Określanie doga niemieckiego mianem „wielkiego psa” doskonale oddaje nie tylko jego warunki fizyczne, ale także temperament, charakter, zaangażowanie i odwagę. Psy tej rasy cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, choć ze względu na swój rozmiar i duże wymagania, nie są łatwe w utrzymaniu. Mając na uwadze szereg czynników, warunkujących właściwe wychowanie doga niemieckiego, warto lepiej poznać te niezwykłą rasę. Choć głównym tematem dzisiejszego tekstu będą szata i umaszczenie doga niemieckiego, skupimy się także na pozostałych cechach tych dużych psów. Postaramy się scharakteryzować jego naturę i złożoną osobowość, starając się zerwać z wizerunkiem "psa-bandyty". Wszystko o dogach niemieckich! Dowiedz się jak zyskać miłość psa o dużym rozmiarze i równie wielkim sercu.
Trochę o historii doga niemieckiego
Historia dogów niemieckich, a właściwie przodków tej królewskiej rasy, sięga kilkunasty wieków przed Chrystusem. Już wtedy, starożytne rysunki i rzeźby przedstawiały wizerunek potężnego psa o atletycznej budowie i szlachetnej sylwetce. W średniowieczu, psy dające podwaliny pod stworzenie rasy dogów niemieckich, popularne były w zachodniej i południowej Europie, a także na Wyspach Brytyjskich. Niewątpliwe jednak, to Niemcy są ojczyzną rasy. To właśnie niemieccy kynolodzy podjęli działania, które miały na celu stworzenie rasy, będącej powodem do dumy na całym świecie.
Dog niemiecki, pomimo swojej potężnej sylwetki i atletycznej budowy, charakteryzuje się nieprzeciętną elegancją. Rzadko zdarzają się dogi, które mierzą mniej niż 80 cm wzrostu. Znacznie częściej, wysokość ta jest obficie przekraczana. Suki mogą osiągać wzrost powyżej 72 cm. Tułów doga niemieckiego ma kształt prostokątny, niezbyt długi. Zarówno korpus, jak i szyja oraz łapy psa są obficie umięśnione, przez co pies prezentuje się potężnie, ale jednocześnie bardzo elegancko. Bez dwóch zdań, połączenie siły fizycznej i atletycznej budowy ciała z elegancją i dostojeństwem jest tym, za co ludzie kochają dogi niemieckie. Psy te posiadają dość wąską głowę i ściętą prostopadle, średniej długości kufę. Ich znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne długie uszy, nazywane przy miłośników rasy „gotyckimi wieżami”.
Szata i umaszczenie dogów niemieckich
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna bardzo szczegółowo usystematyzowała szatę i umaszczenie doga niemieckiego. Według standardów FCI, dogi niemieckie występują w sześciu umaszczeniach. Wyróżnia się ich następujące rodzaje:
- żółte,
- pręgowane,
- błękitne,
- czarne,
- płaszczowe,
- arlekiny
FCI wyróżnia także umaszczenie arlekinowe na szarym tle, które uznawane jest za dyskwalifikujące. Oczywiście, powyższe typy umaszczeń dotyczą wyłącznie czysto rasowych dogów niemieckich, na całym świecie znajdziemy rozmaite kombinacje kolorów i maści tych popularnych psów. Jeśli nie zależy nam na tym, by pies spełniał standardy rasy określone we wzorcu, możemy zdecydować się na doga o innym umaszczeniu.
dogi niemieckie żółte
Dogi niemieckie o maści żółtej posiadają ubarwienie we wszystkich odcieniach złotego. Preferowane barwy to jasnozłota i ciemnozłota. Obowiązkowym elementem takiego umaszczenia jest czarna maska. Brak maski jest elementem dyskwalifikującym.
Dogi o maści pręgowanej mogą mieć umaszczenie podobne jak żółte, z tym że najbardziej preferuje się psy o barwie zbliżonej do ciemnozłotej.
dog niemiecki o umaszczeniu pręgowanym
Pożądana jest także barwa jasnobrązowa. Wzdłuż żeber psa przebiegają czarne pręgi o jednorodnym charakterze. Podobnie jak w przypadku dogów żółtych, również w przypadku pręgowanych, obowiązkowa jest czarna maska.
Szata i umaszczenie doga niemieckiego o maści czarnej, to niezwykle popularna odmiana ubarwienia. Na wystawach psów rasowych, preferuje się dogi o jak najciemniejszej barwie.
dog niemiecki czarny
Czarna maść może posiadać białe znaczenia, nie jest to wada dyskwalifikująca, lecz preferowane są psy z jak najmniejszą ich ilością.
Umaszczenie płaszczowe jest zdecydowanie najbardziej niejednorodne ze wszystkich maści doga niemieckiego. W tej odmianie, tułów doga ma barwę czarną. Z kolei cała reszta ciała, włącznie z głowa, kufą, szyją, klatką piersiową, brzuchem, kończynami i końcem ogona, jest biała.
dog niemiecki płaszczowy
Pożądane jest, by biel na tych częściach ciała byłą jak najintensywniejsza. W niektórych przypadkach, umaszczenie płaszczowe zaliczane jest do umaszczenia czarnego.
Dogi o umaszczeniu arlekinowym, również mają swoje źródło w umaszczeniu czarnym. Arlekiny posiadają intensywne, ciemnoczarne plamy na białym tle.
dog niemiecki arlekin
Tło powinno być jednolite, zaś plamy mieć charakter nierównomierny i poszarpany. W celu pozyskiwania arlekinów można użyć pary dogów o tym umaszczeniu lub skrzyżować arlekin z dogiem czarnym.
Ostatnia, uwzględnianą przez FCI maścią doga niemieckiego jest błękitna. Dogi w tej odmianie mają sierść o barwie stalowego błękitu na całym ciele. Gdzieniegdzie, mogą pojawić się białe znaczenie – głównie na klatce piersiowej i łapach Preferowane są jednak psy czysto błękitne lub ze śladową ilością znaczeń.
dog niemiecki błękitny
Szata i umaszczenie doga niemieckiego to niezwykle rozległy temat, a popularność tej rasy na całym świecie nieustannie skłania do podejmowania dyskusji o kolorach umaszczenia – także tych nieuznawanych przez FCI. Sierść dogów niemieckich jest krótka i gęsta, dzięki czemu muskulatura psów robi spore wrażenie. Krótki i gęsty włos, przylega bardzo mocno do ciała dając efekt połysku, dzięki czemu te eleganckie psy prezentują się jeszcze bardziej efektownie.
UMASZCZENIE NIEWYSTAWOWE (białe, szare, złoty arlekin)
Charakter dogów niemieckich
Wygląd i umaszczenie dogów niemieckich, to niejedyne aspekty, nad którymi warto się pochylić, chcąc poznać naturę tych psów. Stereotyp doga niemieckiego, często przedstawianego jako agresywnego i groźnego psa, wziął się zapewne z niewłaściwego zrozumienia natury tych psów. W istocie, są to psy przyjazne, które mocno przywiązują się do ludzi. Kochają dzieci i są doskonałymi kompanami do zabawy. Z natury nieufne w stosunku do obcych, wymagają konsekwentnego i systematycznego szkolenia. Długofalowa praca nad charakterem doga niemieckiego pozwala wyszkolić go na rozsądnego i zrównoważonego psa, który z pewnością nie stanie się agresywny.