Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Terier czeski (Cesky Terrier)

Historia rasy

     Czeski terier to stosunkowo młoda rasa psów wyhodowana w 1948 roku przez czeskiego hodowcę Františeka Horáka. Horák nie był kynologiem. Przez wiele lat pracował jednak dla Czechosłowackiej Akademii Nauk jako asystent i zdobytą tam wiedzę wykorzystał w hodowli psów. Kiedy stworzona przez niego rasa zyskiwała coraz większą popularność, również poza granicami kraju, zainteresowała się nim tajna policja. W roku 1959 psy Horáka zostały po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie jako Teriery czeskie. Uznanie rasy przez FCI (Fédération Cynologique Internationale) nastąpiło w roku 1963. Rasa jest obecnie uznawana przez wszystkie najważniejsze kluby kynologiczne w Europie.
    Pierwsze osobniki trafiły do  Stanów Zjednoczonych w 1980 roku dzięki grupie entuzjastów. W 1988 roku miłośnicy rasy stworzyli Amerykański Klub Czeskiego Teriera, a niedługo później Teriery trafiły do rejestru amerykańskiego Związku Kynologicznego. Do Wielkiej Brytanii rasa trafiła w 1989 roku; wpisanie do rejestru nastąpiło 11 lat później  Od tego czasu z powodzeniem startuje we wszystkich konkursach i pokazach na terenie Wielkiej Brytanii.

Użytkowość

    Rasa powstała w wyniku krzyżowania dwóch innych odmian terierów – szkockiego i Sealyhama. Hodowcy mieli w zamyśle stworzenie psa, który nadawałby się  do polowania na lisy i borsuki.  Dzisiaj trzyma się go raczej jako psa do towarzystwa.

Terier czeski opis rasy

    Terier czeski to pies niewielkich rozmiarów. Jego wysokość w kłębie to około 29 cm dla samców i o 27 cm dla samic. Wystawowy Terier czeski nie powinien mieć w kłębie mniej niż 24 cm i więcej niż 32 cm wysokości w kłębie. Idealna waga dla tego psa waha się między 6 a10 kg. Sylwetka wpisuje się w prostokąta. Długość psa liczona od mostka aż do nasady ogona kształtuje się w okolicy 43 cm. Do tego dochodzi stosunkowo długi, osadzony nisko i gruby ogon (18-20 cm), który stanowi połowę długości ciała psa.

 


Głowa w kształcie długiego, tępo zakończonego, ale nie szerokiego klina. Mózgoczaszka niezbyt szeroka między uszami, zwężająca się stopniowo w kierunku oczu. Bruzda czołowa słabo zaznaczona. Stop niewielki, ale widoczny. Grzbiet nosa prosty. Uzębienie pełne; zgryz nożycowy albo cęgowy. Wargi umiarkowanie mięsiste, dobrze przylegające. Policzki niezbyt wyraziste. Oczy średniej wielkości, osadzone stosunkowo głęboko; u osobników szaroniebieskich oczy brązowe do ciemnobrązowych, u jasnokawowych – jasnobrązowe. Uszy średniej wielkości, przylegające dobrze do policzków, trójkątne w kształcie. Szyja średniej długości, o nieco luźnej skórze nietworzącej podgardla. Tułów wydłużony. Kłąb lekko zaznaczony, szyja dość wysoko osadzona. Grzbiet silny o dobrej długości. Lędźwie długie, szerokie, umięśnione i lekko wypukłe. Zad dobrze rozwinięty. Żebra wysklepione. Kończyny przednie proste, równolegle ustawione, o mocnej kości. Łopatki muskularne. Łapy odpowiedniej wielkości o wysklepionych palcach i mocnych pazurach. Łapy tylne mniejsze od przednich.

Pies rasy Terier czeski

Terier czeski

Umaszczenie i okrywa włosowa

     Pies tej rasy ma opadające uszy i długi włos, która nadaje mu szlachetny i elegancki wygląd. Idealna okrywa powinna być długa, falista i lekko połyskująca. Włos zwykle cienki, wymaga jacy regularnej pielęgnacji. Ma tendencje do zbijania się i plątania. Szata nie jest jednak zbyt gęsta, co ułatwia dbanie o jej nienaganny wygląd. Teriery czeskie, jak większość terierów, powinny być strzyżone regularnie. Na przedniej części głowy nie skraca się włosa, ponieważ ma on tworzyć brodę i wąsy. Na kończynach, spodniej części klatki piersiowej oraz podbrzuszu również zostawia się długie, niestrzyżone włosy. Sierść na górnej części szyi, łopatek oraz grzbietu jest skracana dość mocno (o ok. 1 – 1,5 cm długości). Krótsza sierść powinna występować na ogonie oraz po bokach tułowia. Maksymalne cięcie wykonuje się na uszach, policzkach, bokach szyi oraz udach. Przejścia między partiami strzyżonymi a sierścią naturalnej długości muszą być stopniowe i łagodne. Poza regularnym strzyżeniem czeski terier nie wymaga zbyt intensywnej pielęgnacji. Wystarczy czesanie raz na tydzień przez około 20 minut.
Pies nie gubi włosa i jest idealny dla alergików.

Dopuszczalne wystawowe umaszczenie psa rasy Terier czeski może być dwojakie:

- szaroniebieskie (szczeniaki rodzą się czarne),

- mleczno-kawowo-brązowe (szczeniaki rodzą się czekoladowo-brązowe).

Czasem jednak teriery nie są jednolite, zdarzają się takie, które mają żółte, szare lub białe znaczenia. Najczęściej występują one na głowie (broda, policzki), na szyi, piersi, brzuchu i kończynach. Bywa, że koniec ogona i kołnierz wokół szyi są białe.

Rasa psów terier czeski

Terier czeski, autor localpups

Terier czeski zaachowanie i temperament

     Terier czeski jest doskonałym towarzyszem życia dla osoby w każdym wieku. To niezwykle zrównoważony, inteligentny i bardzo wesoły pies. Jest zwinny, kocha pracę i szybko się uczy. Trzeba jednak pamiętać, że nauka powinna się rozpocząć już w wieku szczenięcym, ponieważ źle wychowany, pozostawiony sam sobie pies może przejawiać skłonności do zachowań destrukcyjnych (kopania dołków w ogródku czy niszczenia przedmiotów). Niewyszkolony czworonóg bywa również nieufny wobec obcych. Nie jest jednak agresywny. Dobrze socjalizowany jest niezwykle przyjacielski, spokojny i łagodny. Kocha wszelkiego rodzaju zabawy, a najbardziej ściganie się i aportowanie. Bardzo dobrze czuje się w domu, lubi spędzać czas z rodziną. Jest niezwykle przywiązany do swojego opiekuna. Może to rodzić pewne problemy, ponieważ bardzo nie lubi zostawać sam.

    Choć Terier czeski to mały pies należy pamiętać, że potrzebuje dość dużej dawki ruchu. Co więcej ma skłonności do tycia, dlatego codzienne długie i aktywne spacery są konieczne, by pies prawidłowo się rozwijał. Może bez problemu żyć w mieszkaniu, ale świetnie będzie czuł się również w domu z ogrodem. Należy pamiętać, że może źle znosić samotność i wymaga dużo uwagi ze strony człowieka.

Terier czeski choroby

    Teriery są podatne na niektóre schorzenia m.in. scotty cramp. To choroba, która powoduje drgawki, hipperfleksję (czyli wzmożenie odruchów) i nadmierne wyciąganie nóg. Przyczyną tego schorzenia jest zaburzenie metabolizmu serotoniny, a w efekcie jej niedobór. Choroba jest dziedziczna, niemniej nie zagraża życiu psa.

Scotty cramp ujawnia się we wczesnym etapie życia, u szczeniaków oraz młodych psów. Objawia się nadmiernym podnoszenie nóg podczas chodzenia, wyginaniem w łuk kręgosłupa, przewracaniem  oraz nieskoordynowanym chodem. Objawy najłatwiej zauważyć w czasie wysiłku fizycznego lub zaraz po nim. Niestety nawroty są dość częste, mogą występować nawet kilka razy dziennie, a ich częstotliwość i nasilenie zwiększa się wraz z wiekiem zwierzęcia. Inną chorobą, która dość często dotyka teriery jest PLL (Primary Lens Luxation), czyli pierwotne zwichnięcie soczewki. To schorzenie oczu, które zwierzę dziedziczy w sposób autosomalny recesywny.

Czeski terier

Terier czeski

Wysokość: Terier czeski to pies niewielkich rozmiarów. Jego wysokość w kłębie to około 29 cm dla samców i o 27 cm dla samic. Wystawowy Terier czeski nie powinien mieć w kłębie mniej niż 24 cm i więcej niż 32 cm wysokości w kłębie.

Waga: Idealna waga dla tego psa waha się między 6 a10 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalne wystawowe umaszczenie psa rasy Terier czeski może być dwojakie: szaroniebieskie (szczeniaki rodzą się czarne), mleczno-kawowo-brązowe (szczeniaki rodzą się czekoladowo-brązowe). Czasem jednak teriery nie są jednolite, zdarzają się takie, które mają żółte, szare lub białe znaczenia. Najczęściej występują one na głowie (broda, policzki), na szyi, piersi, brzuchu i kończynach. Bywa, że koniec ogona i kołnierz wokół szyi są białe.

Pielęgnacja: Rasa nie gubi włosa. Terier powinien być czesany 4 razy w tygodniu po ok. 20 minut. Wymaga sporo ruchu, aby nie przybierać na wadze.

Zdrowie: Jednym z najczęściej występujących schorzeń jest scotty cramp.

Rodzina: Pies wymaga szkolenia i wczesnej socjalizacji. Może żyć zarówno w bloku, jak i na wsi. Nie przejawia skłonności do agresji. Jest inteligentny; uwielbia zabawy na świeżym powietrzu.

Inne nazwy: Český teriér, Cesky Terrier, Bohemian Terier

Kraj pochodzenia: Czechy

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt 1300 złotych.

Klasyfikacja FCIgrupa III, sekcja 2, nr wzorca 246. Nie podlega próbom pracy.

czeski terier, pies psy, pies terier, pies z czech, psy teriery, rasa psów, rasy psów, rasy psów terier czeski, terier, terier czeski, terier czeski a dzieci, terier czeski cena, terier czeski choroby, terier czeski forum, terier czeski galeria, terier czeski historia, terier czeski hodowla, terier czeski hodowle, terier czeski opinie, terier czeski opis, terier czeski opis rasy, terier czeski pies, terier czeski rasa, terier czeski rasa psa, terier czeski sprzedam, terier czeski szczeniaki, terier czeski użytkowość, terier pielęgnacja, teriery, teriery czeskie, terrier czeski, terier czeski umaszczenie, terier czeski temperament, terier czeski galeria, terier czeski waga, terier czeski rodzina,Český teriér, Cesky Terrier, Bohemian Terier

Tagi artykułu: