Udostępnij ten artykuł.

Szkolenie Labradora na psa myśliwskiego

    Coraz więcej właścicieli psów rasy Labrador Retriever docenia umiejętności łowieckie czworonogów i szczególne predyspozycje szkoleniowe rasy. Entuzjaści szkolenia myśliwskiego doskonale zdają sobie sprawę, że do pełni szczęścia psy potrzebują regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej stymulacji psychoruchowej. Właściwie przeprowadzone szkolenie może okazać się niezmiernie satysfakcjonujące zarówno dla psa, jak i dla właściciela, zatem nie warto odbierać sobie radości współpracy z psem i uczenia pupila nowych komend. To rewelacyjny sposób na utrwalenie więzi i nawiązanie głębokiej relacji przyjacielskiej ze swoim Labem!
W niniejszym artykule podpowiemy Państwu od czego zacząć trening, jakie sprzęty zakupić oraz jak zwiększyć efektywność ćwiczeń z Labradorem. Życzymy miłej lektury!

Po co szkolić Labradora na psa myśliwskiego?

     Przede wszystkim do polowania… ale nie tylko. Niektórzy właściciele szkolą psy, aby wystawiać je później w konkursach myśliwskich i uzyskać dyplom użytkowości uprawniający do wystawiania psa w klasie użytkowej. Inni działają ze zgoła innych pobudek, np. chęci rozwinięcia cech użytkowych lub zwiększenia prestiżu swojej hodowli. Jeszcze inni chcą po prostu uszczęśliwić swojego czworonoga i dać mu możliwość ujawnienia naturalnych talentów. Koniec końców Labrador został stworzony do pracy i to właśnie wykonywanie poleceń właściciela sprawia mu największą satysfakcję. Każdy powód jest dobry, aby rozpocząć szkolenie myśliwskie!

    Typowy Labrador wykazuje duży spokój na miejscu pracy, jest dobrym obserwatorem i posiada naturalną zdolność zapamiętywania miejsca upadku ptactwa. Natychmiast udaje się na miejsce zestrzelenia ofiary, delikatnie ją chwyta i pewnie aportuje. Nie ma problemu z przemierzaniem różnego typu przestrzeni – nawet wodnych. Pomimo, że psy posiadają pewne wrodzone umiejętności, myśliwy nie może liczyć na to, że naturalnie rzucą się w pogoń za zwierzyną – wszystkie nawyki trzeba wypracować. Nauka nowych umiejętności wymaga czasu i energii, i zaczyna się już w wieku szczenięcym. Szkolenie rozpoczyna się wraz z wprowadzeniem czworonoga do nowego domu i kończy w wieku starczym. Od samego początku należy rzucać psu lekkie aporty, dawać suszone skrzydła ptaków do noszenia oraz nakładania szczenię do podążania za zapachem. Wszystkie czynności powinny przybierać formę zabawy i kojarzyć się psu z czymś miłym i przyjemnym.

     Jednym z najważniejszym ćwiczeń na wczesnym etapie szkolenia jest aportowanie. Początkowo dajemy psu zabawkę do noszenia w pysku i nie wprowadzamy nowych komend – oswajamy z nowym przedmiotem i wzmacniamy pozytywne reakcje psa. Dopiero po jakimś czasie (kiedy pies będzie pewnie trzymał przedmiot w pysku) wymagamy, aby ruszał po aport na wyraźną komendę oraz oddawał go do ręki. W żadnym wypadku nie wprowadzamy nagrody za aport! Pies musi zrozumieć, że samo aportowanie jest nagrodą, a najwyższym wyróżnieniem jest pójście po kolejny aport. System nagród doskonale sprawdza się natomiast podczas nauki chodzenia przy nodze.

     Na wczesnym etapie życia należy unikać podawaniu psu zabawek piszczących, które wprost proszą się o pogryzienie. Utrwalanie złych nawyków może skutkować w przyszłości zbyt mocnym podgryzaniem łupu.

Labrador aportujący bażanta

Szkolenie Labradora na psa myśliwskiego

Przedmioty niezbędne do szkolenia Labradora na psa myśliwskiego

● 10 m otok do pracy tropowej

● smycz myśliwska z karabińczykami bez obroży (ważne jest, by pies pracował bez obroży, w przeciwnym razie łatwo mógłby zahaczyć o krzaki lub, pływając, o wystające konary, a wtedy o nieszczęście łatwo; taką smycz można przełożyć przez ramię, a w rękach możemy swobodnie trzymać aport czy smakołyki)

● pistolet hukowy

● naboje

● lekki aport używany głównie na początku szkolenia

● dummy utrzymujące się na powierzchni do aportów z wody

● gwizdek (dzięki niemu można kierować psem na sporą odległość; od psa wymaga się respektowania zwierzyny, więc sami od siebie tym bardziej powinniśmy tego wymagać. Ćwiczymy zazwyczaj za miastem, głównie na terenach łowieckich, więc krzyczeć po prostu nie wypada. Naszych gestów z dalekiej odległości pies może nie dostrzec, dlatego gwizdek jest najlepszym rozwiązaniem.)

● drewniany koziołek, który można obwiązać skrzydłami bażanta

● 1,5 kg aport pokryty skóra zająca

● 3 kg pomarańczowy aport

● zasuszone skrzydła bażanta

● torba myśliwska, doskonała do ćwiczeń w terenie ze względu na swoją pojemność

● zabawka wydająca odgłosy kaczki, utrzymująca się na powierzchni wody

szkolenie młodego labradora aportu

Szkolenie Labradora na psa myśliwskiego

Podstawowe ćwiczenia dla psa myśliwskiego

-  Na początkowym etapie szkolenia warto zaznajomić psa z odgłosem strzału. Pierwszy strzał oddajemy w odpowiedniej odległości i nie na strzelnicy!

 

- Kiedy zwierzę potrafi chodzić przy nodze i pierwszy etap szkolenia mamy już za sobą, możemy ćwiczyć odłożenie, czyli pozostawienie Labradora w jednym miejscu i pilnowanie, aby pozostał tam przez jakiś czas. Ćwiczenie wywołujemy komendą „zostań” i stopniowo oddalamy się od psa. Jeżeli ten nie zerwie się z ziemi i nie podleci do nas, możemy uznać, że odnieśliśmy sukces wychowawczy! Nie zapomnijmy nagrodzić psa poklepaniem po łbie.

 

- Aportowanie jest bodaj najtrudniejszym elementem treningu, gdyż łączy w sobie wytrzymywania, trzymania oraz oddawania w siadzie. Do ćwiczenia aportu wykorzystujemy koziołek, który kilkakrotnie rzucamy i sami przynosimy. Istotą ćwiczenia jest nauczenie czworonoga, że  fakt rzucenia koziołka nie jest równoznaczny z obowiązkiem przyniesienia go opiekunowi. Aby utrudnić ćwiczenie, raz możemy wydać komendę „aport” tuż po wyrzuceniu koziołka, a innym razem po upływie kilkunastu sekund. Kiedy pies poprawnie aportujemy, wprowadzamy kolejne utrudnienie – chowamy aport i zmuszamy zwierzę do jego odnalezienia.

 

Teraz nadszedł czas na uczestnictwo w Konkursie Pracy Retrieverów… ale o tym w kolejnym artykule.

Tagi artykułu: