Udostępnij ten artykuł.

Tęgoryjec psi objawy i leczenie

Choroby u psów – tęgoryjec u psa

Tęgoryjce to powszechnie występujące pasożyty psów i kotów. Ich nazwa jest związana ze szczegółami budowy anatomicznej. Tęgoryjce wyposażane są w pokaźną torebkę gębową, która umożliwia im przyczepianie się do błony śluzowej jelita cienkiego żywiciela. Pasożyty osiągają średnio od 9 do 15 milimetrów długości. Na kontynencie europejskim występują trzy gatunki tęgoryjców, z których dwa atakują psy. Są to: Ancylostoma caninum i Uncinaria stenocephala.

Cykl rozwojowy tęgoryjca jest następujący.  Jaja pasożytów zostają wydalone wraz z kałem, a w ciągu 24 godzin od chwili defekacji wylęgają się larwy. Aby larwy mogły się wyląc potrzebne są sprzyjające warunki atmosferyczne: temperatura nie przekraczająca 25 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność powietrza. Larwy po około 7 dniach stają się inwazyjne i mogą przetrwać na danym terenie przez okres kilku miesięcy. Zdarzają się przypadki, że nawet do czterech miesięcy po wydaleniu larwy zostają wchłonięte przez kolejnego żywiciela. Długa przeżywalność larw stanowi wynikową działania otaczającej jej wylinki. Po połknięciu przez kolejnego żywiciela pasożyt rozwija się do dojrzałej postaci w ciągu 2-3 tygodni.

Tęgoryjce z rodzaju Ancylostoma wchłaniają się przez skórę i drogą krwionośną, co znacznie ułatwia zakażenie. Przez krew trafiają do serca, a następnie do płuc i jelit.

Pasożyty z rodzaju Ancylostoma mogą rozwijać się u szczeniąt, zważywszy na możliwość przeniknięcia do ich organizmów wraz z mlekiem matki.

Zarażenie laktogenne mogą spowodować niedokrwistość, a w najgorszym przypadku doprowadzić do śmierci szczenięcia.

Zwierzęta mogą zostać zarażone pasożytami w zupełnie banalnych sytuacjach. Zagrożenie zwiększa się jednak, gdy psy przebywają stale na wybiegach bądź w dużych hodowlach.

Objawy pasożytów – tęgoryjec psi objawy

W pierwszej fazie zakażenia pasożytem Tęgoryjca nosiciel nie musi ujawniać żadnych, widocznych objawów chorobowych. Wraz z upływem czasu pojawiają się charakterystyczne symptomy takie jak:

- niedokrwistość,

- biegunka, problemy natury gastrycznej,

- uszkodzenie śluzówki jelita, ból w czasie defekowania,

- twardy brzuch, zatwardzenia,

- eozynofilia,

- wysypka na ciele, krwawe ślady, wybroczyny, reakcje alergiczne,

- w poważnych stanach może dojść do krwotoku z jelita.

Tegoryjec psi (Ancylostoma caninum)

Tęgoryjec psi w powiększeniu

Tęgoryjec psi leczenie

Jeżeli zaobserwujemy u naszego psa którykolwiek z powyższych objawów, należy czym prędzej skontaktować się z lekarzem weterynarii i zastosować właściwą terapię. Tęgoryjec psi jest bardzo groźnym pasożytem!

Tagi artykułu: