Szpic japoński historia
Szpic japoński (Nihon Supittsu) pochodzi od dużego białego szpica niemieckiego, który przybył na tereny Japonii ok. 1920 roku. Rasa została zaprezentowana po raz pierwszy w czasie tokijskiej wystawy w 1921 roku. Cztery lata później importowano dwie pary białych szpiców z Kanady. W ciągu dekady sprowadzano wiele psów z Kanady, USA, Australii oraz Chin, które krzyżowano ze sobą, aby uzyskać możliwie jak najlepszą i najczystszą rasę. Po drugiej wojnie światowej Japoński Związek Kynologiczny przedstawił pierwszy oficjalny wzorzec rasy, który obowiązuje po dziś dzień.
Szpic japoński wygląd
Cechą charakterystyczną Szpica japońskiego jest obfity śnieżnobiały włos, który porasta równomiernie całe ciało psa. Standardowy przedstawiciel rasy powinien mieć spiczastą kufę, trójkątne, stojące uszy oraz ogon z wyraźnymi piórami. Pies jest nieco dłuższy niż wyższy; jego sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta. Głowa ma wielkość proporcjonalną do tułowia i jest umiarkowanie szeroka oraz lekko zaokrąglona. Czoło umiarkowanie rozwinięte; szeroka tylna część czaszki. Stop dobrze zaznaczony. Nos mały, okrągły, o mocnym czarnym pigmentowaniu. Kufa spiczasta, o nieco zaokrąglonym wierzchołku.
Wargi przylegają – powinny występować w czarnym kolorze. Zęby mocne i białe ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy o umiarkowanej wielkości i migdałowatym kształcie; nieco ukośnie osadzone. Obwódki oczu czarne. Uszy powinny być wysoko osadzone, małe, o trójkątnym kształcie i wyraźnie stojące. Szyja umiarkowanej długości i o dobrze rozwiniętych mięśniach. Tułów prosty o krótkim grzbiecie; lędźwie dość szeroki. Klatka piersiowa psa powinna być wyraźne szeroka i głęboka o dobrze wysklepionych żebrach i podciągniętym brzuchu. Ogon osadzony wysoko o dobrej długości. Łopatki mocno ukośne. Kończyny tylne umięśnione o umiarkowanie kątowanym stawie skokowym. Łapy o kocim kształcie i czarnych pazurach. Włos okrywowy prosty i odstający. Podszycie musi być krótkie, gęste i miękkie. Krótszy włos występuje na pysku, uszach, przedniej części przedramion i odcinku poniżej stawu skokowego. Reszta ciała porośnięta długim regularnym włosem, szczególnie na odcinku od szyi do łopatek. Ogon regularnie i mocno opiórowany. Jedynym dopuszczalnym typem umaszczenia jest czysta biel. Psy osiągają od 30 do 38 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze. W Japonii idealny rozmiar dla psów jest opisany jako 30-38 centymetrów w kłębie. W Wielkiej Brytanii Kennel Club opisuje rozmiar jako 34-37 cm w kłębie dla samców i 30-34 cm dla samic. W Nowej Zelandii idealny rozmiar to 30-40 cm (12-16 cali) dla psów i 25-35 cm (10-14 cali) dla suki. Canadian Kennel Club sugeruje natomiast, że właściwy rozmiar dla psów to 30 cm. United Kennel Club opisuje idealny rozmiar jako 30.5-38.1 cm dla psów i 30.5-35.6 cm dla suk. Waga psów kształtuje się w przedziale 5-8 kilogramów.
Pies rasy Szpic japoński
Temperament
Szpice japońskie to psy aktywne, wierne i inteligentne, znane ze swojej wielkiej odwagi, miłością do właściciela i bezwarunkowego przywiązania do rodziny. To bardzo skuteczne psy stróżujące i idealni towarzysze życia dla osób starszych i małych dzieci. Niestety, psy maja jedną wadę – szczekają bardzo długo i namiętnie, za każdym razem kiedy usłyszą podejrzany szmer. Czworonogi są z natury bardzo aktywne i lubią bawić się w plenerze.
Zdrowie Szpica japońskiego
Japońskie szpice są generalnie zdrową rasą z nielicznymi problemami genetycznymi. Głównym problemem zdrowotnym u psów jest zwichnięcie rzepki – stan, w którym rzepka przemieszcza się w stosunku do normalnego położenia. Mogą być również podatne na problemy z oczami i alergie. Niektóre osobniki dożywają nawet szesnastu lat, co sprawia, że rasa jest uznawana za długowieczną.
Pielęgnacja Szpica japońskiego
Szpice to psy dla osób, które nie tolerują typowo psiego zapachu. Czworonogi są bardzo czyste, a ich sierść nie wymaga bardzo skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Tekstura włosa sprawia, że wszelki brud i zanieczyszczenia gładko po nim spływają i nie zalegają w powłoce wierzchniej. Psy zrzucają włos raz do roku, jednak większość osobników traci włos przez cały rok – w minimalnym zakresie. Psa szczotkujemy dwa razy w tygodniu
Psy nie cieszą się dużą popularnością w Polsce.
Szpic japoński
Wysokość: Psy osiągają od 30 do 38 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze. Dopuszczalne minimalne odchylenia w zależności od przyjętego standardu.
Waga: Typowy przedstawicie rasy waży od pięciu do ośmiu kilogramów.
Umaszczenie: Białe.
Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa i nie cierpi na typowe przypadłości zdrowotne. Dość często pojawiają się problemy z oczami i alergie skórne. Szpice mają dość suchą skórę.
Pielęgnacja: Szpicejapońskie to psy dla osób, które szukają czystego czworonoga, niewydzielającego typowo psiego zapachu. Szpice są bardzo czyste, a ich sierść nie wymaga bardzo skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Tekstura włosa sprawia, że wszelki brud i zanieczyszczenia gładko po nim spływają i nie zalegają w powłoce wierzchniej
Rodzina: Dobre psy rodzinne, bezwarunkowo przywiązane do właściciela i kochające dzieci. Uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, ale równie dobrze mogą spędzać czas w domu. Sprawdzą się jako czworonogi dla osób starszych. Proste w prowadzeniu. Nadmiernie szczekliwe.
Szpic japoński z kotkiem
Kraj pochodzenia: Japonia
Użytkowość: pies do towarzystwa
Inne nazwy: Japanese Spitz
Cena szczeniąt z rodowodem 1000 - 1500 Dolarów Źródło (japanesespitzhq.com)
Klasyfikacja FCI - Grupa IV, sekcja 5, nr wzorca 262. Nie podlega próbom pracy.