Udostępnij ten artykuł.

Podstawy szkolenia psa

Szkolenie psa może odbywać się zarówno w zaciszu domowego ogniska jak i pod czujnym okiem trenera. Pierwsza forma jest wskazana dla osób, które nie przewidują, że ich pies będzie w przyszłości wykorzystywany do spełniania określonych funkcji. Jeśli jednak chcemy wyszkolić psa obronnego, opiekuna osób chorych, bądź psa ratowniczego należy oddać go do punktu tresury.

W artykule "Podstawy szkolenia psa" omówimy domowe sposoby szkolenia psa. Zasadnicza tresura w ośrodku szkoleniowym odbywa się pod okiem doświadczonego trenera, więc nasz wkład własny jest o wiele mniejszy niż w trakcie domowej tresury.

Głównym problemem związanym z wychowaniem psa jest nauczenie go odpowiedniej reakcji na nasze komendy. Wymaga to sporego zaangażowania i przede wszystkim konsekwencji. Jeśli mamy do czynienia z rasami psów groźnych, bądź tak zwanymi „trudnymi” rasami nie powinniśmy ograniczać się do samodzielnej tresury.

Bardzo popularną i nośną metodą postępowania z psami jest pozytywna tresura. W ogólnym zarysie polega na nagradzaniu psów, kiedy poprawnie wykonają daną czynność i nie zwracaniu uwagi na złe zachowania. Oczywiście, naganne postępowanie psa winno być w odpowiedni sposób skomentowane. Jeżeli w trakcie zabawy zwierzę nas ugryzie, powinniśmy w tej samej chwili przerwać zabawę i głośno pisnąć. Jeśli pies nie stosuje się do naszych poleceń, postępujemy podobnie. Wszelkie pozytywne zachowania powinny być nagradzane w odpowiedni sposób. System nagród jest dość problematycznym zagadnieniem; wielu hodowców twierdzi, że nagradzanie psa za każde poprawne zachowanie skutkuje tym, że w przyszłości może być nazbyt rozpasany i nie wykonywać poleceń właściciela, kiedy ten nie gratyfikuje go przysmakiem. Niewątpliwie, pozytywna tresura ma swoje wady i zalety. Najlepiej jednak połączyć ją z innymi metodami szkoleniowymi.

Po wprowadzeniu psa do domu musimy określić ścisłe reguły współżycia. Pies powinien wiedzieć, gdzie znajduje się jego legowiska i jakie miejsca w domu przeznaczone są do zabawy. Właściciele nie zdają sobie sprawy jak ważna jest konsekwencja w postępowaniu i nierzadko mieszają psom w głowach. Jeśli od wczesnych lat przyzwyczaimy psa, że może spać wraz z nami w jednym łóżku, niemożliwym jest wykorzenienie zeń tego nawyku.

Przed rozpoczęciem właściwej części tresury, właściciel powinien się zorientować w preferencjach swojego pupila. Niektóre psy wolą być nagradzane jedzeniem, inne wspólną zabawą, jeszcze inne pieszczotami. Kiedy zobaczymy, co sprawia naszemu psiakowi największą frajdę, możemy wykorzystać naszą wiedzę w późniejszej praktyce ćwiczeniowej. Podczas samej tresury powinniśmy być dobrze nastawieni do zwierzęcia i nie poddawać się po pierwszych, zakończonych niepowodzeniem próbach. Pies wyczuwa nasze złe nastroje i traci przez to cały zapał i chęci do nauki.

Najważniejszym celem szkolenia szczenięcia jest nauczenie go podstaw czystości i załatwiania się w czasie spaceru. Jeżeli zauważymy, że szczenię dziwnie się zachowuje, chodzi w kółko, bądź jest niespokojne, to dobry znak, że powinniśmy wyprowadzić je na spacer. Jeżeli nie zdążymy tego uczynić, to tak czy inaczej należy jak najszybciej wyprowadzić psa na dwór. Nauka czystości wymaga wiele cierpliwości i mnóstwo czasu. Z tego też względu, w pierwszych tygodniach życia zwierzęcia powinniśmy spędzać z nim mnóstwo czasu i przyzwyczajać do zasad panujących w domu.

Kolejnym, istotnym elementem szkolenia psa jest wyrobienie w zwierzęciu reakcji na dźwięk naszego głosu. Bardzo ważne jest przyzwyczajanie psa lub suki do jego imienia. W czasie spaceru nagradzamy zwierzę za każdym razem, kiedy przybiegnie na nasze wezwanie. Z czasem ograniczamy nagradzanie zwierzęcia, aż w końcu całkowicie rezygnujemy z podawania mu przysmaków za wykonywanie przezeń pomniejszych czynności.

Wielu właścicieli uskarża się na zachowanie swoich pupili, a w szczególności na ich niesubordynację. Dotyczy to przede wszystkim psów, które pierwotnie były wykorzystywane do spełniania obowiązków gospodarskich i nie przywykły do wydawania im rozkazów.

Szkolenie psa i tresura powinny odbywać się w wyznaczonych godzinach i z zachowaniem zasad systematycznej pracy. Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, w której pies będzie tresowany raz w tygodniu, gdyż efekty pracy będą niewspółmierne do naszych oczekiwań. Niektóre komendy muszą być powtarzane nawet kilkadziesiąt razem, zanim pies wyrobi w sobie właściwą reakcję.

Psy bardzo źle reagują na krzyk i podniesiony ton właściciela. Mogą wykazywać wówczas zachowania agresywne jak i całkowicie zniechęcić się do wykonywanej pracy. Zdecydowanie bardziej efektywną forma nagany jest wycofanie się ze wspólnej zabawy, bądź odebranie psów większości przywilejów.

Jak widać szkolenie psa to ciężka i długa praca z naszym pupilem.

Tagi artykułu: