Udostępnij ten artykuł.

Szpice psy towarzyszą człowiekowi od kilku tysiącleci


Szpice to wspólna nazwa dla określonej grupy ras psów pochodzących z północy, wschodu i centralnej części Eurazji i podbiegunowych obszarów Ameryki Północnej, Grenlandii i Islandii "szpiców osady palowej" (Pfahlbau). Dzisiejsze szpice są potomkami psów torfowych (Torfhund) z epoki kamiennej oraz późniejszych. Jest to jedna z najstarszych grup ras psów na świecie.

Dziś szpice urzekają człowieka z powodu pięknej, bujnej sierści, imponującego kołnierza wokół szyi i puszystego ogona. Niektóre szpice są dostojne, z gładką lśniącą sierścią, jak na przykład pies Faraona czy pondeco kanaryjski.

Są to psy bardzo energiczne, wierne swoim właścicielom, choć czasem trudne do wyszkolenia. Nie mają jednak zaufania do obcych, dlatego doskonale sprawdzają się w roli psów stróżujących. Szpice psy nie są płochliwe ani agresywne, potrafią wzbudzić respekt i szacunek.

grupa 5 fci, grupa psów szpice, pies szpic, psy szpice, szpic, szpice, szpice i psy w typie pierwotnym, szpice opis, szpice rasy, szpice psy, psy szpic,grupa 5 fci, grupa psów szpice, pies szpic, psy szpice, szpic, szpice, szpice i psy w typie pierwotnym, szpice opis, szpice rasy, szpice psy, psy szpic
 


Tagi artykułu: