służy tylko względom estetycznym. Trzeba posiadać sporą wiedzę i doświadczenie, aby móc to odpowiednio wykonać, bo każda rasa wymaga innego cięcia, które w dodatku zmienia się w zależności od pory roku. Należy również przestrzegać kilku zasad, a więc:

  • nigdy nie strzyc psa kiedy jest chory lub osłabiony,
  • używać tylko specjalistycznych preparatów i narzędzi,
  • a także dbać o higienę w trakcie strzyżenia.

Najlepiej jest przyzwyczajać psa do zabiegów pielęgnacyjnych od szczenięcia, bo wtedy oszczędzimy mu dużo nerwów i stresu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy poradzimy sobie z samodzielnym strzyżeniem, to lepiej skorzystać z usług profesjonalnego salonu fryzjerskiego dla psów lub zapisać się na kurs strzyżenia psów.

Tagi artykułu: