Udostępnij ten artykuł.

Temperament i zachowanie Yorka

Yorkshire Terrier to jedna z najbardziej popularnych ras psów do towarzystwa. Czworonogi są chętnie wybierane przez rodziny z małymi dziećmi, osoby samotne i starsze, nie tylko ze względu na wygląd i niewielkie rozmiary, ale także z powodu wyjątkowej osobowości i przyjaznego usposobienia. To doskonałe psy rodzinne, które bez problemu przystosują się do życia w mieście i codziennego rozkładu zajęć właściciela. W tym artykule opiszemy temperament i zachowanie yorka.

Jakie są psy Yorki?

Każdy York jest inny i ma inne cechy osobowości. Cechy wskazane we wzorcu rasowym nie w każdym przypadku pokrywają się z rzeczywistością. Właściciele nie zawsze zdają sobie sprawę, że to od nich zależy, jak pies będzie zachowywał się w przyszłości i jakie cechy charakteru w sobie rozwinie. Jedynie prawidłowo przeprowadzone szkolenie i trening posłuszeństwa sprawią, że Yorkshire Terriery będą posłuszne swoim właścicielom i nie ujawnią negatywnych skłonności. Nawet psy miniaturki powinny być regularnie trenowane i uczone poprawnych zachowań. Psiarze często zaniedbują szkolenia psów ras małych, skutkiem czego ich szczenięta wyrastają na krnąbrne, butne i nieprzyjazne obcym psy.

Charakter psów Yorków

Yorkshire Terrier

Ciekawostka!

Rasa Yorkshire Terier zajmuje 17 miejsce w klasyfikacji najinteligentniejszych ras psów (ogółem jest 90 miejsc).

Temperament Yorków

Cechami charakterystycznymi dla Yorka są:

- Inteligencja (nieco powyżej średniej). Psy chętnie i szybko uczą się nowych komend.

- Odwaga. A może brawura? To nieistotne! Uważajmy jednak, aby nasze psiaki nie porywały się z motyką na słońce i nie atakowały „kolosa” kilkukrotnie od nich większego.

- Niezależność. Właściciele Yorków często narzekają na krnąbrność rasy. Psy są bardzo uparte i niezależne, niechętnie słuchają komend (kwestia wychowania).

- Energia witalna. Czworonogi są zawsze skore do zabawy. Uwielbiają ruch i wspólne zabawy z właścicielem.

Nie ulega wątpliwości, że Yorkshire Terier są bardzo zróżnicowaną rasą. Niektóre osobniki są bardzo otwarte na ludzi, inne wręcz przeciwnie. Jedno jest jednak pewne: York zawsze będzie bronił swojego terytorium i właściciela.

temperament i zachowanie yorka

Yorkshire terrier z czerwoną kokardką

Kształtowanie osobowości Yorka

Pierwsze trzy miesiące życia szczenięcia są kluczowe dla rozwoju jego osobowości, temperamentu i zachowania. Jako, że psiak do dwunastego tygodnia życia pozostaje pod opieką hodowcy, to właśnie on kształtuje jego późniejsze zachowania. Wiele problemów behawioralnych stanowi wynikową niewprawnych działań hodowcy i sprawowania niewłaściwej opieki, kiedy pies jest bardzo młody. Przed zakupem Yorka z hodowli koniecznie sprawdźmy jej rekomendacje. Dokonujmy zakupu jedynie u sprawdzonych hodowców, zarejestrowanych w Polskim Związku Kynologicznym.

Podstawowym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój szczenięcia jest jego wczesna socjalizacja. Proces uspołecznienia opiera się na wdrożeniu psa do nowych warunków i przystosowanie go do życia z ludźmi.  U zwierząt, które nie zostały prawidłowo przysposobione, mogą rozwinąć się pewne lęki, np. strach przed dzwonkiem telefonu, gwizdaniem, piszczeniem, przeciągłymi dźwiękami. Zadaniem hodowcy jest przyzwyczajanie szczenięcia do obecności ludzi, głaskanie, podawanie pożywienia, wspólne igraszki etc. Szczenię pozostawione w kojcu może mieć problemy z zaakceptowaniem nowych członków rodziny.

Oczywiście nie możemy generalizować i winą za nieprawidłowe zachowanie psa obarczać tylko i wyłącznie hodowcę. Pamiętajmy, że pies ma umysł chłonny jak gąbka i na każdym etapie swojego życia może rozwinąć w sobie negatywne zachowania.

Szczeniak Yorka

Szczeniak Yorka

Idealne środowisko życia dla Yorka

Niektóre rasy nie nadają się do życia w mieście. Inne kiepsko znoszą mieszkanie w domach. Jeszcze inne mają ogromne zapotrzebowanie na ruch. Yorki są natomiast czworonogami, które zaadaptują się zarówno do życia w mieście, na przedmieściach, jak i na wsi. Najważniejsze jest, aby stworzyć im przestrzeń życiową, w której poczują się bezpiecznie i pewnie.

 

Rytm dnia dla Yorka

Psy Yorki będą najszczęśliwsze, jeżeli właściciele ułożą dlań codzienny harmonogram, w którym znajdzie się chwila dla pieszczot i wspólnych zabaw. Yorki lubią stabilizację i regularne wykonywanie pewnych czynności. To daje im poczucie bezpieczeństwa i pewność, że są kochane. Każdy dzień powinien zatem zaczynać się w ten sam sposób i kończyć w ten sam sposób:

1) Pobudka – zawsze o tej samej porze.

2) Spacer – przed śniadaniem. Nigdy na odwrót.

2) Jedzenie – lekki posiłek. Wprawdzie przyjmuje się, że dorosły pies powinien jeść jeden posiłek dziennie, niemniej my uznajemy, że optimum są dwa posiłki. 

3) Grooming – mycie zębów, kąpiele, pielęgnacja, przycinanie pazurów. Oczywiście nie codzienne, a w zależności od potrzeby.

4) Spacer. Popołudniowe wyjście może być dłuższe niż poranne i wieczorne.

5) Zabawa. To czas na zacieśnianie więzi z psem. Do zabawy możemy włączać wszystkich członków rodziny.

6) Czas dla siebie. Pies musi mieć też czas dla siebie. Yorki są oczywiście bardzo towarzyskie i przytulane, ale nie mogą absorbować właścicieli przez cały czas.

Jaki jest mały piesek York

Yokshire terrier mały piesek do towarzystwa

Kto jest liderem w domowym stadzie?

Rasa Yorkshire Terrier znana jest ze swojej niezależności i skłonności dominacyjnych. Nie możemy zatem lekceważyć pewnych sygnałów świadczących o chęci zajęcia pozycji samca alfa w stadzie. Niektórzy właściciele nieświadomie pozwalają Yorkowi być liderem w domowym stadzie. Nie tylko gryzienie i podszczypywanie świadczy o wysokim miejscu w hierarchii. Także zaniedbywanie treningów, przyzwolenie na żebractwo, lekceważenie właściciela świadczą o pozycji psa. Yorki mogą skorzystać ze słabości swoich Państwa i zupełnie nimi zawładnąć. Nie ma w tym cienia przesady! Nawet miniaturki mają zęby i wiedzą jak ich użyć.

Osobliwe i dziwne zachowania Yorków

Yorkie mają reputację kopaczy. Chociaż nie wszystkie Yorki uwielbiają kopać, wiele z nich to robi. Oczywiście jest to mocno związane z ich pierwotnymi funkcjami. Niegdyś psy były wykorzystywane do rozkopywanie leśnych nor, w których gnieździła się drobna zwierzyna leśna. Myśliwi, wyruszający na polowanie, wkładali psiaka do kieszeni (sic!) i wyjmowali dopiero wówczas, gdy doszli na miejsce!

 

A na koniec optymistyczny akcent:

,,Gdy Cię wróg zaatakuje, Ja w mig gardło mu rozpruje!

Jestem strasznie groźnym psem - I każdego wroga zjem!

Na mój widok każdy znika, bo mam duszę wojownika!

Yorku, przecież jesteś mały!

Cóż, nikt nie jest doskonały! "

Tagi artykułu: