Udostępnij ten artykuł.

Szelki dla psa wybór rodzaje i zastosowanie szelek dla psów

Szelki dla psa pełnią dwojakie funkcje.

Część właścicieli wykorzystuje je w czasie codziennych, rutynowych spacerów, inni zaś- do celów leczniczych, bądź jako ułatwienie życia zwierzęcia.

Szelki dla psa są bez wątpienia o wiele wygodniejsze dla samego zwierzęcia. W momencie, kiedy ciągnie za smycz może podrażnić sobie okolice szyi i tym samym sprawić ból. Szelki są o wiele bezpieczniejsze, gdyż ciężar zwierzęcia rozkłada się w sposób równomierny i nawet, jeśli pociągnie za smycz, nie będzie to dla niego bolesne. Szelki mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, jednakże największym zainteresowaniem cieszą się te z naturalnych tworzyw, bądź skórzane. Wielkim defektem skórzanych szelek jest ich niska mobilność i małe zdolności do regulacji. Ostatnimi czasy rynek zoologiczny podbijają szelki parciane, które posiadają więcej poziomów regulacji i są doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli szczeniąt i psów, które ciągle rosną. Przy wyborze szelek dla psa należy kierować się nie tylko trwałością materiału, ale także tym czy jest przyjazny dla naszego zwierzęcia.

Pies powinien czuć się komfortowo - szelki dla psa w żadnym wypadku nie mogą być zbyt ciasne ani zbyt luźne. Ze zbyt luźnych pies będzie mógł w prosty sposób się uwolnić. Zbyt ciasne mogą odparzyć skórę zwierzęcia i krępować mu ruchy. Przed doborem należy dokonać pomiarów karku zwierzęcia, a także obwodu jego klatki piersiowej.

W sklepach zoologicznych dostaniemy kilka rodzajów szelek dla psów, które w całości spełnią nasze oczekiwania i będą przeznaczone do konkretnych zadań.

Szelki dla psa do samochodu

Szelki dla psa do samochodu

Szelki dla psa do codziennego użytku mogą być zapinane z boku, bądź zapinane na grzbiecie. Szelki zapinane z boku zawierają dwie pętle, z których jedna otacza szyję, a druga klatkę piersiową zwierzęcia. Obydwie są ze sobą złączone paskami, które biegną wzdłuż grzbietu i wzdłuż klatki piersiowej. Szelki zapina się przy pomocy klamry, która otacza klatkę piersiową. Wielką zaletą tego rodzaju zapięć jest równomierne rozkładanie ciężaru zwierzęcia. Niemniej jednak szelki są dość niewygodne przy zapinaniu. Pierwsze tygodnie od zakupu szelek są zazwyczaj ciężkie. Pies musi przyzwyczaić się do żmudnego rytuału nakładania szelek i oduczyć się wyrywania właścicielowi. Kiedy pierwsze przeskoczy zostaną pokonane, z czasem będzie coraz lepiej.

Szelki dla psa zapinane na grzbiecie są nieco mniej popularne zważywszy na nikłe walory bezpieczeństwa i zdecydowanie gorsze rozkładanie ciężaru ciała zwierzęcia. Jedna z pętli zostaje przeprowadzona przez jedną kończynę zwierzęcia, druga- przez drugą łapę. Na grzbiecie znajduje się specjalny zameczek, który umożliwia doczepienie smyczy. Jak nie trudno wywnioskować, szelki raczej ciągną zwierzę za kark, aniżeli delikatnie prowadzą je za właścicielem. Ich cena jest zazwyczaj niższa, aniżeli szelek bocznych.

Oprócz szelek przeznaczonych do użytku codziennego wyróżniamy również szelki specjalne, które są dedykowane psom pracującym, chorym i do użytku samochodowego.

Chore psy potrzebują niekiedy pomocy w czasie najprostszych czynności. Niekiedy nasz pupil potrzebuje lekkiej pomocy w czasie pokonywania przeszkód, bądź wchodzenia po schodach. Szelki doskonale się do tego sprawdzają. Jeżeli pupil cierpi z powodu dysplazji stawów, bądź ma uszkodzony kręgosłup używanie smyczy i obroży jest absolutnie zakazane. Starsze zwierzęta również lepiej czują się w szelkach, aniżeli na smyczy i z obrożą.

Szelki samochodowe są niezwykle wygodne i pozwalają na bezpieczny przewóz zwierzęcia. Jeśli posiadamy psa rasy dużej bądź średniej warto zakupić mu szelki, gdyż przewóz transportem może być nad wyraz męczący i stresogenny. Szelki działają na tej samej zasadzie co pasy bezpieczeństwa i pozwalają na prawidłowy przewóz czworonoga. Należy pamiętać, że polski kodeks drogowy przewiduje kary dla kierowców, którzy nie stosują się do zasad bezpiecznego przewożenia zwierząt.

Psy ubrane w uprząż zaprzęgową

Szelki zaprzęgowe dla psów

Uprząż zaprzęgowa jest zazwyczaj zakładana psom, które ciągną sanie, wózki, bądź pełnią funkcje psów pracujących. Jej specyficzna budowa pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciągniętego przedmiotu i wyzwala pracę najbardziej umięśnionych partii ciała.

Szelki dla psów pełniących funkcje przewodników mają nieco inną budowę, niż pozostałe rodzaje. Najważniejszą ich cechą jest sztywność i wielkość. Szelki posiadają specjalną, wystającą rączkę, która jest przeznaczona do chwytania przez osoby niewidome.

Ceny szelek dla psów w sklepach internetowych i detalicznych są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele dostaniemy już za kilkanaście złotych, jednakże kupno profesjonalnego uposażenia generuje kwoty znacznie wyższe. Skórzane pasy i szelki dla psa mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Tagi artykułu: