Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Szpic niemiecki

Historia

     Szpic niemiecki, podobnie jak cała grupa szpiców, posiada wiele cech fizycznych, które upodobniają czworonogi do najstarszych psów z epoki kamieni. W rzeczywistości jednak rodowód psów jest o wiele późniejszy. Historia nowoczesnej rasy Szpiców rozpoczęła się prawdopodobnie w XIX wieku.

Opis

    Szpice niemieckie to grupa psów obejmująca rasy psów w typie szpica uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną pod jednym numerem wzorca. Zaliczamy do nich: Wolfspitza (znanego także pod nazwą Keeshond), Grossespitza, Mittelspitza, Kleinspitza i Zwergspitza.

  • Największym spośród nich jest Wolfspitz, którego wysokość w kłębie dochodzi do 55 centymetrów. Szpic wilczy został zarejestrowany jako odrębna rasa przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii.
  • Mittelspitz (średni szpic, którego wysokość w kłębie waha się między 30 a 38 cm) ma prawdopodobnie wspólne korzenie z American Eskimo Dog. AED może zostać zarejestrowany jako Mittelspitz przez niektóre związki kynologiczne. Kanadyjski związek kynologiczny i  dwa duże amerykańskie kluby hodowlane odróżniają te dwie rasy.
  • Szpic niemiecki (Klein), niekiedy nazywany Kleinspitz, występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Jego wysokość w kłębie waha się między 23 a 29 cm. Zwergspitz został zarejestrowany jako odrębna rasa w Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej (wysokość w kłębie: 18-22 cm).
  • Szpic duży, Grossespitz, przywiezione do Holandii i Niemiec przez wikingów, osiąga od 42 do 50 cm wysokości w kłębie.

Kennel Club w Wielkiej Brytanii i australijski Kennel Club rozpoznają trzy rasy: Kleinspitz, Keeshond i Mittelspitz.  W wielu krajach Klein Spitz jest mylony ze Zwergspitzem.

Wygląd

    Szpice niemieckie różnią się jedynie kolorem umaszczenia i niektórymi cechami anatomicznymi. Szpic niemiecki jest zazwyczaj czarny, złoty/kremowy lub biały. Wszystkie rasy mają charakterystyczny kształt głowy, która po części przypomina głowę lisa, a po części wilka, oraz posiadają podwójny, gęsty płaszcz chroniący je przed zimnem. Szpice mają piękną, puchatą i bardzo obfitą szatę. Na szczególną uwagę zasługuje typowa dla rasy kryza przypominająca grzywę oraz mocno owłosiony ogon z charakterystycznym pióropuszem, skręcony nad grzbietem. Podszerstek mocno przylega do ciała. Uszy mają trójkątny kształt. Małe, spiczaste, osadzone blisko siebie oczy nadają psom niepowtarzalny, zadziorny wygląd.

Szpic niemiecki suka z młodymi

Szpic niemiecki średni - suka z młodymi

Temperament i Zdrowie

     Szpice niemieckie są psami bardzo inteligentnymi i szybko uczą się nowych komend. Właściciele nie mają zazwyczaj większych problemów z ich szkoleniem.
Szpice niemieckie mają silny instynkt terytorialny i nie znoszą obecności obcych osób na swoim terytorium. Dzięki temu mogą być z powodzeniem wykorzystywane do pilnowania gospodarstw domowych. To doskonałe psy do towarzystwa, które wprost uwielbiają spędzać czas ze swoimi opiekunami. Szybko przywiązują się do właścicieli.
Szpice nie mają dużych wymagań życiowych. Mogą żyć zarówno na wsi, jak i w mieście; są wytrzymałe i odporne na trudne warunki życia. Właściciele chwalą sobie również zdrowie psów i ich długowieczność. Z racji tego, że Szpice przez długi czas nie były poddawane selektywnej hodowli, nie cierpią na żadne, typowe przypadłości genetyczne.
Psy mają średnie zapotrzebowanie na ruch, dlatego w zupełności wystarczy odbywanie jednego, dłuższego spaceru w ciągu dnia.

 

     Dość poważnym problemem rasy jest skłonność do nadwagi. Psy jedzą bardzo dużo i wymuszają na swoich właścicielach dokładanie dodatkowych porcji. Jako że nadwaga sprzyja pojawianiu się cukrzycy i problemów stawowych, właściciele powinni pilnować jadłospisu zwierzęcia.

     Wszystkie szpice narażone są na alergie skóry i niedoczynność tarczycy. Psy mogą przejawiać skłonności do nadmiernego szczekania. W wyniku właściwie przeprowadzonego szkolenia zdobywają dobre wyniki w konkursach posłuszeństwa. Źle reagują na agresywne szkolenie.

Pielęgnacja

     Pielęgnacja Szpiców może nieść za sobą pewne trudności. Psy mają bardzo gęsty, bujny i długi włos, który wymaga regularnego czesania i mycia. Kąpiele winny odbywać się przynajmniej raz na dwa miesiące. Czworonogi przejawiają wzmożone tendencje do gubienia włosa.

   

Wysokość: Wolfspitz (znany także jako Keeshond) największy ze szpiców: 45-55 cm; Grossespitz (duży) wysokość 42-50 cm; Mittelspitz (średni) o wysokości 30-38 cm; Kleinspitz (mały) 23-29 cm; Zwergspitz (czyli szpic miniaturowy) o wysokości: 18-22 cm.

Waga: szpic wilczy ok. 20 kg, szpic niemiecki mały od 8 do 10 kg, szpic miniaturowy ok. 3 kg, szpic niemiecki duży ok.18 kg, szpic niemiecki średni ok. 11 kg.

Umaszczenie: Sierść szpica niemieckiego małego, dużego lub średniego musi być czarna, brązowa, biała lub biało-czarna.

Pielęgnacja: Psy mają bardzo gęsty, bujny i długi włos, który wymaga regularnego czesania i mycia. Kąpiele winny odbywać się przynajmniej raz na dwa miesiące.

Zdrowie: Dość poważnym problemem rasy jest skłonność do nadwagi. Wszystkie szpice narażone są na alergie skóry i niedoczynność tarczycy.

Rodzina: Szpice niemieckie są psami bardzo inteligentnymi i szybko uczą się nowych komend. Mają silny instynkt terytorialny i nie znoszą obecności obcych osób na swoim terytorium, dzięki czemu mogą być z powodzeniem wykorzystywane do pilnowania gospodarstw domowych.

Długość życia: 12 - 15 lat

Pochodzenie: Niemcy

Użytkowość: pies do towarzystwa i stróżujący

Inne nazwy : Deutscher Spitz

Klasyfikacja FCIgrupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. Nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: