Udostępnij ten artykuł.

Szkolenie psów, czy dziecko może szkolić psa?

Przygarniając/kupując psa należy pamiętać, że jest on zwierzęciem stadnym, co oznacza, że żyje w hierarchii i niezmiernie istotne jest, aby członkowie rodziny pozostawali na jej wyższych szczeblach. Tylko wówczas czworonóg będzie szanował domowników, liczył się z ich zdaniem i wypełniał komendy.
Jeżeli chcemy, aby pies okazywał szacunek całej rodzinie – a nie jedynie osobie, która go trenowała – powinniśmy włączyć do procesu szkolenia wszystkich jej członków – również dzieci. 

Psy intuicyjnie wyczuwają, kto jest przywódcą stada, a kto jedynie jego członkiem; same wybierają samca alfa na przewodnika. Zazwyczaj jest nim głowa rodziny; reszta członków znajduje się poniżej przywódcy. Prawidłowe ustawienie drabiny zależności i uświadomienie psu, że znajduje się na najniższym miejscu w hierarchii jest bardzo ważne. Nasz podopieczny musi wiedzieć, że nawet osoby znajdujące się na niższych szczeblach, czyli dzieci, muszą być przez niego respektowane.

czy dziecko może szkolic psa

szkolenie cocker spaniela przez chłopca

Czy dziecko może szkolić psa? 
Zanim pozwolimy dziecku szkolić czworonoga, koniecznie upewnijmy się, czy podoła temu zadaniu. Odpowiedzialność to domena ludzi starszych, ale nawet kilkuletnie dziecko powinno wiedzieć, że jest zobowiązane do przestrzegania reguł. Przed rozpoczęciem szkolenia z udziałem dziecka, rodzice powinni wzmocnić jego pozycję w oczach psa. Aby tego dokonać wystarczy przeprowadzić kilka prostych ćwiczeń:

  • karmienie

Zabieramy psa w miejsce, gdzie znajduje się jego miska. Prosimy dziecko, aby na oczach psa wsypało do miski karmę, odstawiło ją na szafkę, a następnie wzięło do ręki kilka granulek i podało psu. Zwierzę powinno lekko ściągnąć pożywienie z ręki; jeżeli zje karmę, nie raniąc (lekko przygryzając) przy tym ręki, efekt został osiągnięty.

W kolejnym kroku dziecko zestawia miskę z szafki i podaje pupilowi.

dziecko karmiące psa goldena

dziewczynka karmiąca goldena

  • zabawa w polowanie

Prosimy dziecko, aby rozmieściło w domu albo ogrodzie kilka pojemników z przysmakami. Pojemniczków nie może być za dużo – nasza pociecha musi w końcu pamiętać, gdzie je ulokowała. Następnie pozwalamy dziecku pełnić rolę przewodnika psa w czasie szukania ukrytych pudełek.
Najpierw niech podejdzie do pierwszego pudełka, przywoła czworonoga, wyciągnie smakołyk i poda go psiakowi. Następnie, kiedy pies będzie już rozochocony, zaprosi go komendą do dalszych poszukiwań, idąc jednocześnie w stronę kolejnej kryjówki.

  • wyprowadzanie na spacer

Aby stać się pełnoprawnym, szanowanym opiekunem zwierzęcia, dziecko powinno wziąć odpowiedzialność za wszystkie aspekty jego życia – także spacery. Oczywiście, w przypadku małych dzieci, wszelkie spacery powinny być nadzorowane. Dzieci starsze mogą jednak samodzielnie wyprowadzać psa – szczególnie jeżeli nie jest przedstawicielem dużej rasy.

szkolenie psów, czy dziecko może szkolić psa dużego

Zosia i pies Max

Czy dziecko może szkolić psa? 

Rodzice mogą również edukować dziecko za pomocą różnego rodzaju programów dotyczących szkolenia psów lub zachęcać do czytania książek o tej tematyce. szkolenie psów, czy dziecko może szkolic psa, czy dziecko może szkolić psa

Tagi artykułu: