Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Terier brazylijski (Terrier Brasileiro)

  Terier Brazylijski, powszechnie nazywany Fox Paulistinha, to rasa psa opracowana w Brazylii. Terier stanowi prawdopodobnie krzyżówkę kilku ras psów m.in. foksteriera i miejscowych czworonogów.
Większa część populacji psów pozostaje w rękach myśliwych. Teriery zostały wyhodowane do osaczania zwierzyny i zapędzania ją w pułapkę, w związku, z czym preferują pracę w grupie. Czworonogi pełnią również funkcję „poławiaczy” pasożytów i drobnych gryzoni, buszujących w gospodarstwach rolnych. Poza swoimi rodzimymi rejonami zyskały status psów do towarzystwa.

Terier brazylijski wygląd psa

    Terier Brazylijski osiąga od 33 - 40 cm  w kłębie (suki 33-38 cm, psy 35-40 cm). Jego szata jest zawsze trójkolorowa (biała i jasnobrązowa z czarnymi znaczeniami). Głowa psa przybiera kształt trójkąta i jest szeroka u nasady. Uszy rozstawione szeroko, lekko zwężone-zwłaszcza od oczu do czubka nosa. Oglądana z profilu górna linia czaszki wznosi się nieznacznie od czubka nosa do stopu.
Zaokrąglone czoło umiarkowanie płaskie. Stop wyraźnie zaznaczony. Nos średniej wielkości, nozdrza ciemne i szerokie. Kufa silne i dobrze wyrzeźbiona pod oczami, ze spadzistym kagańcem podkreślającym stop. Wargi suche i zwarte. Zęby regularnie ustawione i dobrze rozwinięte, zgryz nożycowy. Oczy szeroko rozstawione, duże, nieco wyłupiaste, z lekko zaakcentowanymi brwiami. Żywe i bystre w wyrazie, możliwie ciemne. Szyja średniej długości.
  Sylwetka psa jest dobrze wyważona, wpisuje się w kształt kwadratu, co oznacza, że wysokość w kłębie jest zbieżna z długością liczoną od kłębu do nasady ogona. Kłąb wyraźny, grzbiet mocny i prosty. Lędźwie krótkie i silne, harmonijnie połączone z zadem. Zad lekko opadający, ogon nisko ustawiony. Klatka piersiowa długa, głęboka, sięgająca do poziomu łokci. Mostek umiarkowanie zakrzywiony.
Pies sprawia wrażenie bardzo kruchego i delikatnego, co jednak zupełnie mija się z prawdą. Zwierzęta są, bowiem dość silne, muskularne i odporne na trudne warunki.

 

   Ogon w Brazylii jest zwyczajowo dokowany. Powoli odchodzi się jednak od tego zwyczaju; hodowcy akceptują każdą długość. Niektóre psy rodzą się z naturalnie długimi lub naturalnie krótkimi ogonami. Kończyny przednie proste, umiarkowanie rozstawione; kończyny tylne również są proste, jednak rozstawione nieco szerzej.

Terier brazylijski charakterystyka

    Z temperamentu psy są bardzo podobne do Jack Russell Terrierów. Z natury bardzo czujne, pewne siebie, inteligentny i bystre. Bardzo przyjazne ludziom, uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu i kopać dziury. Kopanie dziur jest szczególnie uciążliwe dla osób, które mieszkają w domach z ogrodem. Niestety, kopanie jest dla psa tak naturalne jak oddychanie, zatem trudno będzie pozbyć się tego przykrego nawyku.

Pies rasy Terier brazylijski

Terier brazylijski


Połowicznie nadają się na strażników domowego ogniska. Nie ochronią nas przed nieznajomymi, ale za to wyraźnie zaakcentują ich obecność. Terier Brazylijski szczeka dużo i namiętnie, co może być dość uciążliwe dla sąsiadów i dla nas samych. Ta rasa potrzebuje właściciela konsekwentnego i obeznanego w metodach szkolenia czworonogów. Niestety psy mają skłonności do dominacji i mogą podporządkować sobie właściciela.

    Terier brazylijski może mieszkać zarówno w mieście, jak i na wsi., Jako, że Brazylijczyk jest z powołania myśliwym, potrzebuje dużo ruchu. Właściciel powinien zapewnić psu wystarczającą ilość ruchu i ćwiczeń fizycznych w ciągu dnia. Ich instynkt myśliwski jest bardzo silny, zatem absolutnie nie nadają się do mieszkania z innymi zwierzętami.

Terier brazylijski sprzedam - gdzie kupić Teriera?

     Terier brazylijski nie jest rasą szczególnie popularną w Polsce. Jeżeli chcemy zakupić rodowodowe szczenię, musimy je albo sprowadzić z zagranicy, albo odkupić od osoby prywatnej. Ogłoszenia o sprzedaży psów pojawiają się w Internecie stosunkowo rzadko.

Wysokość: psy osiągają od 35 do 40 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą od 33 do 38 centymetrów.

Waga: waga dorosłego psa kształtuje się w przedziale 7-10 kilogramów.

Umaszczenie: Barwą dominującą jest biel, która występuje wraz z czarnymi, brązowymi albo niebieskimi znaczeniami. Podstawą do dyskwalifikacji czworonoga jest brak charakterystycznych, brązowych znaczeń powyżej oczu, po obydwu stronach pyska, wewnątrz uszu i na ich końcach. Brązowe znaczenia mogą występować także na innych partiach ciała. Głowa psa musi być znaczona czernią, brązem lub barwą niebieską.

Pielęgnacja: psy nie wymagają wzmożonych zabiegów pielęgnacyjnych. Mają gładką, przylegającą sierść, która nie przyciąga brudu. Konieczne jest jednak regularne przycinanie pazurów oraz czyszczenie uszu.

Zdrowie: nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych nękających tę rasę.

Rodzina: Teriery brazylijskie nie powinny być ani zbyt śmiałe, ani przesadnie wycofane. Zwierzęta nie są z natury agresywne. Mogą żyć w miastach, ale potrzebują stałej, dziennej dawki ruchu. Lubią dzieci i są polecane rodzinom z małymi dziećmi. Nie tolerują innych zwierząt na swoim terytorium.

Kraj pochodzenia: Brazylia

Długość życia 12- 14 lat

Inne nazwy: Terrier Brasileiro, Brazilian Terrier

Klasyfikacja FCI - Grupa III, sekcja 1, numer wzorca 341, nie podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: