Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Szpic niemiecki mały (Kleinspitz)

Historia

   Szpic niemiecki mały (Deutsche Spitz) to rasa psa w typie szpica, wywodząca się z terenów dzisiejszych Niemiec. Znaleziska archeologiczne wskazują, że psy o podobnej budowie ciała, wyglądzie i cechach zewnętrznych istniały już w epoce kamiennej.

Szpic niemiecki mały opis rasy

     Rasa psa Szpic niemiecki mały ma trójkątne uszy i mały, lisowaty pysk. Pysk zwierzęcia nie jest tak obrośnięty włosem, jak pozostałe części ciała, niemniej warstwa włosa jest dość gruba i gęsta. Sierść gromadzi się w szczególności na szyi zwierzęcia, dając wrażenie lwiej grzywy. Zewnętrzna pokrywa włosowa nadaje psu objętości, ale jednocześnie rozmywa linię ciała. Ogon czworonoga jest zwyczajowo zawija się nad plecami i leży prawie płasko. Wzorce rasy dopuszczają wiele typów umaszczenia, w tym: wilczy sable, niebieski, kremowy, brązowy, pomarańczowy, czarny, biały, i mieszaniny czerni, brązu i bieli. Dorosły pies osiąga od 9 cali (23 cm) do 11 cali (28 cm) wysokości w kłębie.

   Mózgoczaszka ma średnią wielkość i wyraźnie zwęża się w stronę czubka nosa. Stop jest dość wyraźny. Wszystkie psy, niezależnie od wielkości i umaszczenia, powinny mieć czarny, węglowy nos. Kufa o odpowiedniej wielkości i niezbyt długa, pozostająca w dobrych proporcjach z mózgoczaszką. Szczęki normalnie rozwinięte, zgryz nożycowy. Małe szpice niemieckie mogą mieć braki w uzębieniu - dotyczy zębów przedtrzonowych. Policzki u psów są lekko zaokrąglone, ale nie wystają. Oczy mają średnią wielkość i przybierają lekko migdałowaty kształt. Powieki mocno pigmentowane, czarne. U osobników o brązowym umaszczeniu występuje pigmentacja brązowa.
Klatka piersiowa zwierzęcia jest głęboko wysklepiona, zaś przedpiersie dobrze rozwinięte. Przednie kończyny proste, szeroko rozstawione. Łopatki ciasno połączone z klatką piersiową.

Szpic niemiecki mały (German Spitz Klein)

Szpic niemiecki mały - Rocket foto. HaloHoney

Szpic niemiecki mały charakter

   Małe szpice niemieckie są psami żywymi, aktywnymi i skłonnymi do zabawy. Uwielbiają spędzać czas z właścicielem i bawić się na świeżym powietrzu. Są stosunkowo łatwe w wyszkoleniu, co nie oznacza jednak, że stanowią odpowiedni nabytek dla początkujących właścicieli. Szpice nie mają wprawdzie silnie rozwiniętego instynktu terytorialnego i myśliwskiego, ale przejawiają lekkie skłonności do dominacji.
Nadają się do domu z małymi dziećmi, chociaż nie powinny przebywać w domach z bardzo małymi dziećmi.

   Jedną z największych wad Szpiców jest ich skłonność do konfrontacji. Psy uwielbiają zaczepiać większe i silniejsze od siebie zwierzęta, co może skończyć się w niektórych przypadkach tragicznie. Aby zmniejszyć nadpobudliwość zwierzęcia, warto dostarczać mu stałej, dziennej dawki ruchu. Szpice niemieckie doskonale radzą sobie z życiem w mieście, o ile właściciel nie zaniedba codziennych spacerów.

Szpic niemiecki mały pielęgnacja i zdrowie

    Szpice niemieckie małe są psami zdrowymi i rzadko, kiedy chorują. Pielęgnacja zwierzęcia opiera się w głównej mierze na dostarczaniu mu odpowiedniego, wartościowego pokarmu i przeczesywaniu włosa. Szpice mają wyraźne tendencje do nadwagi, zatem ich dieta winna być wyważona i dostosowana do indywidualnych wymagań.

 

    Jeżeli zaś chodzi o włos, Szpice mają go naprawdę bardzo dużo! Aby zapobiec splątaniu i skołtunieniu, właściciel musi czesać psa dwa trzy razy w tygodniu. Biały włos jest trudny w utrzymaniu, gdyż widać na nim wszelki brud i zanieczyszczenia. W okresie wiosennym i jesiennym nieodzowne jest wycieranie psa po spacerze i nakładanie na włos specjalnych olejków. Odżywki i olejki spełniają podwójne zadanie - po pierwsze nabłyszczają włos, po wtóre pomagają utrzymać go w czystości (brud nie przyczepia się do dobrze natłuszczonego włosa).

Pies Szpic niemiecki mały

Pies Szpic niemiecki mały

Cena za szczeniaki Szpica niemieckiego małego

   W Polsce funkcjonuje przynajmniej kilka hodowli Szpiców niemieckich małych. Średni koszt zakupu rodowodowego szczenięcia waha się w granicach 2000 złotych. Psy można zakupić również od prywatnych właścicieli (na portalach typu alegratka) bądź sprowadzić z zagranicy.

Wysokość: Dorosły samiec osiąga od 9 cali (23 cm) do 11 cali (28 cm) wysokości w kłębie. Samice są nieco niższe

Waga: Waga dorosłego psa kształtuje się w granicach od 8 do 10 kilogramów. Samice są mniejsze od samców.

Pielęgnacja: właściciel musi pamiętać o regularnym czesaniu włosa psa. Mycie raz w miesiącu., bądź w zależności od potrzeb. Aby sierść nie straciła swojego koloru i nie zżółkła, stosuje się specjalne szampony dla psów białych, a także odżywki.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: wilczy sable, niebieski, kremowy, brązowy, pomarańczowy, czarny, biały, i mieszaniny czerni, brązu i bieli.

Zdrowie: Szpice niemieckie to zdrowe psy. Do najczęstszych przypadłości zdrowotnych, nękających tę rasę, możemy zaliczyć: cukrzycę, astmę i nadwagę.

Rodzina: Szpice są psami rodzinnymi. Uwielbiają chodzić na spacery, bawić się z właścicielem i przebywać w jego towarzystwie non stop. Obcych traktują z rezerwą (potrzebują trochę czasu, aby przekonać się, że nieznajomi nie mają złych intencji). Szpice uchodzą generalnie za bardzo inteligentne psy, co może sugerować, że są łatwe w wyszkoleniu i prowadzeniu.

Pies rasy szpic niemiecki mały ( Kleinspitz)

Szpic niemiecki mały - Rocket foto. HaloHoney

Pochodzenie: Niemcy

Inne nazwy : Deutsche Spitz, German Spitz Klein, Kleinspitz

Klasyfikacja FCIgrupa V, Sekcja 4, nr wzorca 97

deutsche spitz, małe psy, małe szpice niemieckie, pies psy, pies szpic niemiecki mały, psy szpice niemiecki małe, rasa psa, rasy psów szpic niemiecki mały, szpic, szpic niemiecki, szpic niemiecki choroby, szpic niemiecki maly opis, szpic niemiecki mały, szpic niemiecki mały biały, szpic niemiecki mały cena, szpic niemiecki mały charakter, szpic niemiecki mały choroby, szpic niemiecki mały galeria, szpic niemiecki mały historia, szpic niemiecki mały hodowle, szpic niemiecki mały informacje, szpic niemiecki mały opinie, szpic niemiecki mały opis, szpic niemiecki mały opis rasy, szpic niemiecki mały pielęgnacja, szpic niemiecki mały rasa, szpic niemiecki mały rodzina, szpic niemiecki mały szczeniaki, szpic niemiecki mały temperament, szpic niemiecki mały waga, szpic niemiecki mały wzorzec, szpic niemiecki mały zdrowie, szpic niemiecki małyszpic niemiecki mały umaszczenie, szpic niemiecki sprzedam, szpice, szpice niemieckie, szpice niemieckie małe

Tagi artykułu: