Krótka historia rasy
Terier tybetański, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Tybetu. Jego historia nie jest jednak do końca znana, chociaż jedna z teorii mówi, że jest potomkiem tybetańskiego psa lwa – reinkarnacji zmarłych kapłanów i uczonych! Bardzo prawdopodobne, że Teriery zamieszkiwały The Lost Valley (Zaginioną Dolinę) już 2000 lat temu. Dolina miała zostać odcięta od świata około 1300 roku przez silne trzęsienie ziem. Mnisi, którzy odwiedzali dolinę przed jej zamknięciem, otrzymywali Teriery jako maskotki , które miały przynieść im szczęście i pomyślność oraz dobrobyt w klasztorach.
Terier tybetański zyskał popularność w Europie doktor Agnes Greig – angielskiej lekarki, która w latach 20. XX wieku pracowała w Women's Medical Services w Indiach. Wtedy też po raz pierwszy zobaczyła teriera. Suczka imieniem LILY i należała do małżonki tybetańskiego handlowca, którą dr Greig operowała. Lekarka, w podzięce za udany zabieg i ocalone życie, otrzymała w prezencie szczenię Teriera z miotu jej suczki Lily, która 3 października 1922 wydała na świat miot złożony z czworga szczeniąt: dwóch piesków i dwóch suczek. Dr Greig wybrała złoto-białą suczkę, którą nazwała późnie Bunti. Do tamtej pory żaden Europejczyk nie został uhonorowany tak wdzięcznym prezentem.
Użytkowość
W pierwotnym założeniu psy miały pilnować domostw oraz bronić stad zwierząt gospodarskich. Ich szczekanie miało skutecznie odstraszać nieprzyjaciół od domowego ogniska. Obecnie spełniają funkcje psów do towarzystwa.
Ciekawostka! Legenda głosi, ze Teriery tybetańskie są mieszanką psa, kota i człowieka. Tybetańczyk jest oddany i lojalny swojemu właścicielowi jak na psa przystało, sprawny i chytry jak kot oraz inteligentny jak człowiek.
Wygląd Teriera tybetańskiego
Teriery tybetańskie (nazwa „terier” może wydać się myląca; po dziś dzień hodowcy dyskutują o jej zasadności) to psy średniej wielkości, których sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu. Średniej wielkości głowa, z wyraźnie zaznaczonym stopem i średniej wielkości kufą, jest pokryta gęstym, opadającym włosem. Oczy duże, głęboko osadzone; nos – czarny. Kończyny – zarówno tylne, jak i przednie – mocno owłosione i dobrze kątowane. Ogon noszony wysoko, obficie owłosiony. Psy posiadają dwie warstwy sierści: podszerstek oraz szatę właściwą. Dopuszczalnymi typami umaszczeń są: biel, barwa kremowa i złocista, wszelkie szarości, czerń i tricolor. Standard odrzuca osobniki o czekoladowej i wątrobianej barwie sierści. Wysokość psa w kłębie kształtuje się w granicach 36-41 centymetrów, suki są nieco mniejsze. Maksymalna waga nie powinna przekraczać 13 kilogramów. Cała sylwetka psa musi być harmonijna i smukła. Niedopuszczalna jest nadwaga albo krótkonożność.
Terier tybetański charakter
Na wstępie należy zaznaczyć, że Terier tybetański wymaga od właściciela konsekwentnego i odpowiedzialnego prowadzenia. To zdecydowanie zły wybór dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia ze szkoleniem i wychowywaniem psów o dominującym charakterze. Właściciel Teriera jest zobligowany do przeprowadzenia szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Jako, że psy źle reagują na agresję, warto przeprowadzić szkolenie metodami pozytywnymi.
Teriery tybetańskie są psami inteligentnymi i niezwykle bystrymi. Dobry właściciel będzie stymulował swojego pupila i kierunkował jego zdolności na określone cele. Nie zaniecha również regularnych spacerów, wspólnych zabaw i pieszczot. Psy bardzo szybko przywiązują się do ludzi i pragną być w centrum zainteresowania. Jeżeli nie mamy cierpliwości i nie potrafimy poświęcić psu wystarczająco dużo uwagi, nie powinniśmy decydować się na kupno Teriera tybetańskiego. Warto nadmienić, że teriery przejawiają skłonności do ucieczek. Wystarczy, że coś przykuje uwagę psa, aby ten rzucił się w pogoń i przestał reagować na komendy i zalecenia właściciela. Odpowiednie szkolenie i konsekwencja właściciela mogą jednak zniwelować ten problem.
Teriery tybetańskie - Lolo i Alex
Stosunek Teriera tybetańskiego do dzieci jest dość ambiwalentny. Wszystko zależy od tego, czy dziecko zbytnio nie naprzykrza się psu i, chociażby nieumyślnie, nie wyrządza mu krzywdy. Wszystkie spotkania małego dziecka ze szczenięciem powinny być nadzorowane przez rodziców. Nieco starsze dzieci mogą spokojnie przebywać z psem w jednym pomieszczeniu. Jeżeli zaś chodzi o stosunek psa do innych zwierząt, sprawa wydaje się bardzo prosta. Teriery tybetańskie bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych domowników; nie przejawiają zachowań agresywnych i tolerują nawet koty. Psy nie są szczególnie aktywne, dlatego też sprawdzają się w roli zwierząt „miejskich”. Koszta ich utrzymania nie są szczególnie wysokie.
Terier tybetański pielęgnacja
Pielęgnacja Teriera tybetańskiego nie jest sprawą szczególnie złożoną. Warto jednak przyzwyczajać psa do zabiegów już od wczesnych lat młodości. Jako, że szata psa jest bardzo obfita i gęsta, musi być regularnie przeczesywana i porządkowana. Aby włos nie sprawiał poważnych problemów, należy nakładać nań odżywkę i myć delikatnymi szamponami. Żelazna zasada dotycząca pielęgnacji Teriera głosi, że włos w żadnym przypadku nie może być przeczesywany na sucho!
Terier tybetański choroby
Brytyjski Związek Kynologiczny określa, że średnia długość życia psów tej rasy wynosi 12 lat. Terier tybetański jest podatny na różne problemy zdrowotne zwłaszcza na choroby oczu i stawów takie jak dysplazja, progresywny zanik siatkówki, zwichnięcie soczewki czy zaćma. Niektóre psy mogą cierpieć na alergie pokarmowe. W grupie ryzyka znajdują się: nabiał, pszenica i zboża. Ponadto, Teriery tybetańskie mogą cierpieć na różne przypadłości dziedziczne.
Wysokość: dorosły osobnik powinien mierzyć od 36 do 41 centymetrów w kłębie. Suki są zazwyczaj nieco niższe od samców.
Waga: waga psa nie powinna przekraczać 13 kilogramów.
Umaszczenie: Szata tego składa się z dwóch warstw: podszerstka oraz włosa okrywowego. Włos jest długi i prosty, czasami lekko pofalowany. Najczęściej spotykanymi typami umaszczeń są: biały, kremowy, dymny, trójkolorowy lub czarny. Niedopuszczalne jest umaszczenie wątrobiane oraz czekoladowe.
Pielęgnacja: czesanie psa odbywa się tuż po kąpieli. Aby włos był gładki, ładnie się układał i nie ulegał splątaniu, właściciel powinien używać wysokiej jakości odżywek pielęgnacyjnych. Bardzo istotne jest również czyszczenie uszu przy pomocy wacików i delikatnego, antybakteryjnego płynu.
Zdrowie: psy są dość podatne na choroby. Do najczęściej spotykanych przypadłości zdrowotnych możemy zaliczyć: dysplazję stawu biodrowego, progresywny zanik siatkówki, zaćmę i zwichnięcie soczewki. Psy są również podatna na schorzenia genetyczne. Często spotykamy również alergie pokarmowe.
Rodzina: Teriery tybetańskie są bardzo ciepłe i rodzinne. Uwielbiają zabawy z dziećmi, jednak nie powinny zostawać z nimi sam na sam. Akceptują inne zwierzęta, dlatego też mogą być wprowadzone do domów z innymi pupilkami. Wymagają stałej uwagi i wielu godzin wspólnej zabawy z właścicielem. Nie powinny być zostawiane w domu przez czas dłuższy niż kilka godzin.
Kraj pochodzenia: Tybet
Inne nazwy: Dhoki Apso, Tibetan Terrier
Cena szczeniąt z rodowodem od 2800 do 3000 złotych (Źródło Olx, Alegratka).
Klasyfikacja FCI – grupa IX, sekcja 5, numer wzorca 209. Nie podlega próbom pracy.
dhoki apso, rasy psów terier tybetański, terier, terier tebetański wysokość, terier tybetański, terier tybetański a dziecko, terier tybetański alergia, terier tybetański cena, terier tybetański charakter, terier tybetański choroby, terier tybetański ciekawostki, terier tybetański długość życia, terier tybetański forum, terier tybetański galeria, terier tybetański historia, terier tybetański hodowla, terier tybetański hodowle, terier tybetański o rasie, terier tybetański opinie, terier tybetański opis rasy, terier tybetański pielęgnacja, terier tybetański psy, terier tybetański rasa psów, terier tybetański tibetan terrier, terier tybetański użytkowość, terier tybetański waga, terier tybetański wygląd, terier tybetański wzorzec, teriery, teriery tybetańskie, tibetan terrier