Udostępnij ten artykuł.

Szkolenie psów Crate training

Crate training to rodzaj szkolenia psów, które wykorzystuje naturalne instynkty zwierzęcia. Dla dzikich psów legowisko jest nie tylko miejscem do spania, ale także bezpiecznym azylem; stanowi ponadto podstawowe miejsce do rozmnażania i odchowania szczeniąt.

Jaki jest cel crate training’u?

Kojce i klatki są dobrym rozwiązaniem dla właścicieli zwierząt  niesfornych i nieposłusznych, a także takich, które niszczą sprzęty domowe. Psy przebywające w klatce mają ograniczony dostęp do reszty domu, skutkiem, czego nie sieją zniszczeń.

Klatka dla psa nie jest jednak uniwersalnym rozwiązaniem i nie może służyć jako przechowalnia niechcianego zwierzęcia. Jeśli nie jest używana w sposób prawidłowy, pies może poczuć się jakby był w pułapce. Właściciele często traktują klatkę jako karę dla nieposłusznego zwierzęcia i tym samym zniechęcają je do samodzielnego wejścia i przebywania w niej. Zbyt długie przebywanie zwierzęcia w klatce również nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Jeżeli pies przebywa w klatce dzień i noc, logicznym jest, że nie otrzymuje wystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych i nie ma kontaktu z ludźmi. Psy, które są oddzielone od ludzi i innych zwierząt, mogą cierpieć z powodu lęku separacyjnego.
Szczenięta poniżej szóstego miesiąca życia nie powinny przebywać w klatce dłużej niż trzy lub cztery godziny w jednym cyklu. Małe pieski nie są w stanie kontrolować, w sposób świadomy, swoich potrzeb. Jeżeli zaczną oddawać mocz i kał w klatce, bardzo trudno będzie je od tego odzwyczaić.
Istotą crate traininge’u jest pokazanie psu, że klatka jest jego azylem i powinna być traktowana jako legowisko. Jeżeli zwierzę nie wejdzie do klatki dobrowolnie, a zostanie wepchnięte doń na siłę, cała idea szkolenia legnie w gruzach.

Wybór skrzyni - legowiska dla psa

W sklepach zoologicznych możemy zakupić skrzynie plastikowe i metalowe. Skrzynie i kojce składane są na ogół wykonywane z metalu, przez co odznaczają się większą trwałością i wytrzymałością. Skrzynia powinna być wystarczająco duża i nie blokować psu ruchów. Z drugiej jednak strony nie może być zbyt obszerna, gdyż pies może zacząć się w niej rzucać i próbować wydostać.

Proces szkolenia psów metodą Crate traning

Crate training może trwać kilka dni lub kilka tygodni. Wszystko zależy od wieku psa, jego temperamentu i nabytych doświadczeń. Równie istotne jest podejście właściciela do problemu szkolenia. Przy szkoleniu „klatkowym” najlepiej sprawdza się metoda małych kroczków i próba powiązania klatki z czymś przyjemnym (smakołykiem czy zabawką).

  • Etap I- „zapoznanie” psa ze skrzynią

Ustaw skrzynię w pobliżu miejsca, gdzie rodzina spędza najwięcej czasu. Umieść w niej miękki kocyk lub ręcznik. Otwórz drzwiczki skrzyni i czekaj, aż pies wejdzie do środka. Większość zwierząt przejawia naturalne zainteresowanie nowym nabytkiem i od razu wchodzi do środka. Jeżeli Twój pies nie jest zaciekawiony, możesz go przynieść do skrzyni Drzwi muszą być jednak przez cały czas otwarte.
Inną metodą jest wyznaczenie szlaku ze smakołyków - kładziemy przekąskę przed drzwiczkami, w drzwiczkach i wewnątrz klatki. Podobnie możemy postąpić z ulubioną zabawką.

  • Etap II- przeniesienie miski z pożywieniem

Kiedy pies nie będzie obawiał się już wejścia do skrzyni, możesz przenieść jego miskę z pożywieniem w jej okolicę. Po kilku dniach możesz umieścić miskę wewnątrz skrzyni. Gdy pies stoi wygodnie w skrzyni i je swój posiłek, zamykasz drzwi i otwierasz je po zakończeniu posiłku. Z każdym kolejnym karmieniem należy wydłużyć czas do otwarcia klatki. Jeśli pies zaczyna skomleć i chce wyjść z klatki, stanowi to wyraźny sygnał, że musisz ograniczyć czas jego pobytu w klatce. Następnym razem spróbuj pozostawić go w skrzyni na krótszy okres. Nigdy nie wypuszczaj rozhisteryzowanego psa. Zwierzę wyczuje, że zostanie wypuszczone z klatki za każdym razem, kiedy zacznie skamleć i skowyczeć.

  • Etap III- pozostawienie psa w skrzyni

Gdy Twój pies zjada regularne posiłki w skrzyni, bez śladu strachu lub lęku, możesz zacząć wprowadzać go do klatki także poza okresami posilania się.
Wydaj psu polecenie i zachęć do wejścia do klatki. Za każdym razem kiedy spełni Twoją wolę, chwal go i pozostawaj przez chwilę przy skrzyni. Po upływie kilku minut udaj się do drugiego pokoju i zamknij drzwi. Powtórz ten proces kilka razy dziennie, stopniowo wydłużając czas pozostawiania zwierzęcia w klatce. Gdy Twój pies pozostanie cicho w skrzyni na około 30 minut, możesz spróbować wyjść z domu, bądź też pozostawiać go w skrzyni na noc.

Crate training problemy

Pies pozostający przez dłuższy czas w klatce może marudzić i być niespokojny. Największym problemem jest jednak skowyt i skamlenie zwierzęcia, które tęskni za właścicielem i nie wie, co się z nim dzieje. Aby wyeliminować powyższe problemy należy solidnie przyłożyć się do treningu i miarowo przyzwyczajać psa do przebywania w klatce. Zbyt szybki proces szkoleniowy nie daje zazwyczaj satysfakcjonujących rezultatów.

Lęk separacyjny. Zwierzę, które przez dłuższy jest odizolowane od swojego właściciela i bodźców zewnętrznych, może cierpieć z powodu lęku separacyjnego. Pamiętajmy, zatem, aby czas pozostawiania zwierzęcia w klatce nie był zbyt długi.

Tagi artykułu: