Udostępnij ten artykuł.

Tęczowy most miejsce gdzie trafiają nasz psy koty i inne zwierzęta

Strata zwierzęcia jest bardzo bolesnym przeżyciem i odciska trwałe piętno na życiu właściciela. Wiele osób odnajduje w zwierzęciu najlepszego, najwierniejszego przyjaciela, a co za tym idzie trudno pogodzić im się z jego śmiercią. Właściciele, którzy nie byli w stanie przejść obojętnie obok śmierci swojego pupila, pielęgnują pamięć o nich i powracają na miejsce jego spoczynku. Co gorliwsi wierzą również, że po śmierci złączą się ze swoim zwierzęciem i będą z nim żyć po wieki wieków.

Rainbow Bridge, czyli Tęczowy Most, to tytuł anonimowego dzieła literackiego, które zostało spisane prawdopodobnie w latach 80. XX wieku. Utwór opisuje mityczne miejsce, do którego dostają się dusze zwierząt po śmierci. Zgodnie z pierwotnym założeniem dusze zwierząt i właścicieli łączą się w momencie śmierci tego ostatniego. Historia opowiada o zielonej łące znajdującej się "po tej stronie nieba "(tj. przed wejściem do niego). Rainbow Bridge jest zarówno nazwą łąki jak i przylegającym do niej mostem. Most łączy niebo zwierzęce z niebem ludzkim. Według opowieści kiedy zwierzę umiera, idzie na łąkę, która w sposób cudowny ulecza jego wszelkie schorzenia, dolegliwości i rany. Psy, koty, chomiki i inne zwierzęta wspólnie biegają i bawią się ze sobą. Brakuje tylko jednego - miłości i towarzystwa właścicieli, którzy wciąż przebywają na Ziemi.
Po śmierci, człowiek trafia na Tęczowy Most i łączy się ze swoim zwierzęciem. Następnie, przecinają niebiańskie pola i udają się w stronę mostu, który stanowi symbol nierozerwalności i wieczności uczucia łączącego zwierzę i właściciela.

Tęczowy Most stał się niezwykle nośnym hasłem i złączył rzesze osób, które utraciły swoje zwierzęta. W Internecie istnieje bardzo wiele miejsc, w których możemy umieścić symboliczne epitafia i podzielić się swoim bólem po stracie ukochanego pupila.

Autorstwo koncepcji Tęczowego Mostu nie jest do końca znane. Doczesny poziom mediacji wskazuje trzy osoby, które mogły popełnić to dzieło. Pierwszą z nich jest Paul C. Dahm, który ponoć w roku 1981 napisał wiersz, a publikował go dopiero w 1998. Drugi- William N. Britton- wydał w 1994 roku książkę p.t. Legend of Rainbow Bridge. Ostatnim pomysłodawcą miałby być  Dr Wallace - szef Stowarzyszenia na rzecz żałoby po zwierzętach, którego poematy trafiły na stronę internetową.

Niemniej koncepcja raju, w którym zwierzęta miały czekać na swoich ludzkich właścicieli pojawiła się znacznie wcześniej, w książce „Beautiful Joe's Paradise” autorstwa Margaret Marshall Saunders. Na tej zielonej ziemi, zwierzęta nie tylko czekają na swoich właścicieli, ale też pomagają sobie radzić z problemami i uczą się nowych umiejętności. Istotną różnicą jest również sposób dostania się do właściwego, ludzkiego nieba. Wedle powieści Marshall, zwierzęta miały dostać się do nieba za pomocą balonu.


  • Ukochany Boss

  • Ukochany Roni

Pierwsza wzmianka o "Tęczowym Moście" pojawiła się w Internecie w 1993 roku.

Poniżej zamieszczamy jedną z wersji poematu przetłumaczoną przez nas na język polski:

Kiedy zwierzę umiera, a zostawiło na ziemi kogoś bardzo bliskiego, udaje się na Tęczowy Most. Są tam łąki i wzgórza, na których wszyscy nasi mali przyjaciele mogą bawić się i biegać razem. Jest mnóstwo jedzenia i wody i słońca, a nasi przyjaciele żyją w cieple i wygodzie. Wszystkie zwierzęta, które były chore i stare powracają do czasów młodości i nabierają sił; te które były ranne lub okaleczone są znów całe i silne - wyglądają tak jak wspominamy je w naszych snach o czasach i dniach, które przeminęły.

Zwierzęta są szczęśliwe i zadowolone z wyjątkiem jednej małej rzeczy. Pozostawiły kogoś bliskiego, kogoś kto był dla nich wyjątkowy, a obecnie jest daleko za nimi.

Zwierzęta biegają i bawią się razem, lecz przychodzi taki dzień, gdy jedno z nich nagle zatrzymuje się i spogląda w dal. Jasne oczy są skupione, a spragnione ciało drży. Nagle zaczyna się odrywać od grupy, pędząc ponad zieloną trawą, a jego nogi poruszają się wciąż szybciej i szybciej. To ty zostałeś dostrzeżony, a kiedy ty i twój najlepszy przyjaciel wreszcie się spotkacie już nigdy się nie rozłączycie. Deszcz szczęśliwych pocałunków spadnie na twoją twarz, twoje ręce znów będą pieścić ukochany łeb, a ty znów spojrzysz w ufne oczy swego przyjaciela. Na długo opuścił twe życie, ale nigdy nie opuścił twego serca.

A potem przekraczacie Tęczowy Most razem ...

Tagi artykułu: