Udostępnij ten artykuł.

Szkolenie psa w domu

Szkolenie psów i szczeniąt. O czym należy pamiętać w czasie nauki czystości?

Szkolenie psa w domu powinno rozpocząć się jak najszybciej – najlepiej wraz z wprowadzeniem psa do nowego domu.

Każdy pies jest inny i wymaga właściwego dla siebie podejścia szkoleniowego. Generalna zasada głosi, że psy lepiej reagują na szkolenie z wykorzystaniem metod pozytywnych.

Szczenięciu mogą przydarzyć się wpadki. Nie wpadajmy w panikę, jeżeli po raz kolejny zabrudzi wykładzinę lub dywany.

Bardzo młode szczenięta mają ograniczoną kontrolę nad swoimi zachowaniami i potrzebami fizjologicznymi. Jeżeli musimy zostawić pieska na kilka godzin w domu, to przynajmniej zabezpieczmy miejsce, w którym przebywa i raczej zamknijmy pomieszczenia z cennymi przedmiotami.

Szczenię oddaje mocz w miejsca, które wcześniej zostały „zaznaczone”. Ślady zbrodni należy zatem dokładnie wyczyścić i zdezynfekować. W sklepach zoologicznych znajdziemy ponadto specjalne spraye, które usuwają zapach moczu i zapobiegają ponownym „atakom” na znane miejsce.

Nie staraj się "karać" psa za grzeszki. Wrzask czy uderzanie w nos mogą doprowadzić jedynie do skumulowania zachowań agresywnych. Zwierzę z całą pewnością nie powiąże tak naturalnej dla niego czynności jak oddawanie moczu z czymś złym i niewłaściwym. Spuszczona głowa i smutny wzrok nie świadczą o poczuciu winy czworonoga, ale o strachu przed właścicielem.
W rezultacie możemy doprowadzić do sytuacji odwrotnej – pies, widząc nasze zdenerwowanie, zacznie chować się po kątach i oddawać mocz w miejscach trudno dostępnych.  

 

Szkolenie psa w domu. Pies sam w domu

Właściciele szczeniąt z pewnością nie raz odczuli skutki „dojrzewania” swoich pupili i łapali się za głowy widząc szkody przezeń poczynione. Na okolice czwartego-piątego miesiąca życia przypada wymiana zębów połączona ze wzrostem aktywności fizycznej. Czworonogi wymagają stymulacji psychoruchowej i stałego kontaktu z właścicielem. Jeżeli nie możemy poświęcać psu wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia, powinniśmy przynajmniej zaopatrzyć go w zabawki, gryzaki i piłeczki. Na czas naszej absencji należy odizolować psa od wszelkich drogocennych przedmiotów.
Karcenie i napominanie szczenięcia na nic się zda. Jedynie w chwili przyłapania psiaka na gorącym uczynku, możemy zastosować słowną reprymendę. Ganienie za „zbrodnię” popełnioną jakiś czas temu na niewiele się zda, a co więcej może doprowadzić do kulminacji negatywnych zachowań. Proces szkoleniowy ogranicza się w tym przypadku do kontaktu z psem, nawiązywaniem więzi i odbywania długich spacerów. Nie zaniedbujmy swoich obowiązków względem psa! 

szkolenie psa w domu

Szkolenia i tresura psa – Kto jest najważniejszy?

Pies nie może zajmować czołowego miejsca w domowym  „stadzie”. Niestety, pozornie niewinne zachowania właścicieli prowadzą niekiedy do przewartościowania całej hierarchii i wprowadzanie psa na najwyższe jej miejsce. Największym błędem szkoleniowym jest podrzucanie psu jedzenia z pańskiego talerza, bądź podawanie posiłków jako pierwszemu w kolejności. Stałe podkreślanie naczelnej roli opiekunów jest niezwykle istotne w procesie szkoleniowym i ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju psa. Nie popadajmy w paranoje i nie budujmy w sobie poczucia winy za zdecydowane traktowanie czworonoga. Jeżeli raz ulegniemy jego kaprysom, będziemy musieli ulegać przez całe życie. Walka o dominację odbywa się nie tylko w zaciszu domowym, ale również na spacerze. Sztandarowym przykładem wojny o pozycję jest przeciąganie smyczy. Prawidłowo przeprowadzone szkolenie psa w domu zmniejsza szanse na ujawnienie się negatywnych zachowań.  Im szybciej zbudujemy swoją pozycję, tym większa szansa, że pies będzie nam podporządkowany w przyszłości.

Kursy i szkolenia – szkoła dla psów

Szkolenie psa nie zawsze okazuje się proste i przyjemne – szczególnie, jeżeli mamy do czynienia ze zwierzęciem nierasowym i o niepewnej historii. Co w takiej sytuacji zrobić? Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zapisanie się do szkoły dla psów, bądź skorzystanie z porad indywidualnego trenera. Jako, że każdy pies jest inny, metody szkolenia również bywają odmienne. Zdarza się, że psy chętniej wykonują komendy, przebywając w towarzystwie innych zwierząt – stąd też idea szkolenia grupowego. Osoby szczególnie zapracowane i nie dysponujące wystarczającą ilością czasu, mogą zgłosić się również na szkolenie stacjonarne, które odbywa się w ośrodku szkoleniowym. Kurs trwa zazwyczaj od sześciu do ośmiu tygodni, w czasie których pies stale przebywa w danym ośrodku.

Tagi artykułu: