Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa

Podejdź do półek z produktami do pielęgnacji w sklepie zoologicznym. Łatwo przytłoczysz się liczbą przeróżnych szczotek, grzebieni i innych gadżetów w wielu różnych stylach. Ostatecznie istnieją jednak tylko 3 różne ich kategorie – są to szczotki z włosia, szczotki druciane i grzebienie. Są też narzędzia do dematyzacji i furminatory. Masz problem z utrzymaniem sierści swego psa w należytym porządku? Konieczne dowiedz się jak to robić właściwie. Poznaj szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa.

Szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa – jak czesać psa, by wyglądał zdrowo i dobrze?

Opieka nad psem oznacza nie tylko konieczność wyprowadzania go na spacery, czy karmienie o określonych porach dnia. Chodzi tu również o zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu, niezbędnego leczenia w razie potrzeby, czy pielęgnacji. Pielęgnacja natomiast to dbałość o jego oczy, uszy, pazury, sierść i skórę. Jak jednak czesać psa w sposób właściwy i co to oznacza?

Otóż trzeba psa czesać tak, by jego sierść się nie kołtuniła, nie strzępiła, nie wyrywała i prezentowała się jak najlepiej. Specjaliści groomerzy twierdzą, że w dużej mierze zależy to od długości i gęstości sierści, jej gęstości. Wpływ na to ma również jej stan początkowy, czyli przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego tak bardzo ważna jest właśnie regularność tej pielęgnacji i jej nie zaniedbywanie.

Właściwe czesanie psa wymaga też odpowiednich narzędzi.

Nie każda szczotka czy grzebień nadają się bowiem do codziennej pielęgnacji i do każdego rodzaju sierści. Należy je zatem dobrać w odpowiedni sposób i na dodatek umiejętnie używać. Właściwe dobranie szczotki pozwala też na ułatwienie sobie pracy i staje się dla psa przyjemnością . Nie będzie psu sprawiać bólu. Nie będzie mowy o ciągnięciu i niepotrzebnym wyrywaniu sierści.

Pies będzie więc chętniej poddawał się pielęgnacji sierści i zabieg potrwa zdecydowanie szybciej. Regularne czesanie psa właściwymi narzędziami pozwoli optymalnie zadbać o stan jego sierści i skóry. Skóra pupila będzie niezaczerwieniona i zdrowa, a sierść będzie lśniąca i długa. Psiak nie będzie jej gubił non stop gdzie popadnie w okresie wymiany. Martwe włosie będzie bowiem regularnie wyczesywane tak, by nie sypało się cały czas jednakowo.

W takim wypadku liniejąca sezonowo sierść, zostanie też znacznie szybciej usunięta. Lepiej dotleniona i czystsza będzie też skóra. Umożliwi to również jej lepszą, skuteczniejszą kontrolę pod kątem występowania ewentualnych problemów, pasożytów i chorób.

Szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa – gdzie można znaleźć produkty do pielęgnacji psów?

Wcale nie jest łatwo samodzielnie zadecydować o tym, czym należy czesać psa. Wbrew pozorom, wymaga to fachowej wiedzy i niezbędnego doświadczenia. Groomerzy zaznaczają, że dla jednego psa jest potrzebna zwykle więcej, niż tylko jedna szczotka. Jakie więc produkty pielęgnacyjne wskazują groomerzy? Warto to sprawdzić na stronie sklepzoologiczny.org lub w innym podobnym miejscu. W sklepach zoologicznych można bowiem kupić szczotki i grzebienie dla psów różnych ras i o różnorodnym przeznaczeniu.

Psy różnych ras mają przecież odmienny włos i różne potrzeby pielęgnacyjne. Uzyskamy tu również pomoc i wszelkie niezbędne porady. W sklepach zoologicznych stacjonarnych i internetowych znajdziemy więc gadżety od furminatorów i szczotek do wyczesywania martwego włosia. Nasz pupil nie będzie dzięki nim gubił sierści cały czas i po całym domu. Kupimy tu również grzebienie przeznaczone do rozczesywania kołtunów i splątanej sierści. Pozwolą zachować sierść zawsze idealnie lśniącą, miękką i doskonale zadbaną.

Dostępne w ofercie takich sklepów produkty przeznaczone są dla psów różnych ras o różnorodnej sierści. Znajdziemy tu produkty zarówno do zwykłej codziennej pielęgnacji, jak i specjalistyczne przeznaczone do przygotowania zwierząt bezpośrednio do wystawy. Wszystkie te gadżety pozwolą na łatwiejszą i wygodniejszą pracę. Mają bowiem specjalnie profilowane rączki, dobrze i wygodnie leżące w dłoni. Natomiast ich powierzchnia pracy, czyli zęby są dostosowane odpowiednio do rodzaju sierści i celu.

Szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa jak je właściwie dobrać?

Nie każdy wie jak właściwie dbać o sierść i jakie narzędzia będą w tym celu u danego psa najlepsze. Wybór tego typu produktów znacznie utrudnia przecież ich ogromny obecnie wybór w sklepach. Im bowiem więcej możliwości, tym trudniej znaleźć te właściwe. Na dodatek produkty te mają różne przeznaczenie szczegółowe.

Co zatem warto brać pod uwagę przy wyborze psich grzebieni i szczotek?

Otóż najważniejszy jest rodzaj sierści psa i jej ogólny stan. Określamy więc, jak długi jest włos u psa. Czy jest miękki czy twardy i szorstki. Czy aktualnie jest skołtuniony, czy dobrze zadbany, czy matowy lub raczej lśniący i przylegający. Do każdego rodzaju sierści stworzono przy tym odpowiedni rodzaj szczotek i grzebieni (sklepzoologiczny.org). Są nawet rękawice do zbierania liniejącego włosia.

Ważny jest też efekt, który jest naszym celem. Innego narzędzia używa się bowiem do rozczesania zaniedbanej i skołtunionej sierści, a innego do czesania na co dzień. Innymi narzędziami będziemy też wyczesywać martwy i liniejący włos, czy układać futro w odpowiedni sposób na wystawie psów rasowych. Do każdego z tych zadań stworzono inne szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa. Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę takich gadżetów.

Szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa – szczotki z włosia prawdziwego.

Ten rodzaj szczotek jest dobry do każdego rodzaju sierści. Dobrze rozprowadza oleje i nabłyszcza sierść. Włosie szczotek różni się długością, odstępami i sztywnością. Im jednak dłuższe włosy, tym szerzej są rozstawione. Do grubej sierści należy stosować sztywne włosie. Szczotki z włosia mogą być używane po usunięciu kołtunów grzebieniem lub szczotką drucianą gładką. Stosuje się je również po usunięciu brudu i martwego naskórka grzebieniem typu curry.

Szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa – szczotki druciane gładkie z elastycznymi cienkimi zębami.

Mają cienkie druciane igiełki bez zabezpieczeń na końcach, mocowane na szerokiej prostokątnej powierzchni. Świetnie sprawdzają się przy usuwaniu drobnych plątanin i filcowania sierści. Są też idealne do krótkiej, szorstkiej sierści (teriery itp.) i dla kotów. Dobrze też rozprowadzają oleje i nabłyszczają sierść.

Zęby różnią się długością, odstępami i sztywnością. Im jednak są dłuższe, tym szerzej rozstawione. Do grubych sierści należy stosować sztywne druciane włosie. Szczotki takie są też używane po usunięciu kołtunów grzebieniem lub szczotką gładką. Są wskazane również po usunięciu brudu i martwego naskórka grzebieniem curry.

Szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa – szczotki druciane z grubszymi sztywnymi zębami z ograniczeniami na końcach.

Końcówki zębów są plastikowe lub gumowe, czasem są też bez nich. Dobrze sprawdzają się u psów o średniej i długiej sierści, a także u psów o kędzierzawej sierści.

furminator dostępna na sklepzoologiczny.org tutaj

Szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa – narzędzia do trymowania sierści, furminatory.

Są to narzędzia używane głównie do pielęgnacji psów szorstkowłosych. Furminatory i grzebienie lub ostrza do trymowania powinny być używane po czesaniu lub szczotkowaniu sierści. Mogą być stosowane u kotów i psów. Jeśli jest dużo luźnego futra, można później użyć też szczotkę z włosia. Zbyt częste używanie narzędzia do trymowania może jednak uszkadzać sierść.

Szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa – rękawice i ściereczki do zbierania sierści i zgrzebła.

Rękawice i ściereczki sziałają całkiem dobrze w usuwaniu nadmiaru sierści z kotów i psów, szczególnie tych o krótkiej sierści. Zgrzebła są dodatkowo idealne również do dłuższej sierści (np. zgrzebła z miękkim plastikowym włosiem, lub metalowe ze sztywnymi zębami). Zwierzaki je na dodatek uwielbiają, bo ich użycie działa dodatkowo jak masaż. Są bardzo przydatne podczas linienia. Ponadto, używanie suchej szmatki zamszowej po szczotkowaniu krótkowłosej rasy może naprawdę nadać jej niesamowity połysk.

Szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa – gumowe grzebienie typu curry.

Są bardzo skuteczne w masowaniu skóry oraz usuwaniu martwego naskórka i brudu. Są też przeznaczone do użytku w połączeniu z innym rodzajem szczotki. Jest to bowiem doskonały wstępny wybór dla zwierząt, które mają wrażliwą skórę lub nie lubią pielęgnacji.

Po przyzwyczajeniu się do rytuału elastycznej gumy, mogą pozwolić na użycie miękkiego włosia, a nawet metalowej szpilki. Wiele ras o krótkiej sierści dobrze radzi sobie z grzebieniem typu curry, w usuwaniu martwego naskórka. Potem zaś stosuje się krótką, elastyczną szczotkę z włosia, aby zebrać luźne włosy i dodać sierści blasku.

Szczotki, furminatory, grzebienie i zgrzebła do czesania psa – maszynki do strzyżenia sierści.

Są nieodzowne w przypadku psów o stale rosnącej sierści, jak np. pudle czy Yorki. Albo nauczymy się samodzielnie strzyc swojego psa, albo czekają nas regularne wizyty w groomera. Maszynka można też podgalać sierść zbyt mocno skołtunioną lub sfilcowaną.To już jednak przypadki ekstremalne.

Tagi artykułu: