Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Terier australijski (Australian Terrier)

Terier australijski historia rasy

     Terier australijski jest bezpośrednim potomkiem terierów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii do Australii na początku XIX wieku. Głównym zadaniem czworonogów było wyłapywanie i eliminowanie szczurów i innych pasożytów, które zagrażały gospodarstwom i niszczyły zbiory. Australijskie Teriery stanowią kompilację kilku znanych i cenionych ras takich jak: Cairn Terrier , krótkowłose Skye Terriery, Dandie Dinmont Terrier , Yorkshire Terrier i Irlandzkie teriery.

     Historię  współczesnej rasy Australian Terrier się datuje się na około 1820 rok. Przez pewien okres psy były dość bezrefleksyjnie nazywane Coated Terrierami. Oficjalne uznanie rasy nastąpiło w 1850 r., zaś właściwa nazwa Australian Terrier utrwaliła się pod koniec XIX wieku.
Terier australijski został zaprezentowany po raz pierwszy  na oficjalnej wystawie w 1906 roku (Melbourne). W tym samym czasie zobaczyli go także hodowcy i publiczność brytyjska. Kennel Club w Wielkiej Brytanii uznał rasę w roku 1933. American Kennel Club zatwierdził ją w 1960 roku. Obecnie, Terier australijski, uznawany jest przez niemalże wszystkie kluby kynologiczne na świecie.

rasa psów terier australijski

Wygląd

     Terier australijski to mały, przysadzisty pies o krótkich nogach. Prawidłowa waga dorosłego osobnika powinna kształtować się na poziomie 6,5 kg. Wysokość w kłębie waha się w granicach 25 centymetrów. Włos psa ma średnią długość i jest dość ostry. Płaszcz podwójny z gęstym podszerstkiem.  Na głowie rośnie miękki i przyjemny włos. Mózgoczaszka płaska, średniej wielkości i dobrze wypełniona. Stop niewielki, ale dość dobrze widoczny. Kufa ma tę samą długość co mózgoczaszka, zaś szczęka jest silna i wyraźnie zaznaczona. Wargi ściśle przylegają do skóry, gładkie i czarne. Zęby, równomiernie rozmieszczone i mocne, umożliwiają mocny uścisk przeciwnika; ustawione w zgryzie nożycowym. Uszy pokryte krótkim włosem, dość ruchliwe i spiczaste.


Oczy małe i ciemnobrązowe,  owalne. Sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta, co oznacza, że długość mierzona od kłębu do nasady jest większa od wysokości w kłębie. Klatka piersiowa ma średnią głębokość i niezbyt szeroka. Żebra i przedpiersie wyraźnie wysklepione i zaznaczone.

Terier australijski rasa psów

Terier australijski

    Ogon był tradycyjnie dokowany, jednakże teraz odchodzi się od tej praktyki. Terier australijski w żadnym przypadku nie może mieć zagiętego ogona. Wedle standardu nosi go prostopadle do tułowia. Kończyny przednie równolegle rozstawione, a ich kości mocne. Dolne części kończyn porasta delikatny, krótki włos. Kończyny tylne dość szerokie i równolegle rozstawione. Uda silne i muskularne, zaś stawy dobrze kątowane. Dobrze umięśnione kończyny tylne umożliwiają płynny i energiczny ruch. Warto pamiętać, że australijski terier jest psem bardzo aktywnym, uwielbiającym ruch i świeże powietrze.

     Okrywa włosowa zwierzęcia składa się z dwóch warstw: szorstkiej i gęstej pokrywy wierzchniej oraz krótkiego i miękkiego włosa podszerstkowego. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są barwy: błękitne, błękitno stalowe lub błękitno-ciemnoszare z intensywnym podpalaniem. Osobniki, u których stwierdzi się występowanie włosa w kolorze piaskowym, mogą być pozbawione rodowodu. Wszelkie osmolenia są traktowane jako wada. Miękki włos, występujący na głowie, jest zazwyczaj nieco jaśniejszy od włosa porastającego ciało.

Pies rasy Terier australijski

Terier australijski

Terier australijski choroby

     Do tej przeprowadzono trzy ankiety, zbierające informacje o właściwościach rasy i jej zachorowalności . Dwa sondaże, jeden z 1997 roku i drugi z 2002 roku, przeprowadzone przez australijski Klub Teriera dowodzą, że rasa jest generalnie zdrowa. Żywotności wynosi 11 lat (próba przeprowadzona na 230 zmarłych psach). Wynik uznaje się za dość prawdopodobny i pomija rezultaty badania statystycznego z 2004 roku, zgodnie, z którym mediana wynosiła ponad 12 lat. Liczba osobników poddanych próbie okazała się niewystarczająca.

     Do głównych przyczyn zgonów psów rasy Terier australijski możemy zaliczyć: nowotwory (67%), wiek podeszły (17%), cukrzycę (13%). W kilkunastu procentach przypadków nie ustalono przyczyn zgonu.

   Do najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych zaliczamy: problemy hormonalne (głównie cukrzyca), alergiczne zapalenie skóry i mięśni szkieletowych, zaćma i infekcje ucha.

Terier australijski

Terier australijski

Terier australijski temperament

     Terier australijski jest psem bardzo energicznym, aktywnym i jednocześnie bardzo wiernym swojemu właścicielowi. Testy przeprowadzone na psach wykazały, że odznaczają się one średnim posłuszeństwem i inteligencją, jednak wykazują dużą chęć do pracy.

     Terier australijski nie nadaje się do domu, w którym przebywają już inne zwierzęta w szczególności małe gryzonie (świnki morskie, chomiki). Ma silny instynkt łowiecki i przejawia skłonności do dominacji. Z powodzeniem mogą być przygarniane przez rodziny z dziećmi (najlepiej powyżej 5 roku życia). Nie ujawniają zachowań agresywnych. Mogą żyć zarówno w mieście, jak i na wsi. Są łatwe w pielęgnacji i niedrogie w utrzymaniu.

Wysokość: Wysokość w kłębie dorosłego osobnika waha się w granicach 25 centymetrów.

Waga: Prawidłowa waga dorosłego osobnika nie powinna przekraczać 6,5 kg. Dopuszczalne są pewne odchylenia od normy, jednak wymagane jest zachowanie proporcji.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: odcienie błękitu, błękitna stal lub błękit ciemnoszary z intensywnym podpalaniem. Intensywne piaskowe barwy oraz białe znaczenia stanowią podstawę do dyskwalifikacji.

Pielęgnacja: Pielęgnacja nie sprawia żadnych problemów. Właściciele muszą szczególnie dbać o uszy, gdyż pies ma skłonność do infekcji i zapaleń.

Zdrowie: Psy są generalnie zdrowe. Do najczęściej spotykanych przypadłości zdrowotnych zaliczamy: cukrzycę, nowotwory, zaćmę, alergię skórną i zapalenie ucha.

Rodzina: Psy są bardzo rodzinne, wierne i przyjazne ludziom. Nie przejawiają tendencji do agresji. Lubią dzieci i wspólne zabawy.

Kraj pochodzenia: Australia

Inne nazwy: Terrier Australien

Cena szczeniąt Teriera australijskiego z rodowodem to koszt około 2000 złotych.

Klasyfikacja FCIgrupa III, sekcja 2 wzorzec 8. Nie podlega próbom pracy.

australian terier, australian terrier, australijski terier, pies, pies psy, pies terier australijski, psy, rasa psa, rasy psów, rasy psów terier australijski, strona o psach, terier, terier australijski, terier australijski  opinie, terier australijski cena, terier australijski charakter, terier australijski choroby, terier australijski forum, terier australijski historia, terier australijski hodowla, terier australijski hodowle, terier australijski ile kosztuje, terier australijski kupie, terier australijski ogłoszenia, terier australijski opis rasy, terier australijski pies, terier australijski rasa psa, terier australijski sprzedam, terier australijski szczeniaki, terier australijski szczenięta, terier australijski temperament, terier australijski wzorzec rasy, terier australijski zdjecia, teriery, teriery australijskie, terrier, terrier australijski galeria, terier australijski wady i zalety,

Tagi artykułu: