Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Thai Ridgeback

Thai Ridgeback to starożytna rasa psów, która przez długi czas nie była znana poza rejonem Tajlandii. Obecnie coraz częściej można ją spotkać w Europie i Ameryce Północnej. Wielu przedstawicieli rasy przebywa również w Australii i na wyspach Oceanii. Psy są także znane pod nazwą Mah Thai Lang Ahn.
Pomimo, że Thai Ridgeback – podobnie jak inne, egzotyczne rasy psów są słabo znane europejskim hodowcom, coraz częściej możemy słyszeć o zakładaniu punktów hodowlanych psów ras egzotycznych. Polscy miłośnicy czterech łap mogą zakupić już szczenięta Tai Ridgeback w kraju, bez ponoszenia kosztów importu. Oczywiście czas oczekiwania na szczenię jest zależny od liczby zainteresowanych osób. Thai Ridgeback jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji pierwotnych ras myśliwskich w typie ridgeback.

Historia

Pochodzenie Thai Ridgeback nie jest udokumentowane. Nie ulega jednak wątpliwości, że pierwsze osobniki rasy żyły na terenach starożytnego Syjonu, a konkretnie rzecz biorąc w jego rejonach zachodnich.
Powszechnie uważa się, że historia rasy sięga czasów starożytnych. Jako, że psy rozmnażały się na stosunkowo niewielkim terenie, nie odnotowujemy większych odstępstw i zmian w obrębie rasy (psy występowały w zaledwie kilku wioskach). Badania wskazują, że zwierzęta towarzyszyły człowiekowi już od nowej epoki kamienia, czyli od ponad 2000 lat!

Wygląd

Thai Ridgeback jest muskularnym, średniej wielkości psem. Jego głowa nie jest zbyt duża i przybiera kształt klina. Uszy psa są dość krótkie, trójkątne i wysoko postawione. Cechą charakterystyczną rasy jest pręga na grzbiecie, utworzona z włosa rosnącego w przeciwnym kierunku. Thai Ridgeback mają dobrze rozwiniętą muskulaturę, co czyni z nich niezwykle sprawne i zwinne zwierzęta. Mogą z łatwością przemierzać długie dystanse i nie męczą się zbyt szybko.
Ogon skierowany w górę nazywany jest często sierpem lub mieczem. Niezwykle ciekawą cechą aparycji zwierzęcia jest głębokie marszczenie skóry na czole, dzięki czemu pies nabiera niezwykle ekspresywnego wyglądu i może wydawać się nieco przerażający na pierwszy rzut oka.


  • Thai ridgeback

  • Thai ridgeback

  • Thai ridgeback


Oczy przybierają zaś kształt migdałów i są ciemno brązowe (psy o srebrno-niebieskiej barwie sierści mogą mieć oczy koloru bursztynu, chociaż często odnotowujemy odstępstwa od tej reguły). Grzbiet jest prosty i równy, a włos - krótki, twardy i prosty. Ze względu na długość i gęstość włosa, linienie płaszcza jest minimalne i występuje raz do dwóch razy w ciągu roku. Niektórzy sądzą, że Thai Ridgeback są hipoalergiczne, jednakże nie zostało to do tej pory w żaden sposób udowodnione.

Szata zwierzęcia ma stałe barwy: jednolity kolor: rudy, czarny, niebieski i bardzo jasny płowy(izabelowaty). Czarna maska preferowana u rudych psów. Międzynarodowe normy wyznaczają dopuszczalne granice wysokości psów w kłębie,: 56-61 cm u psów i 51-56 cm u suk. Średnia wartość wagi u zwierząt waha się pomiędzy 23-34 kg. Z tolerancją +/- 1 cala (2,5 cm). Jeżeli zaś chodzi o wzory grzbietowe utworzone z sierści rosnącej w kierunku przeciwnym do normalnego włosa wyróżniono osiem charakterystycznych: igła, pióro, strzała, lutnia, skrzypce, kręgle, liść, i sedlo. Wszystkie wzory grzbietowe są dopuszczalne, jednakże muszą być jasno określone i symetryczne.

Zdrowie

Psy w typie pierwotnym nie cierpiały na charakterystyczne przypadłości zdrowotne. Niestety współczesne hodowle i wykorzystywanie nowoczesnych metod hodowlanych przyczyniły się do powstawania i rozwoju schorzeń genetycznych. Największymi zagrożeniami dla rasy są: dysplazja stawowa oraz schorzenia natury dermatologicznej.


  • Thai ridgeback dog

  • Thai ridgeback

  • Thai ridgeback

Temperament

Thai Ridgeback to niezwykle inteligentna rasa psów. Zwierzęta potrzebują sporej dawki ruchu.  Dobrze wychowane i odpowiednio uspołecznione Thai Ridgeback mogą być wiernymi, kochającymi i posłusznymi zwierzętami rodzinnymi. Wczesna socjalizacja jest niezmiernie istotna - jej brak może skutkować nieśmiałością i wyobcowaniem w przyszłości. Są naturalnie chroni ich domu i rodziny mogą być agresywne lub nieśmiały, gdy nie prawidłowo socjalizowane. Z racji tego, że Thai Ridgeback przez bardzo długi okres żyły w izolacji od ludzi są dość niezależne i kierują się naturalnymi instynktami. Zdecydowanie wymagają właściciela, który posiada odpowiednie obycie ze zwierzętami i miał wcześniej okazję współpracować z trudniejszymi przypadkami.

Wysokość: psy osiągają od 56 do 61 cm wysokości w kłębie. Suki są niższe i mierzą od 51 do 56 cm. Z tolerancją +/- 1 cala (2,5 cm).

Waga: waga dorosłego psa waha się w granicach od 23 do 34 kg. Przyjmuje się, że samice ważą 23 kg.

Umaszczenie: Jednolity kolor: rudy, czarny, niebieski i bardzo jasny płowy (izabelowaty). Czarna maska preferowana u rudych psów.

Pielęgnacja: psy nie są szczególnie wymagające. Linieją dwa razy w ciągu roku. Nie mają również szczególnych wymagań pokarmowych.

Zdrowie: rasa przez dłuższy czas nie cierpiała na typowe przypadłości zdrowotne. Niemniej współczesne metody hodowlane doprowadziły do pojawienia się kilku schorzeń genetycznych takich jak dysplazja stawów biodrowych. Psy rzadko cierpią z powodu depresji inbredowej.

Rodzina: Thai Ridgeback potrzebują właściciela, który miał już wcześniej kontakt z psami i wie, na czym polega prawidłowa tresura. Jeżeli psy nie są socjalizowane za młodu, mogą wykazywać problemy przystosowawcze oraz unikać kontaktu z ludźmi. Raczej nie są polecane rodzinom z małymi dziećmi. Zwierzęta mają średnie zapotrzebowanie na ruch, w związku, z czym nie przeszkadza im życie na terenach wiejskich.

Kraj pochodzenia: Tajlandia

Inne nazwy: Thai ridgeback dog

Klasyfikacja FCI - grupa V, sekcja 8, nr wzorca 338. Nie podlega próbom pracy.

Cena za szczenięta z rodowodem 2800 - 5000 złotych Źródło (allegro, alegratka)

pierwotna rasa myśliwska, pies parias, thai ridgeback, thai ridgeback cena, thai ridgeback charakter, thai ridgeback dog, thai ridgeback dog cena, thai ridgeback dog hodowla, thai ridgeback historia, thai ridgeback hodowla, thai ridgeback hodowle, thai ridgeback opis rasy, thai ridgeback pies, thai ridgeback rasa psów, thai ridgeback szczenięta, thai ridgeback temperament, thai ridgeback wzorzec,rasy psów thai ridgeback,thai ridgeback umaszczenie,thai ridgeback wygląd,thai ridgeback waga,thai ridgeback choroby,thai ridgeback temperament,thai ridgeback wysokość,thai ridgeback pielęgnacja,thai ridgeback klasyfikacja,thai ridgeback opinie,rasa thai ridgeback

Tagi artykułu: