Udostępnij ten artykuł.

Tresura dalmatyńczyka

Dalmatyńczyk jest psem czujnym, odważnym, energicznym, ale również zrównoważonym i odpowiedzialnym. Całkowicie oddaje się swoim właścicielom, doskonale stróżuje i uwielbia bawić się z dziećmi. Po długich spacerach najchętniej odpoczywa na kanapie lub w swoim legowisku.

 

Opieka nad tym psem nie jest jednak lekka, gdyż dalmatyńczyk potrzebuje bardzo dużo uwagi. Tresura dalmatyńczyka jest dosyć wymagająca. Choć jest to bardzo inteligentne zwierzę i szybko się uczy, równie szybko się nudzi i rozprasza, dlatego wciąż potrzebuje nowych bodźców i wyzwań. Można go porównać do małego dziecka, żądnego przygód, beztroskiego i nie do końca posłusznego. Dalmatyńczyk nie lubi samotności ani zimy – woli domowe ciepło.

tresura dalmatyńczyka

tresura dalmatyńczyka

Tresura dalmatyńczyka – porady na początek

Dalmatyńczyk lubi być niezależny, dlatego szkoląc go trzeba być konsekwentnym i od samego początku wyznaczać granice, których pies nie może przekraczać. Dalmatyńczyk jest tak mądry, że szybko wyczuje, gdy jego właściciel jest zbyt ustępliwy i nie potrafi utrzymać dyscypliny. Ucz go od samego początku, jak tylko pojawi się w twoim domu.

Dalmatyńczyk jest bardzo pamiętliwy, możesz być pewien, że nigdy nie zapomni złego słowa, krzyku i bicia. Zanim dalmatyńczyk opanuje daną czynność trzeba ją z nim wielokrotnie powtarzać i nigdy nie ustępować. Przyzwyczajony od małego do posłuszeństwa będzie świetnym przyjacielem, choć nie licz, że bardzo grzecznym i ułożonym. Dalmatyńczyk musi mieć zapewnione dużo ruchu, gdyż wprost rozpiera go energia. Powinno się mu dać sporo swobody. Jednak można go nauczyć, że miejscem swobodnych zabaw jest park, las, przestrzeń za domem,  a w domu powinien się zachowywać spokojniej. Jeżeli mieszkasz w bloku, to raczej zrezygnuj z posiadania dalmatyńczyka. Tresura dalmatyńczyka trwa od 3 do 6 miesięcy.

tresura dalmatyńczyka przybijania piątki

tresura dalmatyńczyka przybijania piątki

Zasady tresury dalmatyńczyka

1. Ustal konkretne zasady, które chcesz wprowadzić, np.: pies nie może siadać na kanapie, musi chodzić na smyczy przy nodze, reagować na komendy typu stój, do mnie, leżeć itp. Trzymaj się tych zasad.

2. Jeżeli chcesz skuteczne wytresować psa, musisz wszystkie czynności zawsze powtarzać w ten sam sposób.

3. Wyznacz miejsca, w których może przebywać, spać i jeść dalmatyńczyk. Koniecznie przygotuj mu stałe wygodne miejsce, w którym pies będzie przybywać, gdy nikogo nie ma w domu.

4. Przywołując psa do porządku, zawsze wykorzystuj te same komendy i oczekuj tych samych rezultatów.

5. Zawsze bądź opanowany i pewny siebie – powtarzaj czynności do momentu, aż pies zrozumie i zacznie się ciebie słuchać.

6. Zarezerwuj sobie czas na tresurę. Na początek poświęć ok. 1 godzinę dziennie na zewnątrz na naukę konkretnych zachowań i komend. Oprócz tego wykorzystuj każdą wolną chwilę,by przypominać psu o panujących w domu zasadach.

7. Nigdy nie krzycz na dalmatyńczyka, nie nie bij – dostateczną karą jest okazanie niezadowolenia, przyciągniecie psa do siebie/ograniczenie swobody ruchu.

tresura dalmatyńczyka chodzenia na smyczy

tresura dalmatyńczyka chodzenia na smyczy

8. Zawsze wyraźnie nagradzaj psa za posłuszeństwo – przysmakiem, miłym gestem, przytuleniem.

9. Tresowanie zacznij od pojedynczych, najważniejszych czynności. Dopiero gdy dalmatyńczyk je opanuje, wprowadzaj nowe, trudniejsze.

10. Jeżeli chcesz, by dalmatyńczyk szybko nauczył się załatwiania na zewnątrz, to musisz regularnie wyprowadzać go na spacery. Zawsze o tej samej godzinie. Absolutne minimum w przypadku dalmatyńczyka to  trzy 40 minutowe spacery dziennie.  Wieczorem warto wybrać się na dłuższy, półtoragodzinny spacer.

10. Tresurę można uznać zakończoną  sukcesem, gdy dalmatyńczyk wszystkie polecenia wykonuje bezbłędnie za pierwszym razem w każdych warunkach.

11. Na początek tresuj psa w znanym mu i zacisznym otoczeniu, tak by dalmatyńczyk się nie rozpraszał. Następnie przygotuj sobie zestaw komend, których chcesz go uczyć. Najpierw ucz jednej komendy, dopiero później wprowadzaj nowe.

12. Na naukę komend poświeć ok. 40 minut dziennie. Gdy widzisz, że pies jest zmęczony, rób przerwy.

13. Przywoływanie psa należy ćwiczyć na zewnątrz, kiedy pies przywiązany jest do smyczy lub linki. Na początku linka musi być krótka, z czasem należy ją wydłużać do ok. 5-10 metrów.

tresura dalmatyńczyka pokonywania przeszkód

tresura dalmatyńczyka pokonywania przeszkód

14. Jeżeli dalmatyńczyk ma trudności w opanowaniu komend, przyswojeniu zasad, oznacza to, że coś robisz źle. Nie jesteś konsekwentny, nie korygujesz nieprawidłowego zachowania psa lub wymagasz od niego zbyt wiele.

15. Tresura dalmatyńczyka wymaga pokładów cierpliwości ze strony właściciela.

16. Jeżelitresura dalmatyńczyka sprawia ci trudność, skorzystaj z porady doświadczonego tresera lub behawiorysty.

Tagi artykułu: