Udostępnij ten artykuł.

Sucha karma dla psów

Sucha karma dla psów stanowi suplement diety naszego czworonoga. Półki w sklepach zoologicznych uginają się pod ciężarem produktów markowych o bardzo wysokiej, ale także szalenie niskiej jakości odżywczej. Decydując się na zakup suchej karmy nie powinniśmy zwracać uwagi jedynie na jej cenę. Jak wiadomo cena nie zawsze idzie w parze z jakością i w związku z tym nie może stanowić jedynego wyznacznika wyboru.

Właściciel w żadnym wypadku nie powinien ograniczać się do podawaniu psu jedynie suchej karmy. Dieta czworonoga musi być zbilansowana i wypełniona naturalnymi, niekonserwowanymi produktami. Sucha karma dla psów cechuje się dużą trwałością i może być przechowywana przez nawet kilka miesięcy. Działanie w zgodzie z własną wygodą nie jest jednak najrozsądniejszym i najlepszym rozwiązaniem dla psa.

Sucha karma dla psów dobór odpowiedniej karmy

Organizm psa działa na podobnej zasadzie, co organizm człowieka. Niektóre zwierzęta nie tolerują określonych grup pokarmowych i znacznie lepiej przyswajają inne produkty. Jeśli chcemy się przekonać, czy sucha karma jest odpowiednią dietą dla naszego psa, należy wykonać szereg testów i poeksperymentować z kilkoma jej rodzajami. Prowadzenie dzienniczka żywienia może znacznie ułatwić sprawę, gdyż możemy na bieżąco śledzić stan reakcji organizmu na podawaną karmę. Wszelkie niepokojące symptomy takie jak opuchnięcie oczu, niekontrolowany łzotok, bóle brzucha, ospałość, brak energii mogą świadczyć o nietolerancji na jakieś składniki pożywienia. Wówczas należy przerzucić się na karmę lekkostrawną i ponowić próby wraz z ustaniem poprzednich objawów.


  • Sucha karma dla psów

  • Sucha karma dla psów

  • Sucha karma dla psów

Odkrycie karmy, która spełnia wszystkie oczekiwania czworonoga, nie powinno zamknąć procesu próbowania nowych rzeczy. Dieta musi być nie tylko zbilansowana, ale przede wszystkim zróżnicowana; jednostajne karmienie psa może skutkować niedoborem pewnej witaminy, bądź też nadwyżką substancji mineralnych. Na rynku nie istnieje karma idealna, czyli taka, która w sposób bezwarunkowy realizuje zapotrzebowanie zwierzęcia na wszystkie składniki odżywcze.
Przejście z jednego typu karmy na drugi powinno odbywać się w sposób stopniowy powinniśmy raczej pozostawać przy karmach z określonym typem mięsa w składzie, (jeżeli zwierzę dobrze reaguje na cielęcinę, nie warto przerzucać się na wołowinę, albo inne ciężkie mięso). Zwierzę może zareagować bardzo gwałtownie na wyeliminowanie z jadłospisu pożywienia, które dotychczas stanowiło jego podstawową rację żywnościową. Na samym początku warto podawać suchą karmę dla psów w proporcji 1:4. Z dnia na dzień proporcje pomiędzy produktami powinny być zmniejszane, zaś po upływie tygodnia możemy przejść w całości na żywienie nową karmą. Im częstsze zmiany karmy tym większe prawdopodobieństwo, że zwierzę nie będzie odczuwało żadnego dyskomfortu w czasie przejścia na kolejny jej rodzaj.

Psy powinny być żywione karmą, w której występuje większy udział białek zwierzęcych aniżeli białek roślinnych. Białka zwierzęce są nie tylko zdecydowanie smakowitszym kąskiem, ale realizują przede wszystkim wszelkie potrzeby pokarmowe zwierzęcia.

Czytanie listy składników znajdujących się w karmie stanowi nie lada wyzwanie dla niedoświadczonych właścicieli psów. Niemniej jednak należy zwracać uwagę na skład procentowy niektórych produktów, ich zróżnicowanie i dokładny opis treści pokarmowych. Jeżeli na opakowaniu znajdziemy zapis o świeżym mięsie, albo mączce mięsnej, należy wczytać się dokładniej w jej skład. Świeże mięso składa się w większej mierze z wody, przez co zawartość białka proporcjonalnie maleje. Karma powinna być wówczas uzupełniona o dodatkowe „wspomagacze” białkowe.
Sucha karma dla psów powinna zawierać warzywa i owoce, które usprawniają pracę jelit i stanowią nieodłączny element diety psa. W niektórych karmach znajdziemy również przetworzone ziarna zbóż i słodki buraczane, które wpływają na pracę żołądka i regulują metabolizm zwierzęcia.


  • Sucha karma dla psów

  • Sucha karma dla psów

  • Sucha karma dla psów

Wysokiej jakości sucha karma dla psów  jest dość drogą inwestycją i nie każdego właściciela stać na dogadzanie pupilom. W związku z tym chętnie wybierają karmę z nieco niższej półki cenowej, co niestety nader często waży o zdrowiu czworonoga. Psy karmione pożywieniem mocno przetworzonym i ubogim w wartości odżywczej są znacznie bardziej podatne na choroby żołądka, jelit, a nawet nowotwory. Jeżeli nie stać nas na zakup wysokiej jakości suchej karmy, zdecydowanie rozsądniej jest samemu przygotowywać pożywienie.

Jakiej karmy nie należy podawać psom?

Jeżeli na opakowaniu widzimy zapisy, w których jest mowa o mięsnych odpadach pochodzenia zwierzęcego, powinniśmy zastanowić się nad sensem zakupu karmy. Mięsne odpady są nierzadko bardzo wartościowe pod względem odżywczym, jednakże nie możemy mieć pewności, co do warunków, w jakich były przetwarzane i przetrzymywane. Właśnie tego rodzaju karma ma największe właściwości rakotwórcze i może okazać się dla naszego zwierzęcia gwoździem do trumny. Długotrwałe karmienie czworonoga odpadami mięsnymi znacznie obniża jego kondycję fizyczną i zdrowotną.

Sztuczne konserwanty podtrzymują przydatność karmy do spożycia i w związku z tym sprawiają, że staje się atrakcyjniejsza dla potencjalnego nabywcy. Naturalne konserwanty są jednak o wiele zdrowsze i nie wpływają w sposób negatywny na zwierzę.

Wszelkie koloranty i innego typu ulepszacze nie sprawiają, że karma jest wartościowsza czy atrakcyjniejsza dla pupila.

Kupno suchej karmy dla psów  nie powinno odbywać się w supermarketach i osiedlowych sklepach. Duże samy oferują nam bardzo często karmę od nieznanych producentów, niecertyfikowaną i pozbawioną jakiejkolwiek wartości odżywczej. Zdecydowanie bardziej zalecane jest kupno karmy w sklepach zoologicznych, które oferują nie tylko większy wybór produktów, ale także fachowe doradztwo.

Tagi artykułu: