Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Tosa inu (Mastif japoński)

     Tosa inu to rasa psów zaliczona do grupy molosów w typie mastiffa, która została wyhodowana w Japonii w prowincji Tosa. Pierwotnie psy były wykorzystywane do walk psów, o czym dobitnie świadczy japońska nazwa rasy ‘Tosa – tken’ , która w wolnym tłumaczeniu oznacza ‘psa do walki’.

Historia

   Rasa Tosa inu powstała w wyniku skojarzenia japońskich szpiców bojowych z psami europejskimi m.in. buldogami, mastiffami, pointerami, bernardynami, bulterierami, dogami z Bordeaux oraz dogami niemieckimi. Psy w  czasie walk dążyły do całkowitego obezwładnienia  przeciwnika. Reguły pojedynków były bardzo proste – czworonogi walczyły do momentu, aż któryś nie został poważnie zraniony, bądź kiedy przeciwnik nie  zaszczekał. Psy bardzo często umierały na skutek komplikacji po poważnych urazach. Skutki tradycyjnych walk były opłakane – w ciągu kilku stuleci liczebność populacji rasy osiągnęła poziom krytyczny. Pomimo że w 1910 roku walki psów zostały formalnie zakazane, Tosa były nadal zagrożone wyginięciem. Podczas drugiej wojny światowej najlepsze i najsilniejsze czworonogi zostały wysłane na północ Japonii i dzięki temu część populacji przetrwała, a rasa została zrekonstruowana po wojnie. W dzisiejszych czasach walki psów zostały zalegalizowane, ale podlegają restrykcyjnym zasadom i nie mogą być prowadzone do śmierci jednego z psów (Japonia, Honduras, części Rosji, Republika Południowej Afryki, Pakistan).

Psy Tosa inu

Psy Tosa inu

    Tosa-inu to bardzo rzadkie psy, chociaż od jakiegoś czasu zyskują w Polsce coraz większą popularność. To naprawdę nieustraszeni wojownicy, którzy wymagają odpowiedniego podejścia szkoleniowego. Jako że nie są łatwe w prowadzeniu, zostały wpisane na listę ras psów agresywnych.

Wygląd

     Tosa Inu to duży pies o mocnej budowie ciała.  Czaszka szeroka. Nos długi i czarny, grzbiet nosa prosty. Kufa powinna mieć średnią długość. Zęby mocne, silne, białe, ustawione w zgryzie nożycowym. Stop dobrze zaznaczonym. Oczy małe, ciemnobrązowe; spojrzenie wyraziste. Uszy dość małe i cienkie, wysoko osadzone na bokach czaszki;  muszą wisieć i przylegać do czaszki. Szyja muskularna, z wiszącym podgardlem. Wysoki kłąb. Grzbiet prosty i poziomy. Lędźwie szerokie, muskularne. Klatka musi być szeroka i pojemna, żebra wyraźnie, ale nieprzesadnie zaznaczone. Zad wypukły. Kończyny proste, mocne i solidne. Stopy zwarte, poduszki grube i elastyczne. Ogon gruby u nasady, zwęża się ku końcowi. Szata jest krótka i gęsta; włos twardy. Dopuszcza się jednolite umaszczenie - czerwone, płowe,morelowe, czarne, pręgowane. Mogą występować niewielkie białe plamienia. Psy nie mogą mierzyć mniej niż 60 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i osiągają od 55 cm wzwyż.

tosa inu czarny

Pies Tosa inu, foto. Lilly M

Tosa inu choroby i dolegliwości

     Tosa inu są szczególnie podatne na dysplazję stawów biodrowych i skręt żołądka. Średnia długość życia rasy wynosi 12 lat.

Temperament 

    Bojowe psy z Tosa to psy ciche, spokojne, o zrównoważonym charakterze, szlachetne i dumne. Nie lubią wchodzić w konflikty z innymi psami, ale w razie potrzeby potrafią postawić na swoje. Z natury są bardzo odważne, dzielne i skłonne do poświęceń, gdy właścicielowi zagraża jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Warto pamiętać, że sprowokowany czworonóg jest bardzo groźnym przeciwnikiem. Tosa są podatne na socjalizację i bezgranicznie oddane swoim właścicielom. Nie nadają się jednak dla osób, które nie mają wprawy w szkoleniu i układaniu psów.  Prawidłowo uspołeczniona Tosa sprawdzi się w roli opiekuna dla dzieci. Co istotne psy przejawiają dużą odporność na ból, dzięki czemu szarpnięcie za ucho czy podszczypanie nie sprowokuje ich do działania. W Stanach Zjednoczonych Mastify japońskie są z powodzeniem wykorzystywane w programach dogoterapii, gdzie pracują m.in. z dziećmi autystycznymi.
Psy tolerują obcych, niemniej z reguły trzymają się dystans. Są mało szczekliwe, w związku z czym właściciel może być pewien, że kiedy pies szczeka, coś jest na rzeczy. Zawsze przykładają większą wagę do ochrony swojej rodziny niż terenu, na którym się znajdują, dlatego nie sprawdzą się w roli wybitnych stróżów domu.
Pomimo licznych zalet nie możemy zapominać, że Tosa nadal jest psem bojowym o silnym instynkcie obronnym, więc wymaga silnej ręki. Nawet jeżeli socjalizacja była wzorowa, to nierozsądne jest wpuszczanie Tosy do miejsca, gdzie znajduje się inny duży pies.

kufa psa tosa inu

Pies Tosa inu

Ciekawostka!

Posiadanie psów rasy Tosa jest nielegalne/zabronione w kilku państwach na świecie:

 • Wielka Brytania
 • Australia
 • Cypr
 • Dania
 • Hongkong
 • Islandia
 • Malezja
 • Malta
 • Nowa Zelandia
 • Norwegia
 • Singapur
 • Turcja 

     Zakaz posiadania psów wiąże się z ich użytkowością. Wielu pseudohodowców sprzedaje psy na walki i celowo rozwija zachowania agresywne. W mediach dość często możemy słyszeć o przypadkach pogryzień dzieci i dorosłych przez Tosy. Pamiętajmy jednak, że psy nie są złe z natury, a agresywne zachowania stanowią wynikową niecnych praktyk hodowlanych.

Rasa psów Tosa Inu

Tosa inu foto. Tosa Inu World

Wysokość: Minimalna wysokość dla psów wynosi 60 cm, zaś dla suk około 55 cm. Górna granica nie jest wyraźnie określona.

Masa: Waga ciała psa waha się w granicach 60-90 kg. Suki są lżejsze i ważą średnio od 50 do 75 kg. Rozbieżności w wadze wynikają przede wszystkim ze zróżnicowanego wzrostu czworonogów.

Umaszczenie: czerwone, płowe, morelowe, czarne, pręgowane. Dopuszczalne niewielkie białe znaczenia na piersi i łapach.

Pielęgnacja: pielęgnacja psa nie jest trudna. Tosa nie wymaga trymowania. Niezbędne jest jednak regularne czesanie (masowanie). Właściciel powinien dbać również o dietę czworonoga i zachowanie prawidłowego bilansu pokarmowego.

Zdrowie: Psy nie należą do rasy wybitnie chorowitej. Dość często zapadają jednak na choroby związane z układem kostnym. Częstą przypadłością rasy jest również dysplazja stawów biodrowych.

Rodzina: psy są nad wyraz rodzinne. Doskonale dogadują się z małymi dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. W stosunku do dzieci żywią uczucia matczyne. Psy nie tolerują obecności obcych, w związku, z czym można je spokojnie wykorzystywać do obrony i ochrony gospodarstwa domowego.

Kraj pochodzenia: Japonia

Inne nazwy: Tosa, Tosa – tōken, Mastiff japoński, Pies z Tosa, Bojowy pies z Tosa.

Cena szczeniąt z rodowodem 4000 - 4500 zł. Źródło (Allegro, Alegratka). Cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa II, sekcja 2, wzorzec nr 260.

Tagi artykułu: