Udostępnij ten artykuł.

Szarik z serialu Czterej pancerni i pies

Postać owczarka niemieckiego od dawien dawna była utożsamiana z odwagą i nieprawdopodobną inteligencją. Polska kinematografia utrwaliła dotychczas kilka przykładów wilczurów, które dzięki swoim zdolnościom uchroniły przed śmiercią wielu ludzi, wytropiły przestępców, bądź brały udział w złożonych akcjach ratunkowych. Najjaskrawszym tego przykładem jest postać Szarika psa, który wraz z legendarną załogą „Rudego” uczestniczył w II wojnie światowej.

Szarik brał udział w kultowym serialu telewizyjnym p.t. „Czterej pancerni i pies”, który był emitowany w latach 1966-1970. Imię psa wywodzi się z języka rosyjskiego i oznacza „kuleczkę”, albo „balonik” w samym serialu przyjmuje się natomiast pierwszą wersję tłumaczenia. Szarik należy do Janka jednego z tankistów, który przygarnął pieska, kiedy ten był jeszcze szczenięciem. Matka Szarika zginęła w wyniku bezpośredniego starcia z dzikiem i gdyby nie ofiarność Janka pies również byłby skazany na niechybną śmierć.

Pies odznaczał się niezwykłą inteligencją i błyskotliwością. Bardzo szybko uczył się nowych komend i posiadał fenomenalny zmysł tropiciela. Jego przyjaźń z Jankiem i innymi członkami załogi Rudego przeszła wręcz do historii. Szarik wielokrotnie ratował załogę z opresji poprzez zawiadamianie ich o zbliżaniu się wrogich oddziałów i ostrzeganiu przed podłożonymi minami przeciwpiechotnymi. Pies bardzo często pełnił rolę posłańca i przekazywał wiadomości z jednego punktu zwiadowczego do drugiego. Przyjaźń pomiędzy Jankiem a Szarikiem była niezwykle silna- obydwoje byli w stanie zrobić dla siebie wszystko i stanąć w swojej obronie.

 

Sławny pies Szarik z serialu Czterej pancerni i pies

Sławny pies Szarik z serialu Czterej pancerni i pies

Niewiele osób wie, że filmowy Szarik nie był w rzeczywistości jednym psem. W rolę odważnego wilczura wcieliły się bowiem trzy psy, które odznaczały się wyjątkowymi przymiotami i były do siebie nad wyraz podobne. Na ekranie najczęściej możemy widzieć Trymera psa milicyjnego, który nie pracował zbyt długo w służbie państwowej zważywszy na bardzo niski wskaźnik agresji i stosunkowo słabe umiejętności tropienia. Atak był zaś osobnikiem nad wyraz pobudliwym i w związku z tym doskonale nadawał się do scen ekstremalnych. Jedyną, istotną przywarą czworonoga było posiadanie kilku cech fizycznych niezgodnych z oryginałem. Niemniej, odpowiednia charakteryzacja i przybranie skutecznie maskowały wszelkie różnice. Spik występował w serialu dość rzadko i najczęściej zastępował Trymera podczas niewymagających i dość prostych scen akcji.

Szarik po dziś dzień stanowi ikonę serialu i jest jego największą ozdobą. Pomimo upływu lat młode pokolenia wciąż chętnie powracają pamięcią do Czterech Pancernych i podziwiają kunszt aktorski zarówno gwiazd kina jak i ich zwierzęcych partnerów.

Tagi artykułu: