Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Tamaskan (Tamaskan husky)

Tamaskan pies to rasa niedawno wyhodowana i mało znana. Psy te są podobne do wilka i bardzo pierwotne w ogólnym wyrazie. Rasa ta wywodzi się z Finlandii i jest przystosowana do ciągnięcia sań na dalekiej Północy w czasie mroźnych zim.  Jeszcze dziś sprawdź skąd pochodzi i jak wygląda nowa, jeszcze nie uznawana przez FCI rasa psa, zwana Tamaskan Dog lub Tamaskankoira.

tamaskan dog szczeniaki

Tamaskan Dog rasa nieuznana jeszcze przez FCI

Tamaskan pies zwany też z angielska Tamaskan Dog a z fińska Tamaskankoira, to rzadka jeszcze na świecie, nowa rasa psów zaprzęgowych wywodząca się z Finlandii. Jak podają fińskie materiały źródłowe – psy te zaczęto tworzyć od roku 2000. Niestety rasy tej nie uznaje jeszcze FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, Fédération Cynologique Internationale). Światowa populacja Tamaskanów nie przekracza na razie 5000 zarejestrowanych osobników. Mówi się jednak i pisze o tych psach coraz więcej i częściej. Obserwowany jest przez to ustawiczny, dość szybki wzrost zainteresowania Tamaskankoira zarówno w Skandynawii, jak i całej Europie (również w Wielkiej Brytanii) oraz w Ameryce Północnej (w tym na Alasce) i Australii.

Tamaskan dog użytkowość

Jest to wysoce użytkowa rasa psów. Pies Tamaskan świetnie sprawuje się przy tym w psich zaprzęgach, co zawdzięcza swym głównym przodkom, wśród których znaleźli się Siberian Husky i Alaskan Malamute. Psy te są bardzo wytrzymałe i niezastąpione przez to nawet w czasie najgorszych zimowych miesięcy (w wysokim śniegu i mrozie). Tamaskan Dog czyli Tamaskankoira idealnie nadaje się też do agility i wielu innych psich sportów. Psy te są również bardzo dobre i sprawne w tresurze oraz w próbach pracy. Tamaskan dog może być wykorzystywany nie tylko w zaprzęgu, ale też w wyścigach oraz jako pies ratowniczy w trudnych, zimowych warunkach. Są przy tym posłuszne i karne, a także inteligentne oraz chętne do szkolenia i pracy.

rasa psów tamaskan

Jak stworzono rasę Tamaskan (Tamaskan husky)?

Hodowle rozpoczęto w roku 2000. Pierwsza zarejestrowana generacja rasy Tamaskan Dog urodziła się w 2002 r. Od tego czasu nadal nieustannie prowadzone jest doskonalenie tej rasy. Ostatni nowy liniowo osobnik (założyciel linii) został dodany do księgi głównej rasy w 2006 r., gdy drzwi dla nowych linii hodowlanych były jak na razie zamknięte. Pod względem budowy, rozwój Tamaskankoira był przy tym od początku prowadzony w kierunku ich maksymalnego upodobnienia pod każdym względem do wilków. Co ciekawe, mimo tego nie zastosowano jednak w tym całym procesie hodowlanym dokładnie żadnej domieszki faktycznej krwi wilka. Oficjalnie wiadomo, że Tamaskankoira wyhodowano na bazie Siberian Husky (fińskie psy Husky używane do zaprzęgów w Laponii) i Alaskan Malamute. Istnieją też jednak zasadne podejrzenia, że w procesie hodowlanym tej rasy użyto również psy pierwotnych, starych ras północnych Northern Inuit Dog i Utonagan, które mają sporą domieszkę prawdziwej wilczej krwi. Ogólnie rasa Tamaskan Dog stanowi mieszankę najlepszych cech różnych ras psów północnych, a także owczarka niemieckiego. Każdy osobnik użyty do krzyżówek był przy tym starannie selekcjonowany pod względem wyglądu, zdrowia, temperamentu oraz inteligencji. Do Stanów Zjednoczonych pierwsze Tamaskany zaimportowano w 2005 r., a pierwsze potomstwo od nich uzyskano już w 2007 r. Od tego momentu notuje się gwałtowny wzrost ich popularności, a co za tym idzie – również liczebność ich populacji w USA. Największy popyt na psy Tamaskan Dog nastąpił w Stanach Zjednoczonych, co spowodowało rozwój masowej hodowli tej rasy w warunkach nie dostosowanych do jej potrzeb (dzikie hodowle). Wywołało to oczywiście protesty miłośników praw zwierząt i różnych organizacji Pro-Animals. Obecnie w USA istnieje natomiast tylko kilka oficjalnie zarejestrowanych hodowli rasy Tamaskankoira.

Tamaskan pies – rejestr psów tej rasy żyjących na świecie

Wraz z coraz większym rozprzestrzenianiem się tej rasy, z czasem powołano też międzynarodową organizację kynologiczną tej rasy, która prowadzi rejestr wszystkich psów Tamaskan Dog rodzących się na świecie – Tamaskan Dog Register (TDR). Rejestr TDR jest zarządzany przez międzynarodową komisję i oficjalne kierownictwo zajmujące się oceną i rejestracją w odniesieniu do wszystkich psów rasy Tamaskankoira na całym świecie. TDR utrzymuje też pieczę nad rodowodami psów oraz ich hodowlaną wartością zdrowotną. W Wielkiej Brytanii stworzono oddzielną księgę-rejestr dla Tamaskanów – Tamaskan Dog Society of Great Britain (TDSGB). Przez lata powstało też kilka krajowych klubów hodowców tej rasy psów – m.in. Narodowy Tamaskan Club of America (NTCA), Euro Tamaskan oraz Tamaskan Club Dog of Great BBritain.

tamaskan pies nie uznany przez FCI

Tamaskan pies wygląd (pokrój)

Z wyglądu Tamaskan Dog bardzo przypomina wilki. Wrażenie to dodatkowo potęguje jeszcze bardzo grube i gęste futro tego psa (wyjątkowo gęsty podszerstek oraz również gęsty i dłuższy włos okrywowy), mające wilczaste umaszczenie. Osoby dobrze znające tę rasę twierdzą, że psy te można łatwo pomylić z prawdziwymi wilkami. Ich umaszczenie występuje w trzech formach barwnych – szarej, czarnej i rudej (niektóre źródła kolor ich sierści określają jako: wilczasto-szary, czarno-szary i rudo-szary). Każdy pojedynczy włos na całej swej długości posiada ubarwienie w stylu aguti (kilka kolorów na jednym włosie). Ich ogon jest krótszy jak u wilka i puszysty. Wokół głowy maja też puszystą kryzę i czaprak na grzbiecie – kolejne atrybuty w iście wilczym stylu. Tamaskankoira są do tego bardzo duże, atletyczne i silne oraz odporne na ekstremalne warunki klimatyczne, a przy tym dystyngowanie eleganckie i naturalnie piękne. Wyglądają bardzo pierwotnie i zdecydowanie tak też świetnie się sprawdzają. Są doskonałe do zadań, ku którym je stworzono. Tamaskan pies jest w sumie nieco wyższy od bardzo popularnego owczarka niemieckiego. Pod względem budowy Tamaskan jest natomiast większy od Siberian Husky, lecz mniejszy od Alaskan Malamute. Dorosłe Tamaskany mierzą przy tym w kłębie średnio 60-70 cm, przy masie ciała w granicach 25-40 kg. Najcięższy jak na razie zarejestrowany na świecie Tamaskankoira ważył niemal 50 kg. Widoczny dymorfizm płciowy u tej rasy decyduje, że suki są zwykle nieco mniejsze i lżejsze od samców. Różnią się też od nich pewnymi szczegółami budowy i wyraźnie samiczym wyglądem. Otóż samce Tamaskany sprawiają wrażenie ogólnie większych, masywniejszych i cięższych. Mają też szersze głowy i grubszy kościec.

Suka Tamaskan na plaży

Tamaskan dog posiada ponadto migdałowate w kształcie oczy o ubarwieniu źrenic od żółtego do brązowego. Jasne oczy są u tych psów rzadkością. Natomiast za wadę uważane są oczy koloru niebieskiego lub obie źrenice różniące się kolorem (inaczej niż u rasy Husky).

Tamaskan charakter i temperament

Tamaskan pies to rasa bardzo inteligentna i świetnie sprawdzająca się w psich sportach (np. agility), w zaprzęgu, w konkursach posłuszeństwa i próbach pracy. Wiele Tamaskanów żyjących w zimnych strefach klimatycznych uczestniczy też regularnie w wyścigach zaprzęgów i w skijoringu. Tamaskan dog są też doskonałymi psami pracującymi poszukiwawczymi i ratowniczymi, ponieważ mają wybitny węch, witalność i wytrzymałość. Są też bardzo karne, chętne do współpracy z ludźmi, pojętne i łatwe w szkoleniu. Tamaskankoira z powodzeniem można też wykorzystywać w dogoterapii, ponieważ są bardzo przyjazne, towarzyskie i wesołe. Psy tej rasy są też przyjazne i łagodne w kontaktach z dziećmi, psami i innymi zwierzętami domowymi (także kotami). Uwaga jednak, bowiem Tamaskan Dog nie radzi sobie bez kontaktu z człowiekiem. Jeśli więc jest często i na długo pozostawiany sam sobie, zaczyna się wtedy nudzić i frustrować. To z kolei inicjuje często zachowania destrukcyjne (niszczenie przedmiotów) oraz próby ucieczki. Tamaskany uwielbiają też kopać doły i jamy w ziemi, nie należy więc pozostawiać je same w obsadzonych ogrodach. Tamaskany lubią też ciągnąć mocno na smyczy, co odziedziczyły po pociągowych przodkach. Jednak w odróżnieniu od nich (np. od Husky), Tamaskany ogólnie są dużo łatwiejsze do szkolenia i nauki dobrego zachowania (zaczynają powracać wołane, przestają ciągnąć na smyczy itp.).

tamaskan pies

Tamaskan pies zdrowie

Tamaskankoira uchodzą za bardzo zdrowe psy. Notuje się u nich tylko kilka poważnych problemów zdrowotnych, które jednak dotyczą tylko niewielkiego procentu osobników. Podobnie jak u innych ras psów, ok. 10% samców cierpi z powodu wnętrostwa jąder. U mniej niż 1% wszystkich zarejestrowanych na całym świecie Tamaskanów ujawniła się padaczka. Jak w przypadku wszystkich psów dużych ras, jest też u nich ryzyko dysplazji stawu biodrowego. Jednak ze względu na pracę komisji selekcyjnej TDR oraz surowe wymogi ochrony zdrowia i doboru par rodzicielskich, praca hodowlana jak na rzazie zapewnia ochronę rasy przez ujawnianiem się tej choroby.

Ile kosztuje Tamaskan?

Cena za szczeniaka to koszt 1400 dolarów do 1500 dolarów (źródło puppyfind.com, blustagtamaskan.com)

Tagi artykułu: