Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Strzyżenie psów

Niektórzy właściciele psów mogą sądzić, że strzyżenia wymagają tylko te psy, które są pokazywane na wystawach. Nic bardziej mylnego – często jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia nawet wtedy, gdy prowadzi ono spokojne, rodzinne życie.

Strzyżenie psów to czynność delikatna i wymagająca dużej wprawy, przy której trzeba przestrzegać szeregu ważnych zasad. Nie powinna być stresująca dla zwierzęcia, nie można również narażać go na jakiekolwiek urazy czy obrażenia związane z niefachowym posługiwaniem się nożyczkami. Źle wykonany zabieg może także na długo oszpecić naszego pupila.

Które psy strzyżemy?

Nie wszystkie rasy psów wymagają obcinania sierści – w przypadku Owczarków niemieckich, Labradorów, Husky, Owczarków belgijskich, Dobermanów, Foxterierów lub Ratlerków nie będziemy tego nigdy robić.

Strzyżemy za to wszystkie rasy długowłose i posiadające obfitą szatę, bo w tym wypadku od właściwej pielęgnacji zależy dobra forma i samopoczucie pieska. Zaniedbana sierść, która kołtuni się i gromadzi w środku kurz i zanieczyszczenia jest doskonałą pożywką dla grzybów i bakterii, co sprzyja infekcjom skórnym. Odpowiednia długość pokrywy włosowej ma również chronić psa przed przegrzaniem w lecie i odmrożeniami w zimie.

Zasady strzyżenia psów

Jak już zostało powiedziane, strzyżenie psów nie jest objawem dziwnych zachcianek właściciela, ani nie służy tylko względom estetycznym. Trzeba posiadać sporą wiedzę i doświadczenie, aby móc to odpowiednio wykonać, bo każda rasa wymaga innego cięcia, które w dodatku zmienia się w zależności od pory roku. Należy również przestrzegać kilku zasad, a więc:

  • nigdy nie strzyc psa kiedy jest chory lub osłabiony,
  • używać tylko specjalistycznych preparatów i narzędzi,
  • a także dbać o higienę w trakcie strzyżenia.

Najlepiej jest przyzwyczajać psa do zabiegów pielęgnacyjnych od szczenięcia, bo wtedy oszczędzimy mu dużo nerwów i stresu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy poradzimy sobie z samodzielnym strzyżeniem, to lepiej skorzystać z usług profesjonalnego salonu fryzjerskiego dla psów lub zapisać się na kurs strzyżenia psów.

Tagi artykułu: