Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Suplementy dla psa

Suplementy dla psa (witaminy dla psa, minerały dla psa), to środki spożywcze, które zostały wzbogacone sporymi dawkami minerałów, witamin i substancji odżywczych. Możemy je dostać w każdym, dobrym sklepie zoologicznym, w klinice weterynaryjnej oraz w Internecie. Bardzo ważne jest, aby kupować suplementy jedynie od sprawdzonych producentów - kupowanie tanich zamienników może jedynie zwierzęciu zaszkodzić.

Podawanie zdrowemu zwierzęciu suplementów może być dlań niezwykle szkodliwe. Nadmiar witamin, podobnie jak ich niedobór, może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wszystkie zmiany w diecie winny być konsultowane z weterynarzem.

Suplementy dla psa dostępne są w wielu wariantach i cenach. Najchętniej kupowane są preparaty witaminowe, które dostarczają organizmowi zwierzęcia wybrane grupy witamin. Niemniej, możemy zakupić suplementy, które wpływają na podwyższenie ogólnej kondycji zwierzęcia i zawierają większą ilość witamin. Lekarze weterynarii często zalecają preparaty witaminowe, które mają pomóc w odbudowie zniszczonego chorobą organizmu czworonoga.
Preparaty mineralne zawierają mikroelementy i makroelementy, które budują szkielet zwierzęcia i normują prace poszczególnych organów i układów.
Preparaty mineralno-witaminowe łączą w sobie zalety preparatów mineralnych i witaminowych. Tego typu suplementy są najczęściej stosowane w czasie ciąży zwierzęcia i w okresie połogu. Podaje się je również rekonwalescentom i zwierzętom, które cierpią z powodu przewlekłych chorób układu pokarmowego.

Suplementy diety dla psów i ich działanie

Nie wszystkie suplementy mają podobne działanie i analogiczny skład. Część preparatów pomaga w odbudowie i rozwoju kości. Ta grupa suplementów dedykowana jest osobnikom, które wchodzą w okres dojrzewania, a ich kościec dopiero się kształtuje. Psy ras dużych i olbrzymich powinny przyjmować preparaty, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie chrząstek stawowych. Duże zwierzęta są, bowiem narażone na choroby stawów i schorzenia układu kostnego.
Suplementy wpływające na wzrost włosa i regenerujące skórę czworonoga mogą być przydatne dla psów w wieku dojrzałym, których włos szybko ulega zmatowieniu.
Ostatnią grupą suplementów są preparaty przeznaczone dla pobudzenia apetytu zwierzęcia. Niektóre z nich pozwalają rozwiązać problem zjadania nieczystości przez psy. Po raz kolejny podkreślamy jednak, że przyjmowanie przez zwierząt suplementów winno być odpowiednio wcześniej konsultowane z lekarzem weterynarii.

Co zrobić, jeżeli pies nie chce przyjmować witamin?

Nie wszystkie psy są chętne do przyjmowania preparatów witaminowych i mineralnych - szczególnie, jeżeli przybierają postać tabletek, bądź pigułek. Większość psów ma złe skojarzenia, a pigułka jest przez nieutożsamiana z bólem i gorzkim posmakiem. Suplementy diety mogą przyjąć trzy główne postaci: pastę, tabletki, proszki.

Pasty są zdecydowanie najłatwiej przyswajalne przez czworonogi. Dzięki ich półpłynnej formie i ciekawemu zapachowi są chętnie konsumowane przez zwierzęta. Należy, bowiem pamiętać, że psy mają bardzo wrażliwy węch i wszystkie mocne zapachy są dla nich niezwykle atrakcyjne.

Jeżeli decydujemy się na podawanie psu proszków, powinniśmy je uprzednio rozkruszyć i wymieszać z karmą. Innym sposobem jest wstrzyknięcie rozkruszonego proszku przy pomocy strzykawki. Ta ostatnia metoda jest jednak bardzo nieprzyjemna i niemożliwa do zastosowania w przypadku posiadania psa agresywnego i dominującego.

Najtrudniejszym do aplikowania suplementem jest rzecz jasna tabletka. Nawet, jeżeli podamy psu tabletkę, a właściwie wepchniemy ją do gardła, to i tak istnieje duże ryzyko, że zwierzę ją wypluje. Nie trzeba także przypominać, że podawanie tabletki w ten sposób może skończyć się pogryzieniem właściciela przez czworonoga.

Tagi artykułu: