Udostępnij ten artykuł.

Suplementy dla psa

Suplementy dla psa (witaminy dla psa, minerały dla psa), to środki spożywcze, które zostały wzbogacone sporymi dawkami minerałów, witamin i substancji odżywczych. Możemy je dostać w każdym, dobrym sklepie zoologicznym, w klinice weterynaryjnej oraz w Internecie. Bardzo ważne jest, aby kupować suplementy jedynie od sprawdzonych producentów - kupowanie tanich zamienników może jedynie zwierzęciu zaszkodzić.

Podawanie zdrowemu zwierzęciu suplementów może być dlań niezwykle szkodliwe. Nadmiar witamin, podobnie jak ich niedobór, może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wszystkie zmiany w diecie winny być konsultowane z weterynarzem.

Suplementy dla psa dostępne są w wielu wariantach i cenach. Najchętniej kupowane są preparaty witaminowe, które dostarczają organizmowi zwierzęcia wybrane grupy witamin. Niemniej, możemy zakupić suplementy, które wpływają na podwyższenie ogólnej kondycji zwierzęcia i zawierają większą ilość witamin. Lekarze weterynarii często zalecają preparaty witaminowe, które mają pomóc w odbudowie zniszczonego chorobą organizmu czworonoga.
Preparaty mineralne zawierają mikroelementy i makroelementy, które budują szkielet zwierzęcia i normują prace poszczególnych organów i układów.
Preparaty mineralno-witaminowe łączą w sobie zalety preparatów mineralnych i witaminowych. Tego typu suplementy są najczęściej stosowane w czasie ciąży zwierzęcia i w okresie połogu. Podaje się je również rekonwalescentom i zwierzętom, które cierpią z powodu przewlekłych chorób układu pokarmowego.

Suplementy diety dla psów i ich działanie

Nie wszystkie suplementy mają podobne działanie i analogiczny skład. Część preparatów pomaga w odbudowie i rozwoju kości. Ta grupa suplementów dedykowana jest osobnikom, które wchodzą w okres dojrzewania, a ich kościec dopiero się kształtuje. Psy ras dużych i olbrzymich powinny przyjmować preparaty, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie chrząstek stawowych. Duże zwierzęta są, bowiem narażone na choroby stawów i schorzenia układu kostnego.
Suplementy wpływające na wzrost włosa i regenerujące skórę czworonoga mogą być przydatne dla psów w wieku dojrzałym, których włos szybko ulega zmatowieniu.
Ostatnią grupą suplementów są preparaty przeznaczone dla pobudzenia apetytu zwierzęcia. Niektóre z nich pozwalają rozwiązać problem zjadania nieczystości przez psy. Po raz kolejny podkreślamy jednak, że przyjmowanie przez zwierząt suplementów winno być odpowiednio wcześniej konsultowane z lekarzem weterynarii.

Co zrobić, jeżeli pies nie chce przyjmować witamin?

Nie wszystkie psy są chętne do przyjmowania preparatów witaminowych i mineralnych - szczególnie, jeżeli przybierają postać tabletek, bądź pigułek. Większość psów ma złe skojarzenia, a pigułka jest przez nieutożsamiana z bólem i gorzkim posmakiem. Suplementy diety mogą przyjąć trzy główne postaci: pastę, tabletki, proszki.

Pasty są zdecydowanie najłatwiej przyswajalne przez czworonogi. Dzięki ich półpłynnej formie i ciekawemu zapachowi są chętnie konsumowane przez zwierzęta. Należy, bowiem pamiętać, że psy mają bardzo wrażliwy węch i wszystkie mocne zapachy są dla nich niezwykle atrakcyjne.

Jeżeli decydujemy się na podawanie psu proszków, powinniśmy je uprzednio rozkruszyć i wymieszać z karmą. Innym sposobem jest wstrzyknięcie rozkruszonego proszku przy pomocy strzykawki. Ta ostatnia metoda jest jednak bardzo nieprzyjemna i niemożliwa do zastosowania w przypadku posiadania psa agresywnego i dominującego.

Najtrudniejszym do aplikowania suplementem jest rzecz jasna tabletka. Nawet, jeżeli podamy psu tabletkę, a właściwie wepchniemy ją do gardła, to i tak istnieje duże ryzyko, że zwierzę ją wypluje. Nie trzeba także przypominać, że podawanie tabletki w ten sposób może skończyć się pogryzieniem właściciela przez czworonoga.

Tagi artykułu: