Udostępnij ten artykuł.

T-Touch (masaż relaksacyjny dla psów)

Uwielbiamy masaż. Choć nie każdy miał w swoim życiu okazję, by go spróbować, zdecydowanie warto. Odpręża nas, zmniejsza poziom stresu, czujemy się po nim jak nowo narodzeni. Kto by pomyślał, że ta forma relaksu znajdzie swój odpowiednik w psim świecie? T-Touch masaż dla psów to wyjątkowa forma masażu, która dostosowana jest specjalnie do naszych psich podopiecznych. Jego pełna nazwa brzmi Tellington Touch i pochodzi od nazwiska jego twórczyni, Lindy Tellington-Jones.

Historia masażu T-Touch

Linda Tellington-Jones jest specjalistką w zakresie współpracy z końmi i zachowań zwierząt. Opracowała T-Touch – masaż dla psów jako formę terapii leczniczej, która początkowo była stosowana jedynie we współpracy w końmi i jednocześnie była formą komunikacji. Z czasem zauważono, że jego pozytywny wpływ może być skuteczny również u innych zwierząt oraz ludzi. Obecnie T-Touch zyskuje coraz większą popularność jako forma pracy ze zwierzętami, mająca na celu ich bardziej harmonijny rozwój.

t-touch masaż dla psa

Zalety T-Touch

Pozytywny wpływ, jaki na Twojego psa ma masaż relaksacyjny T-Touch jest nieoceniony. W gruncie rzeczy w pierwszej chwili nawet trudno jest uwierzyć, że dzięki masażowi można uzyskać wymierne korzyści dla zdrowia i samopoczucia psa. Wpływają one nie tylko na jego funkcjonowanie, ale również na Twoją satysfakcję z posiadania psiego towarzysza.

Największymi zaletami, które ma masaż psa TTouch jest to, że:

  • może on pomóc wyzdrowieć psom cierpiącym na różne dolegliwości, ponieważ pobudza regenerację organizmu.
  • dzięki niemu znacząco obniżony zostaje poziom stresu u psa.
  • pies po zastosowaniu masażu jest bardziej odprężony i spokojniejszy.
  • nerwowe psy doznają w jego wyniku ukojenia.
  • sprawia, że pies łagodnieje i dzięki temu łatwiej jest oduczyć go wszelkich negatywnych zachowań.
  • psy skłonne do zachowań agresywnych stają się spokojniejsze i mniej agresywne.
  • T-Touch – masaż relaksacyjny dla psów poprawia funkcjonowanie całego organizmu.

Dla kogo T-Touch?

Oczywiście podaną technikę można stosować u wszystkich psów, jednak dla niektórych ras będzie on bardziej korzystny niż dla innych. Bardzo dużo może zmienić u psów agresywnych, ponieważ jego regularne zastosowanie pomoże psu się zrelaksować i uspokoić, a w dłuższej perspektywie na stałe zmniejszyć poziom agresji. Będzie również dobrym rozwiązaniem dla psów pracujących i zestresowanych, gdyż pomoże znacząco obniżyć poziom stresu. Równie dobrze stosować mogą go właściciele psów sportowych. T-Touch sprawdzi się też u psów krnąbrnych, ponieważ sprawi, że będą łagodniejsze i bardziej podatne na pozytywne zmiany. Jest to jeden z powodów, dla których T-Touch masaż dla psów znalazł zastosowanie w terapii behawiorystycznej.

Jak zrobić psu masaż? T-Touch w praktyce

Można się zdziwić, jak bardzo jest to proste. T-Touch ma na celu przede wszystkim pobudzenie układu nerwowego. Cały masaż sprowadza się do tego, żeby delikatnie uciskać skórę zwierzęcia przy jednoczesnym wykonywaniu kolistych ruchów. Tylko tyle. Nacisk, z jakim wykonujemy koliste ruchy powinien być dostosowany do rozmiarów psa – sam wyczujesz, jaki będzie najlepszy dla Twojego pupila. Im częściej będziesz ćwiczył, tym większą będziesz miał wprawę w wykonywaniu T-Touch. Masaż dla psów może być przyjemnością nie tylko dla Twojego psa, ale również dla Ciebie – pozwoli Ci się odprężyć i odstresować.

t-touch masaż relaksacyjny psa

Techniki masażu T-Touch

Ułożenie rąk

Masaż T-Touch wykonuje się trzema palcami każdej ręki: wskazującym, środkowym i serdecznym. Powinny one być rozluźnione i lekko ugięte w stawach. Cała ręka również powinna być maksymalnie luźna, żeby nasze spięcie nie przenosiło się na ciało psa.

Miejsce wykonywania masażu

Żeby T-Touch masaż dla psów był jak najbardziej skuteczny, należy wykonywać go przede wszystkim w takich miejscach, które najbardziej potrzebują rozluźnienia. Obszary, które najłatwiej ulegają spięciu to mięśnie karku i grzbietu, a także czoło i miejsca przy nasadzie uszu.

Podstawowy ruch w T-Touch

Podstawowym ruchem jest ruch po okręgu, w którym wykonujemy 1 i ¼ okręgu. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce jest bardzo prosty. Dla bardziej obrazowego wyjaśnienia, najłatwiej jest wyobrazić sobie tarczę zegara. Ruch zaczynamy na godzinie 6 i kończymy po 1 i ¼ okręgu na godzinie 9. Masaż psa będzie polegał na wykonywaniu wielu pojedynczych okręgów.

Technikę dopasowujemy do psa

W zależności od rozmiaru psa, wielkość zataczanych palcami okręgów będzie różna – inna dla psa rasy yorkshire terrier, a inna dla owczarka niemieckiego. Zawsze jednak może to być ten sam podstawowy ruch T-Touch. Masaż dla psów powinien być dostosowany do konkretnego psa również pod względem nacisku. Poniżej podane są podstawowe rodzaje nacisku wraz z sugerowanym zastosowaniem.

  • Masaż tylko palcami – u małych ras.
  • Masaż całą dłonią – u psów lękliwych, które gwałtownie reagują na dotyk.
  • Masaż dłonią zwiniętą w pięść lub przyciętymi paznokciami – duże, umięśnione rasy.

masaż t-tuch relaksacyjny psa mopsa

Jak można ćwiczyć T-Touch?

Już we wstępie zostało powiedziane, że T-Touch znajduje zastosowanie nie tylko wśród psów, ale również wśród innych zwierząt. Może być nawet formą masażu dla człowieka, równie wartościową jak inne techniki. Dlatego nie musisz się ograniczać do masowania swojego psa. Jest wiele różnych możliwości, jakie daje Ci T-Touch – masaż dla psów, innych zwierząt domowych, koni, czy nawet Twoich znajomych. To nie jest żart. Jeśli ktoś z Twojego otoczenia jest spięty, zestresowany i potrzebuje odprężenia, możesz bez wahania zaproponować mu masaż. Efekty na pewno będą zadowalające.

Tagi artykułu: