Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Sznaucer olbrzym

Historia

    Sznaucer olbrzymi to rasa wywodząca się z terenów dzisiejszych Niemiec. Psy powstały w wyniku skrzyżowania kilku ras: gładkowłosych psów poganiaczy bydła, szorstkowłosych owczarków niemieckich, czarnych dogów i Bouvier des Flandres.

     Sznaucer olbrzym jest znany w Europie już od XV wieku. W średniowieczu psy były wykorzystywane do zaganiania bydła, pilnowania gospodarstw i ochrony dobytku. Z czasem zaczęto je wykorzystywać w pracy w rzeźni i pilnowania wozów browarniczych. Obecnie sznaucery pełnią rolę psów do towarzystwa, a także pracują w służbach granicznych, policji i wojsku. Są również świetnymi stróżami i psami obronnymi.
Sznaucery olbrzymie są popularną i często spotykaną w Polsce rasą.

Wygląd

    Sznaucer olbrzym to pies o mocnej budowie, który mimo swej wielkości i wagi jest zwrotny i dość zwinny. Sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu, przy czym suki mogą być nieco dłuższe niż psy. Proporcje ciała muszą być doskonale wyważone. Całkowita długość głowy  odpowiada połowie długości grzbietu (od kłębu do nasady ogona). Czaszka mocna i wydłużona. Guz potyliczny niewidoczny. Głowa proporcjonalna do masy ciała psa. Czoło płaskie; biegnie bez załamań, równolegle do grzbietu psa. Stop wyraźnie zaznaczony. Czubek nosa dobrze wykształcony i zawsze czarny. Pysk klinowaty. Grzbiet nosa prosty. Wargi czarne, mocno i gładko przylegające do żuchwy. Silna szczęka górna i żuchwa. Uzębienie pełne ustawione w zgryzie nożycowym. Zęby silne i czysto białe. Mięśnie żuchwy dobrze rozwinięte, lecz zbyt mięsiste. Oczy średniej wielkości, owalne, skierowane ku przodowi, ciemne i o żywym wyrazie. Powieki dobrze przylegają. Uszy obwisłe, przybierające kształt litery V, osadzone wysoko i noszone symetrycznie. Wewnętrzna krawędź ucha przylegająca do policzków, skierowana do przodu w kierunku skroni. Równoległe załamanie nie przewyższają głowy. Kark muskularny, szlachetnie wysklepiony. Szyja przechodzi harmonijnie w kłąb. Podgardle przylegające, bez fałd. Górna linia tułowia lekko opada do tyłu. Grzbiet mocny, krótki, dobrze związany. Lędźwie krótkie, mocne i głębokie.

Pies rasy sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym czarny

Odległość od ostatniego żebra do biodra krótka. Zad lekko zaokrąglony, przechodzący niezauważalnie w nasadę ogona. Pierś masywnie szeroka o owalnym przekroju. Przedpiersie wyraźnie wykształcone. Dolna część klatki piersiowej i brzuch nie są nadmiernie podciągnięte. Tworzą zakrzywioną linię z dolną częścią klatki piersiowej.  Ogon naturalnej długości, wysoko osadzony, noszony naturalnie.  Kończyny przednie silne, proste i nieustawione zbyt wąsko. Łopatka mocno przylegająca do klatki piersiowej, dobrze umięśniona; ustawiona ukośnie. Ramię przylegające do tułowia, silne i muskularne. Łokieć dobrze przylegający. Przedramię całkowicie proste, silnie rozwinięte i dobrze umięśnione. Łapa krótka i zaokrąglona, palce zwarte i wypukłe ("kocia łapa") o krótkich, ciemnych pazurach i jędrnych opuszkach. Kończyny tylne ukośna, uda masywne, długie, szerokie, silnie umięśnione. Kolana nie są przekręcone ani na zewnątrz, ani do środka. Podudzie długie i mocne, żylaste, przechodzące w silny staw skokowy. Śródstopie krótkie i ustawione pionowo do podłoża.
Skóra ciasno przylegająca na całym ciele. Włos twardy i gęsty; składa się z gęstego podszerstka oraz niezbyt krótkiego, twardego, dobrze przylegającego do ciała włosa okrywowego. Włos okrywowy szorstki i dość długi – ani nastroszony, ani kręcony. Na czole i na uszach włos jest krótki. Dość twarda broda na kufie oraz krzaczaste brwi lekko ocieniają oczy.

 

Dopuszczalnymi typami umaszczenia są czarne z czarnym podszerstkiem oraz "pieprz i sól". Definicja umaszczenie "pieprz i sól" zaprezentowana przez FCI zakłada, że „idealna jest barwa średnio intensywna, równomiernie rozłożona, z szarym podszerstkiem. Dopuszczalne są zabarwienia koloru od ciemnej stalowej szarości do srebrnoszarego. Przy wszystkich rodzajach odcienia musi występować podkreślająca maska, która powinna się zawsze harmonijnie dopasować do danego koloru przewodniego umaszczenia. Niewskazane są wyraźne jaśniejsze znaczenia na głowie, na łapach lub klatce”. Wysokość psa w kłębie wynosi od 65 do 70 cm. Suki są odpowiednio mniejsze i mierzą od 60 do 65 cm. Waga psa waha się w granicach 35-45 kg.


  • Sznaucer olbrzym

  • Sznaucer olbrzym

  • Sznaucer olbrzym

Temperament

   Sznaucery olbrzymy są bardzo podobne do swoich krewniaków sznaucerów standardowych, niemniej o wiele popularniejsze i łatwiejsze w szkoleniu.
Dobrze radzą sobie w dużych miastach. Opiekunowie powinni pamiętać jednak o długich, codziennych spacerach. Pies najlepiej czuje się na wybiegu; dlatego też doskonale odnajdzie się w domu z ogrodem.

     Sznaucery posiadają dużą potrzebę uczestniczenia w życiu rodzinnym. Jeżeli nasza praca uniemożliwia nam stałe kontakty ze zwierzęciem, powinniśmy zastanowić się nad sensem jego zakupu. Zwierzę przebywające dużo czasu w samotności może wykazywać tendencje destrukcyjne i demolować mieszkanie.

   Sznaucery olbrzymy przez cały okres swojego życia wykazują zachowania upodabniające je do szczeniąt, co może sprawiać pewne problemy wychowawcze. Z racji tego, że psy często nie zdają sobie sprawy ze swojej siły i zdolności destrukcyjnych, nie są polecane rodzinom z małymi dziećmi. Pomimo wrodzonej łagodności i ciepłych uczuć żywionych względem dzieci, mogą je bezwiednie skrzywdzić bądź zranić. Sznaucery nie tolerują innych zwierząt, zatem nie powinniśmy wprowadzać ich do domu, w którym przebywają już inne pupilki.

    Wielką zaletą psów jest niski poziom agresji. Zwierzęta wprawdzie źle reagują na obcych, ale nie przejawiają skłonności do agresji. Odpowiednio wyszkolone i wytrenowane psy będą wspaniałymi stróżami i obrońcami domu. Warto zaznaczyć, Sznaucery najlepiej reagują na szkolenie metodami pozytywnymi. Bardzo źle znoszą wszelkie nagany i ruganie. Jeżeli nie czujemy się na siłach aby wychować psa, należy posłać go na indywidualne treningi i szkolenia.

Psy Sznaucery olbrzymie

Sznaucery olbrzymy

Pielęgnacja

     Pielęgnacja psa nie sprawia zazwyczaj dużych problemów. Z racji tego, że włos jest szorstki i stosunkowo krótki, nie wymaga regularnego podcinania. Dwa razy w roku powinniśmy wykonywać jednak zabieg trymowania podszerstka (najlepiej w okresie linienia). Dzięki temu włos będzie mocny, silny i zdrowy.

Zdrowie

     Sznaucery olbrzymie cierpią na typowe dla ras dużych problemy zdrowotne. Najpoważniejszym schorzeniem jest dysplazja stawów biodrowych oraz skręt żołądka (aby zapobiec temu ostatniemu należy wyprowadzać psa na spacer dopiero po dwóch godzinach od podania posiłku). Sznaucery znacznie częściej chorują poza tym na nowotwory. Średnia długość życia zwierząt nie przekracza zazwyczaj 12-15 lat. Większa część populacji nie umiera ze starości.

Wysokość: wysokość psa w kłębie wynosi od 65 do 70 cm. Suki są odpowiednio mniejsze i mierzą od 60 do 65 cm.

Masa: Waga psa waha się w granicach 35-45 kg

Umaszczenie: najczęściej występującym umaszczeniem jest czerń. Rzadziej mamy do czynienia z barwą sierści typu pieprz i sól.

Pielęgnacja: pies nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Musimy jednak pamiętać o regularnym trymowaniu jego sierści (trymowanie winno odbywać się dwa razy w roku - najlepiej w okresie linienia).

Pies Sznaucer olbrzym czarny

Sznaucer olbrzym czarny

Zdrowie: Sznaucery olbrzymie cierpią na takie przypadłości jak dysplazja stawów biodrowych i skręt żołądka (są to skądinąd schorzenia typowe dla psów ras dużych). Sznaucery znacznie częściej niż inne rasy zapadają na wszelkie choroby nowotworowe.

Rodzina: psy są bardzo rodzinne i towarzyskie. Doskonale komunikują się z członkami rodziny, jednakże nie stanowią dobrych towarzysz zabaw dla dzieci (z racji swoich gabarytów mogą wyrządzić im krzywdę). Sznaucery są nieufne wobec obcych, w związku z czym często pełnią funkcje stróżów.

Długość życia: 12 - 15 lat

Kraj pochodzenia: Niemcy

Użytkowowść: Pies użytkowy i do towarzystwa.

Inne nazwy : Sznaucer monachijski, sznaucer piwny.

Cena szczeniąt z rodowodem 1200 - 2500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka).

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 1, nr wzorca 181. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: