Udostępnij ten artykuł.

Szczeniaki kłopot czy szczęście?

Szczeniaki to dla jednych właścicieli wielka radość, a niestety dla niektórych wielki problem. Jeśli wiemy już, że będziemy mieli szczeniaki to musimy wiedzieć, że obojętnie, jakiej one są rasy to na samym początku będą wymagać od nas odpowiedniej opieki i wiele poświęconego im czasu.

Szczeniaki przez długi czas mogą brudzić, ile to będzie trwać to zależy od samych właścicieli i ich umiejętności wychowawczych. Niestety bardzo często się zdarza, że malutkie pieski uczone są czystości poprzez bicie czy wkładanie pyszczka do nieczystości, które po sobie pozostawiły. Czasem w takich przypadkach zastanawiam się czy matka przy zmienianiu pieluch swojemu maleńkiemu dziecku także bije je po buzi takimi zanieczyszczonymi pieluchami, czy może po prostu spokojnie czeka, aż nadejdzie odpowiedni czas i będzie je jak najczęściej wysadzać na nocnik i chwalić jak uda się dziecku załatwić do nocnika? I tak samo właśnie powinien być traktowany szczeniak, często powinno się go wyprowadzać i nagradzać, jeśli załatwi się na podwórku, a nie w domu. To od podejścia opiekuna zależy jak szybko i sprawnie stanie się on w miarę samodzielny i nie będzie brudził.

Malutki piesek zabrany od matki będzie piszczeć, przeważnie w nocy. Najczęściej szczeniaki zabierane są od matek całkiem niezdolne do samodzielnego życia. Jeśli szczeniak nie potrafiłby wzywać swoim piszczeniem matki na ratunek, czy nie tuliło się do niej podczas spania czy do swojego rodzeństwa to wtedy jego zachowanie byłoby zdecydowanie nienormalne. To my przeważnie izolujemy takiego psiaka od matki czy od swojego rodzeństwa, a potem dosyć często mamy pretensje, że nie daje nam po nocach spać czy w ciągu dnia pracować lub wieczorem w spokoju obejrzeć telewizję. Szczeniak pozostawiony sam sobie, w samotności na pewno nie nawiąże zbyt głębokiego związku emocjonalnego ze swoim opiekunem. Będąc przy swojej matce to właśnie ona dba o swoje dzieci, ale gdy są już od niej zabrane to człowiek jest za nie całkowicie odpowiedzialny i to on musi je karmić i się nimi opiekować i zajmować. Piszczenie, naskakiwanie czy lizanie nas to są po prostu sposoby na zwrócenie przez szczeniaki naszej uwagi i na zainteresowanie się nimi.

Szczeniak także przez pewien czas będzie gryźć wszystko meble, buty, nasze ręce, w ten sposób bada dane przedmioty swoimi mlecznymi zębami, będzie robił to tak długo, aż sami nie nauczymy go odpowiednich zachowań. Taki mały pupil może również warczeć, takie zachowanie jest próbą komunikacji z otoczeniem, bo wiadomo, że inaczej nie poinformuje nas o swoim niezadowoleniu.


  • Szczeniaki Spaniela

  • Szczeniaki kundelki

  • Szczeniaki Samoyed
W żadnym takim przypadku nie powinno się złościć na szczeniaka, czy szukać w takim zachowaniu agresji czy chęci dominacji, ale musimy postarać się zrozumieć jego zachowanie i pomóc mu w przezwyciężeniu tych nieodpowiednich zachowań.

Okres szczenięcy u każdego psa jest bardzo ważny dla późniejszego jego rozwoju. Dlatego my zastępując mu poniekąd matkę musimy go nauczyć najważniejszych rzeczy, ale także nie możemy mu wszystkiego zabraniać. Powinniśmy także dla szczeniaka, którego się spodziewamy przygotować tak zwaną wyprawkę. Muszą się w niej znaleźć miski na wodę i jedzenie, obroża, smycz oraz legowisko. Obowiązkowo w takiej wyprawce powinny się znaleźć również zabawki, aby nasz ulubieniec miał się, czym zająć i nie gryzł wszystkiego wkoło. Także mieszkanie musimy odpowiednio przygotować na przyjście takiego maleństwa. Konieczne jest uniemożliwienie psu dostępu do różnych chemikaliów, szkodliwych roślin doniczkowych oraz kabli elektrycznych. Wszystkie luźne przedmioty typu: ładowarki, klucze, gazety lub piloty trzeba pochować. Do momentu, aż pies odpowiednio nie podrośnie dobrze by było, aby zrezygnować z obrusów czy serwetek, które nasz pupil może ściągnąć ze stołu. Schody czy balkon również powinny być odpowiednio zabezpieczone, tak żeby nasz psiak nie spadł i nie zrobił sobie krzywdy. Jeżeli w naszym mieszkaniu wcześniej przebywał chory pies na jakąś zakaźną chorobę to powinniśmy się skonsultować z weterynarzem, aby stwierdził, kiedy można takiego szczeniaka wprowadzić lub zleci odpowiednią immunoprofilaktykę.

Szczeniaki to wielki obowiązek, ale także duża radość. Jeśli poświęcimy jemu wystarczająco dużo czasu i odpowiednio wychowamy to na pewno w przyszłości będzie nam to procentować.

Tagi artykułu: