Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Suchy nos u psa

Suchy nos u psa niemalże zawsze zwiastuje kłopoty. W żadnym razie nie powinniśmy lekceważyć sygnałów, jakie wysyła nam organizm zwierzęcia i baczniej przyglądać się naszemu pupilowi.
Jeżeli suchość nosa połączona jest z innymi objawami takimi jak letarg, zmniejszenie lub brak apetytu, wymioty i biegunka, musimy zgłosić się do weterynarza i podzielić się z nim swoimi spostrzeżeniami. Krótkotrwałe stany suchości nosa nie powinny budzić naszej obawy.

Oznakami infekcji nosa mogą być owrzodzenia, utrata pigmentu, czy pojawiające się strupy. Wszystkie powyższe sygnały świadczą o zainfekowaniu organizmu i nie powinny być lekceważone. Infekcje leczy się przy pomocy odpowiedniego antybiotyku, bądź też maści, którą nakłada się bezpośrednio na chore i podrażnione miejsce.

Suchy nos u psa może być skutkową alergii i wrażliwości na plastik. Jeżeli chcemy rozwiązać ten problem warto zainwestować w miskę ze stali nierdzewnej lub miskę ceramiczną. Akcesoria tego typu znajdziemy we wszystkich sklepach zoologicznych oraz w sklepach internetowych. Suchy nos może być również skutkiem alergii na określone produkty żywnościowe takie jak pszenica czy produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego.

Poparzenia słoneczne również mogą wpływać na stan nosa u psa. Jako, że czworonogi są podatne na oparzenia słoneczne, niezbędne wydaje się korzystanie ze specjalnego balsamu, który należy nakładać przed każdym wyjściem z domu. Pies, który stale przebywa na świeżym powietrzu i eksponuje nos, może zachorować w przyszłości na raka skóry. Symptomem pojawienia się zagrożenia nowotworowego jest zmiana koloru skóry na nosie. Jeżeli zobaczymy, że nos u psa uległ zaróżowieniu, musimy zainterweniować.
Właściciele psów podwórkowych powinni konsultować się z weterynarzem w celu określenia, jaki rodzaj ochrony przeciwsłonecznej jest odpowiedni dla ich zwierzęcia.

Jeżeli suchości nosa towarzyszy także katar, kaszel, kichanie, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu możemy podejrzewać, że  pies cierpi z powodu infekcji układu oddechowego, niedrożności nosa lub w jamie nosowej rozwija się guz. Wszelkie samodzielne teorie powinny zostać jednak zweryfikowane przez weterynarza.

Suchy nos u zwierzęcia może być skutkową nadmiernego kopania i rycia dołów w ziemi. Naskórek nosa psa ulega wysuszeniu i nadmiernie się łuszczy, co może powodować znaczne komplikacje i prowadzić do poważnych powikłań. Problem suchego nosa pojawia się często w okresie letnim, kiedy temperatury są nadzwyczaj wysokie, a nos psa najzwyczajniej w świecie się przegrzewa.
Powodem suchości naskórka może być także klimatyzacja, bądź włączone kaloryfery.

Istnieje kilka teorii na temat, dlaczego suchy nos u psa nie jest zjawiskiem naturalnym. Jedna z teorii głosi, że nos psa jest mokry, bo pies ciągle go liże. Typowym zjawiskiem jest, zatem suchy nos u zwierzęcia, które dopiero się przebudziło ze snu. W czasie snu pies nie był, bowiem w stanie polizać się po nosie i odpowiednio go nawilżyć. Inna teoria mówi, że nos psa potrzebuje wilgoci, aby móc przechwytywać zapachy. U psa suchy nos nigdy nie może być, zatem potraktowane jako zjawisko typowe i niebudzące wątpliwości.

Na sam koniec warto przypomnieć, że ocena stanu zdrowia psa nie powinna odbywać się jedynie poprzez ocenę suchości jego nosa. Przed wybraniem się do weterynarza powinniśmy samodzielnie przeprowadzić wywiad i ocenić stan zdrowia psa. Warto zmierzyć jego temperaturę, określić wyraz oczu i zrewidować czy jego zachowanie zmieniło się w stosunku do zachowania przed pojawieniem się problemu.

Tagi artykułu: