Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Szpic włoski (Volpino Italiano)

Rys historyczny

    Szpic włoski (Volpino Italiano) jest potomkiem Szpica europejskiego i krewnym Szpica niemieckiego. Pierwsze czworonogi zostały wyhodowane we Włoszech i stały się maskotkami tamtejszej arystokracji. Szpice włoskie służyły zarówno celom rozrywkowym, jak i pracowniczym. Dzielnie strzegły swoich gospodarzy i broniły woźniców w czasie podróży. Obecnie pełnią rolę psów do towarzystwa.

Szpic włoski opis rasy

     Sylwetka psa Szpica włoskiego wpisuje się w kształt kwadratu, co oznacza, że proporcje pomiędzy wysokością, a długością ciała mierzoną od kłębu, są równoważne.
Czaszka przybiera nieco wydłużony kształt, górne linie czaszki i kufy zbiegają się. Sama czaszka jest nieco dłuższa od kufy. Stop dosyć wyraźnie zaznaczony. Nos psa, niezależnie od koloru umaszczenia, jest zawsze czarny; nie wystaje poza linię warg i zawsze jest mokry. Szczęka i żuchwa niebyt mocne. Zęby prawidłowo wykształcone, białe; uzębienie pełne. Oczy psa wyrażają czujność i ożywienie, co jest cechą charakterystyczną dla wszystkich ras szpiców.
Uszy krótkie, osadzone blisko siebie i zwężające się ku górze. Długość uszu pozostaje w proporcji 1:2 do długości głowy. Warto przy tym wspomnieć, że głowa stanowi 40% wysokości w kłębie dorosłego psa.
Szyja noszona zawsze prosto, skóra ściśle do niej przylega. Kłąb lekko uniesiony poza linię grzbietu. Linia grzbietu równa, wypukła nad lędźwiami. Ogon osadzony w przedłużeniu zadu, noszony w sposób charakterystyczny dla szpiców - nad grzbietem, prawie go dotykając. Kończyny niezbyt masywne i krótkie; kościec kruchy. Szpic włoski posiada bardzo bujną sierść, która lekko opada po bokach, potęgując przy tym wrażenie masywności i solidności.
Gęsty, długi i odstający włos stanowi największy atut włoskiego szpica. Szeroka struktura powłoki zewnętrznej i nieco odstający włos sprawiają, że pies zdaje się większy, niż jest w rzeczywistości. Stojący włos układa się na szyi w kryzę. Czworonóg posiada bujne upierzenie na tylnych częściach kończyn. Na głowie i uszach włos jest równie gęsty. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: jednolicie biały, jednolicie rudy oraz kolor szampański (ale jest kolorem niepożądanym). Na uszach i pysku mogą pojawić się lekkie, bladopomarańczowe przebarwienia, które nie stanowią jednak podstawy do dyskwalifikacji zwierzęcia. Należy jednak pamiętać, że żadnego typu przebarwienia nie są preferowane.

Szpic włoski

Szpic włoski (Volpino Italiano)

Wysokość w kłębie dorosłych psów waha się w granicach 27-30 centymetrów. Suki są mniejsze i mierzą od 25 do 28 centymetrów.

Szpic włoski charakter

    Szpic włoski jest psem temperamentnym, o żywym usposobieniu i skłonnym do zabawy. Szybko przywiązuje się do swojego właściciela i członków rodziny. Niewątpliwą zaletą tej rasy jest wrodzona inteligencja i szybkość przyswajania nowych informacji. Niestety, Szpic jest także psem dość niezależnym i posiada skłonności do dominacji. Z tego też powodu nie jest polecany początkującym właścicielom, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z psem wymagającym tresury. Jeżeli nie chcemy mieć problemów z psem, kiedy ten wejdzie w wiek dojrzały, koniecznie przeprowadźmy podstawowe szkolenie posłuszeństwa już na samym początku naszego wspólnego życia z psem.

Szpic włoski pielęgnacja i zdrowie

    Szpice włoskie są raczej zdrową rasą psów i nie cierpią na schorzenia genetyczne. Do najczęściej spotykanych przypadłości zdrowotnych, dotykających tę rasę, zaliczamy: zaćmę, choroby serca i cukrzycę.
Pielęgnacja psa może wydawać się dość kłopotliwa, zważywszy, że psy posiadają bardzo gęsty i bujny włos. Czesanie powinno odbywać się przynajmniej kilka razy w tygodniu - wykorzystujemy do tego celu specjalny, kuliście zakończony grzebień. Jeżeli zaś chodzi o kąpiele, nie ma reguły. Kąpiemy psa wtedy, kiedy jest brudny - najrzadziej raz w miesiącu. W sklepach zoologicznych możemy zakupić specjalne szampony i odżywki przeznaczone dla psów białych. W żadnym przypadku nie oszczędzajmy na artykułach pielęgnacyjnych! Sierść Volpino Italiano jest jego największym atutem, zatem wymaga odpowiedniej pielęgnacji!

Szpice włoskie

Szpice włoskie

Wysokość: wysokość w kłębie u dorosłego psa nie powinna przekraczać 27-30 centymetrów. Suki są zazwyczaj o trzy centymetry niższe.

Waga: średnia waga dorosłego osobnika kształtuje się na poziomie pięciu kilogramów.

Umaszczenie: dopuszcza się trzy typy umaszczeń: biały, rudy oraz szampański( nie pożądany). Zdecydowanie najczęściej spotykamy osobniki o białym kolorze włosa. Bladopomarańczowe przebarwienia na pysku nie mogą być przyczyną dyskwalifikacji.

Pielęgnacja: pielęgnacja psa opiera się na regularnych kąpielach i szczotkowaniu włosa. Konieczne jest wyczesywanie włosa przynajmniej kilka razy w tygodniu. Włos psa jest dość sztywny i napuszony.

Zdrowie: Psy nie chorują nazbyt często. Zdecydowanie najpoważniejszymi problemami zdrowotnymi, dotykającymi tę rasę, są: zaćma, choroby serca i cukrzyca.

Rodzina: Volpino Italiano są psami rodzinnymi, przyjacielskimi i kochającymi dzieci. W stosunku do obcych zachowują dystans; musi minąć naprawdę dużo czasu, aby się przełamały i obdarzyły nieznajomych zaufaniem. Szpice nie nadają się raczej dla początkujących właścicieli, gdyż pomimo swojego wyglądu i niewinnego spojrzenia, są bardzo upartymi czworonogami i przejawiają skłonności dominacyjne.

Rasa psów Szpic włoski

Szpice włoskie (Volpino Italiano)

Inne nazwy : Volpino Italiano, Forentine Spitz, Cane de Quirinale

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 1500 dolarów Źródło (hodowla w Colorado Springs)

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, numer wzorca 195. Bez prób pracy.

Użytkowość: pies stróżujący i do towarzystwa

Kraj pochodzenia: Włochy

Forentine Spitz, Cane de Quirinale,pies szpic włoski, psy do towarzystwa, rasa psa szpic włoski, sylwetka szpica włoskiego, szpic, szpic wloski, szpic włoski, szpic włoski cena, szpic włoski charakter, szpic włoski charakterystyka szpic włoski o rasie, szpic włoski choroby, szpic włoski galeria zdjęć, szpic włoski historia, szpic włoski hodowla, szpic włoski hodowle, szpic włoski opinie, szpic włoski opis rasy, szpic włoski pielęgnacja, szpic włoski pielęgnacja i zdrowie, szpic włoski pies michała anioła, szpic włoski rasa psów, szpic włoski sprzedam, szpic włoski szczeniaki, szpic włoski temperament, szpic włoski wzorzec, szpice, szpice włoskie, volpino - szpic włoski, volpino itailano opis rasy, volpino italiano, włoski szpic, zdjęcia szpica włoskiego

Tagi artykułu: