Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Tornjak (Bośniacko-chorwacki pies pasterski)

Tornjak (Bośniacko-chorwacki pies pasterski)

Historia

     Podstawą dla odtworzenia niemalże wymarłej rasy stały się genetycznie jednolite dawne psy pasterskie odszukane w górskich rejonach Bośni-Hercegowiny i Chorwacji oraz przylegających do nich dolinach. Pierwsze wzmianki o rasie pochodzą już z XI wieku.
Gruntowne badania nad proweniencją i współczesnym występowaniem rasy zostały podjęte na początku lat 70. XX wieku. Właściwa hodowla rozpoczęła się natomiast w 1978 roku. Obecnie większa część populacji żyje w Bośni-Hercegowinie i Chorwacji.

Wygląd
     Tornjak (bośniacko-chorwacki pies pasterski) jest dużym, mocnym i proporcjonalnie zbudowanym psem o prawie kwadratowej sylwetce. Kościec nie jest ani lekki, ani ciężki i masywny. Wrażenie harmonii i siły.

Głowa wydłużona. Kufa i mózgoczaszka w proporcji 1 do 1. Tylna część  czaszki wydłużona i umiarkowanie szeroka, cały jej wierzch płaski. Łuki brwiowe umiarkowane. Guz potyliczny bardzo niewielki. Stop tylko lekko zaznaczony. Nos duży, o dostatecznie szerokich nozdrzach, ciemno pigmentowany; pigmentacja odpowiada umaszczeniu, braki pigmentacji niedozwolone. Kufa prostokątna. Grzbiet nosa idealnie prosty. Wargi dobrze przylegające i ciemno pigmentowane. Szczęki mocne i długie, ścisły zgryz nożycowy, uzębienie pełne. Oczy migdałowatego kształtu, o przylegających powiekach, ciemne. Krawędzie powiek ciemno pigmentowane. Uszy średniej wielkości, trójkątne, załamane i wiszące, noszone blisko policzków. Osadzone raczej wysoko, porośnięte krótszym włosem. Szyja średniej długości, mocna, noszona trochę nisko. Skóra przylegająca, długa, obfita sierść tworzy kryzę.

Bośniacko-chorwacki pies pasterski Tornjak

Tornjak Autor Borna Saceric

     Kłąb umiarkowanie rozwinięty. Grzbiet krótki, związany, średniej szerokości, prosty. Lędźwie krótkie i umiarkowanie szerokie, nieco dłuższe u suk. Zad średniej długości i szerokości, lekko opadający.  Klatka piersiowa bardzo pojemna, głęboka i szeroka;  owalna, nigdy beczkowata. Najniższy punkt mostka sięga co  najmniej łokcia. Przedpiersie umiarkowanie zaznaczone. Brzuch dobrze umięśniony, linia dolna niepodkasana, ale stopniowo wznosząca się ku tyłowi. Ogon długi, średnio wysoko osadzony, bardzo ruchliwy, w spoczynku zwisa. W ruchu zawsze wzniesiony powyżej grzbietu. Obficie owłosiony, z pióropuszem.

       Kończyny mocne i dobrze kątowanie. Kończyny przednie mocne, z mocnym kośćcem i suchymi mięśniami. W postawie proste i równoległe. Łopatka średniej długości, wyraźnie skośna. Kat w stawie barkowym około 120°. Ramię umięśnione i mocne, niemal tej samej długości co łopatka. Łokcie umiarkowanie blisko tułowia. Podramię proste, dobrze umięśnione, o mocnym kośćcu. Śródręcze lekko nachylone. Palce wysklepione i zwarte. Pazury pigmentowane, pożądane ciemne. Opuszki grube, twarde i sprężyste, pożądane ciemne. Przednia łapa większa od tylnej. Kończyny tylne mocne, proste i równoległe, dostatecznie kątowanie, wyraźny staw  kolanowy. Udo mocne, szerokie, dobrze umięśnione. Podudzie dobrze umięśnione, mocne, szerokie, tej samej długości co udo. Staw skokowy dość wysoki, mocny.  Śródstopie mocne. Palce wysklepione i zwarte. Opuszki grube, twarde i sprężyste, pożądane ciemne. Skóra gruba i przylegająca na całym ciele.

 

Tornjak samiec Rumskie Molosy FCI

DAN Dalmatinski Vrisak  ( MEDO X BEAA Ljupkovi Potomci );
Hod. Robet Filipović ( Chorvacja ), Wł.Beata Kaczorowska Hodowla RUMSKIE MOLOSY FCI
Mł.Ch.Pl. ( w zatwierdzeniu )

     Uwaga od Hodowcy  - proszę zwrócić uwagę na sposób noszenia ogona. Jest zawinięty w "precelek" i to jest prawidłowe, w spoczynku ,ogon sięga do stawu skokowego - to bardzo ważne.

     Tornjak to pies długowłosy; włos krótki występuje tylko w partii twarzowej głowy i na nogach. Włos okrywowy długi, gęsty i prosty – najdłuższy na zadzie; na łopatkach i grzbiecie może być lekko falisty. Na kufie i partii twarzowej aż do wysokości uszu, nad uszami i na przednich stronach nóg i łap włos krótki. Obfita sierść tworzy kryzę oraz gęste i długie portki. Sierść na ogonie bardzo długa. Podszerstek zimą długi, bardzo gęsty, wełnisty. Sierść gruba i gęsta, nie powinna rozdzielać się na grzbiecie.

    Tornjak jest psem łaciatym o wyraźnie odgraniczonych łatach w rozmaitych jednolitych kolorach. Barwą dominująca jest biel. Zdarzają się psy o umaszczeniu płaszczowym, gdzie biel ograniczona jest do szyi, głowy i kończyn, a także psy prawie białe, z niewielkimi łatami.
Psy mierzą średnio od 65 do 70 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 60 do 65 cm. Waga proporcjonalna do wysokości.

Pies Tornjak na spacerze

Pies Tornjak (Bośniacko-chorwacki pies pasterski) Autor Borna Saceric

Temperament

   Tornjak (bośniacko-chorwacki pies pasterski) to spokojny, zrównoważony czworonóg, który nigdy nie powinien być agresywny albo nieśmiały. Nie ufa obcym, dlatego sprawdza się w roli psa obronnego i stróżującego. Dogaduje się z innymi zwierzętami. Nie sprawia problemów wychowawczych i jest łatwy w ułożeniu – nawet początkujący właściciel poradzi sobie z jego szkoleniem. Lubi dzieci.

Zdrowie i Pielęgnacja

Rasa jest generalnie zdrowa – nie występują typowe przypadłości zdrowotne.
Konieczne regularne wyczesywanie włosa. Psy średnio linieją.

Pies rasy Tornjak

Pies Tornjak (Bośniacko-chorwacki pies pasterski) Autor Borna Saceric

Wysokość: Psy mierzą średnio od 65 do 70 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 60 do 65 cm. Waga proporcjonalna do wysokości.

Waga: Waga proporcjonalna do wysokości w kłębie.

Umaszczenie: Tornjak jest psem łaciatym o wyraźnie odgraniczonych łatach w rozmaitych jednolitych kolorach. Barwą dominująca jest biel. Zdarzają się psy o umaszczeniu płaszczowym, gdzie biel ograniczona jest do szyi, głowy i kończyn, a także psy prawie białe, z niewielkimi łatami.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości. Dysplazja stawów biodrowych jest stosunkowo rzadko spotykana.

Samiec rasy Tornjak

DAN Dalmatinski Vrisak  ( MEDO X BEAA Ljupkovi Potomci );
Hod. Robet Filipović ( Chorvacja ), Wł.Beata Kaczorowska Hodowla RUMSKIE MOLOSY FCI
Mł.Ch.Pl. ( w zatwierdzeniu )

Pielęgnacja: Wystarczy regularne przeczesywanie włosa.

Rodzina:  Tornjak to wierny i oddany towarzysz człowieka, który nade wszystko lubi spędzać czas ze swoim opiekunem. Jego szkolenie nie sprawi problemów nawet początkującemu hodowcy. Psy są bardzo nieufne wobec obcych, dlatego nadają się do spełnienia funkcji obronnych. Lubią dzieci. Zdecydowani lepiej czują się w środowisku wiejskim lub podmiejskim niż w bloku.

Inne nazwy: bośniacko-chorwacki pies pasterski, Bośni i Hercegowiny owczarek,

Klasyfikacja FCI - Grupa II, sekcja 2.2, nr 335

Pochodzenia: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja.

Cena szczeniaka to koszt 2000 złotych

Tagi artykułu: