Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Teriery klasyfikacja poszczególnych ras

Psy terierowate wywodzą się prawdopodobnie z terenów Wysp Brytyjskich; większość współczesnych odmian ma wspólnego przodka – powszechnie występującego w dawnej Anglii pinczera wiejskiego szorstkowłosego i krótkowłosego.
Pierwsze wzmianki na temat psów nazywanych ‘teroures’ i zaliczanych do grupy norowców znajdziemy w księdze dotyczącej XV-wiecznych typów czworonogów autorstwa przeorysza z klasztoru Sopwell – Juliane Berners.  W źródłach późniejszych, datowanych na II poł. XVI wieku oraz wiek XVII, przytaczane są już opisy psów klasyfikowanych do dwóch grup terierów – wysokonożnych oraz niskonożnych. Rozróżnienie było związane z użytkowością tych psów. Odmiana krótkonożna z szorstką sierścią była szczególnie ceniona za upór i odwagę w tępieniu szkodników i wypłaszaniu zwierzyny z nor. Psy o gładkim włosie i wyraźnie dłuższych kończynach brały z kolei udział w nagonkach na zwierzynę leśną.

Teriery klasyfikacja poszczególnych ras

terier irlandzki

Przez wiele stuleci teriery nie były klasyfikowane jako osobna grupa psów; dopiero po 1862 roku hodowcy zaczęli rozgraniczać je na poszczególne rasy. Pierwszym urasowionym czworonogiem został foksterier – w 1878 roku odmiana szorstkowłosa po raz pierwszy pojawiła się na wystawie w Birmingham. Niestety, kilka ras terierów nie przetrwało do czasów współczesnych m.in.  terier staroangielski (Old english terrier) o eksterierze zbliżonym do teriera walijskiego. Ostatni przedstawiciel rasy został zaprezentowany na wystawie w 1900 roku. Rasą nieistniejącą jest także staroangielski terier biały (Old white english terrier), który wymarł z bardzo prozaicznego powodu – hodowcy wprowadzili bowiem zakaz kopiowania uszu, przez co rasa stała się mniej atrakcyjna w oczach potencjalnych kupców. 

Angielskie teriery przyczyniły się do powstania wielu ras psów z całego świata. Przykładowo, australijscy hodowcy uzyskali dzięki nim teriera australijskiego oraz silky teriera. Z kolej w Czechosłowacji František Horák wyhodował teriera czeskiego, a w Japonii powstał Nihon Teria.

 

teriery - skye terier

skye terier

Psy w typie teriera w ogólnej klasyfikacji FCI zostały przyporządkowane do III grupy z podziałem na cztery pomniejsze sekcje:

1) Teriery duże i średnie nazywane także terierami wysokonożnymi:

Airedale Terrier, Bedlington, Terrier, Border Terrier, Foksterier krótkowłosy, Foksterier szorstkowłosy, Irish Glen of Imaal Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Niemiecki terier myśliwski, Parson Russell Terrier, Terier brazylijski, Terier irlandzki, Terier walijski.

teriery australian silky terrier

australian silky terriery

2) Teriery małe nazywane również terierami krótkonożnymi:

Terier australijski, Cairn Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Jack Russell Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, Terier szkocki, West Highland White Terrier, Terier czeski, Nihon Teria)

teriery - suczka american staffordshire terriera

suczka american staffordshire terriera

3) Teriery w typie bull:

American Staffordshire Terrier, Bulterier, Bulterier miniaturowy, Staffordshire Bull Terrier, Boston Terrier

 

4) Teriery miniaturowe nazywane także terierami toy:

English Toy Terrier, Australian Silky Terrier, Yorkshire Terrier.

 

Warto zaznaczyć także, iż istnieją dwie odmiany psów, terier tybetański i czarny terier rosyjski, które pomimo noszenia nazwy teriera nie są zaliczane do żadnej z sekcji psów wchodzących do grupy terierów. Teriery klasyfikacja poszczególnych ras, Teriery klasyfikacja poszczególnych ras

Tagi artykułu: