Udostępnij ten artykuł.

Szczeniak u weterynarza - jego pierwsza wizyta

Kiedy przyjść ze szczeniakiem na pierwszą wizytę u weterynarza?
Odpowiedź na pytanie pierwsza wizyta szczeniaka u weterynarza" wydaje się niezwykle ważna i pomocna dla właścicieli młodych psów. Pierwsza wizyta w przychodni weterynaryjnej winna mieć miejsce dopiero tydzień po przyjęciu pod swój dach szczenięcia. Pierwsze dni są niezwykle ważne dla zbudowania prawidłowej relacji ze zwierzęciem. Zarówno zwierzę jak i właściciel poznają swoje zachowania i docierają się wzajemnie. Wczesna wizyta u weterynarza może bardzo przestraszyć pupila, który i tak jest niepewny swojej przyszłości i jeszcze nie zna swojego nowego pana. Po upływie pierwszego tygodnia możemy już cokolwiek powiedzieć o zachowaniu psa i zastanowić się nad kwestiami, które zostaną poruszone w gabinecie weterynarza.
Świeży właściciel, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia ze zwierzęciem, może czuć się nieco zagubiony i niepewny swojej roli. Pierwsze dni będą dlań z pewnością trudne i onieśmielające.

Szczeniak u weterynarza

Pierwsza wizyta szczeniaka u weterynarza jest bardzo ważna i pozwala rozwinąć w psie przekonanie, że wizyty nie są niczym strasznym i bolesnym. Weterynarz zwraca szczególną uwagę na zachowanie zwierzęcia, na to czy jest pobudzone i podekscytowane, czy też kuli się w ramionach właściciela. Bierna obserwacja pozwala także stwierdzić, jaki jest ogólny stan fizyczny zwierzęcia, czy prawidłowo reaguje na bodźce zewnętrzne oraz jaką ma postawę.

Kiedy zwierzę się uspokoi można przejść do właściwego badania profilaktycznego. Pierwsza część badania obejmuje ważenie psa. Szczenię stale rośnie, w związku, z czym przyrost wagi winien być dynamiczny i proporcjonalny do osiągniętej wysokości w kłębie.
Następnie lekarz sprawdza głowę zwierzęcia celem wykluczenia wszelkich deformacji. Bardzo ważne jest dokładne przebadanie stanu zgryzu i ewentualne zdiagnozowanie chorób przyzębia.
Sprawdzanie stanu skóry stanowi kolejny etap oględzin. Pierwsza wizyta szczeniaka u weterynarza pozwala wcześnie stwierdzić, czy na skórze nie widnieją ranki, niepokojące zgrubienia, wypukłości, krosty i zmiany alergiczne. Szczególną uwagą są objęte opuszki palców i pazury. W razie potrzeby pazury są lekko przycinane.

Młody szczeniak na swojej pierwszej wizycie u weterynarza

Szczeniak na swojej pierwszej wizyce u weterynarza - podawanie witamin

Rutynowym zabiegiem jest także mierzenie temperatury ciała zwierzęcia, osłuchanie jego klatki piersiowej i kontrola oddechu. Palpacyjne badanie brzucha pozwala na wykluczenie konkretnych schorzeń i wszelkich nieprawidłowości fizycznych.

Po zbadaniu psa weterynarz kieruje swoją uwagę na właściciela. Zupełnie rutynowym i nieodzownym pytaniem, które zawsze pada podczas pierwszego badania, jest sposób karmienia czworonoga. Często okazuje się, że właściciele nie zdają sobie sprawy, co należy podawać psu, a jakich pokarmów się wystrzegać. Weterynarze częstokroć podają specjalne broszury informacyjne, w których zawarte są główne zalecenia dotyczące karmienia psa.

Tagi artykułu: