Udostępnij ten artykuł.

Tresura psa w domu

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: „tresura psa w domu” możemy znaleźć wiele artykułów oraz filmów na ten temat. Najważniejszą jednak zasadą w uczeniu czworonoga posłuszeństwa jest wyznaczenie sobie celu oraz czasu jego realizacji.

Każdy pies powinien wbić sobie do głowy 4 zasady:

  1. To właściciel psa jest przewodnikiem stada;
  2. To przewodnika ma psisko słuchać;
  3. Szczeniak musi zarobić na swoje utrzymanie (najpierw siad, potem dostaniesz smakołyk lub jedzenie);
  4. Za każde dobre zachowanie psina dostanie nagrodę np.: dużą kość; wołowe ogony, przełyki, penisy, żwacze, jabłko.

Zanim jednak zabierzesz się za pierwsze szkolenie psa w domu sam naucz się cierpliwości i opanowania. Twój pupil odczuwa Twoje nastroje i niepokoi się o ciebie, gdy jesteś zły lub sfrustrowany.

PAMIĘTAJ!

Psy nie rozumieją Twoich długich wypowiedzi typu: „Choć tu, mój aniołku, moja sunio, moja kuleczko.” Komendy wydawane do psa powinny być krótkie i zwięzłe. Do podstawowych komend dla psa zaliczamy:  „siad”; „waruj”; „stój”, „chodź”, „noga”, „daj głos”, „do mnie”, „zostań”, „daj łapę”;  itp.

Na samym początku wyznacz szczeniakowi miejsce do: zabaw, snu oraz do załatwiania swoich potrzeb podczas kwarantanny po szczepieniach. Bądź konsekwentny w ustalonych zasadach. Najczęstsze problemy z czworonogami są spowodowane brakiem dyscypliny, która powoduje zamęt w głowie naszego pupila.

Przyjrzyj się swojemu psu. Poznaj jego ulubione zabawy, smakołyki, miejsca do głaskania, dzięki którym łatwiej przekonasz go do wykonania sztuczki czy posłuszeństwa na wydaną przez Ciebie komendę.

Tresura psów

Najintensywniejszy okres uczenia psa jest w pierwszych czterech miesiącach życia. Wtedy wychowanie psa jest znacznie łatwiejsze niż w późniejszym czasie.

Szczenięta powinno się chwalić za każdym razem, gdy wróci do nas. Nawet wtedy, gdy powrót będzie przerywany przez trzygodzinne wymykanie się z pod ręki. Karanie go w takim momencie kojarzyłoby się psu nie z powrotem do pana, ale z ucieczką od swojego właściciela.

Ustne pochwały połączone z smakołykiem przy samorzutnym zachowaniu szczenięcia pomogą zapamiętać zwierzęciu słowa komendy z wykonaną czynnością.

Przykłady

Za każdym razem, gdy pies podbiega do ciebie i nagle siada ty mówisz: „Siad, dobry pies.”

W mocie, kiedy szczeniak położy się koło twojej nogi wymawiasz słowo: „waruj”.

Ważną nauką w wychowaniu psów jest próba odebrania zwierzęciu jego ulubionej rzeczy np. kości i wymienienia jej na większą i smaczniejszą. Ta metoda spowoduje, iż w przyszłości nasz czworonóg odda nam wszystko, co znajdzie. Dzięki czemu unikniemy zatrucia się psa przez zjedzoną truciznę, czy zniszczenie przez niego drogocennej dla nas rzeczy.

Podczas szkolenia warto, wielokrotnie odpinać i zapinać smycz szczeniakowi. Zabawa w tak zwanego „kotka i myszkę” pozwoli nam w przyszłości uniknąć groźnego wypadku, gdy odepniemy psa z karabinku, a ten pobiegnie na oślep wpadając pod nadjeżający samochód.


  • Tresura psa w domu

  • Tresura psa w domu

  • Tresura psa w domu

Dlaczego uczymy psy chodzić przy lewej nodze?

To ważna umiejętność, którą każdy pies powinien się nauczyć. Gdy przystajesz, pies powinien natychmiast usiąść obok i co chwilę spoglądać na ciebie, wyczekując dalszych komend.

Metoda ta nie tylko jest wykorzystywana w prezentacji czworonoga na wystawach psów lub podczas konkursów na szkolenie posłuszeństwa, ale również podczas spacerów z psiną obok jezdni. W pierwszym przypadku psy prowadzi się w kółko, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegarka, na lewo od właściciela, by stojący po środku ringu sędzia mógł cały czas obserwować i oceniać czworonoga. Spacerując z psem przy jezdni, ważne jest by pies znajdował się jak najdalej od drogi. Podstawową regułom kodeksu ruchu drogowego jest, że pieszy powinien iść lewą stroną jezdni, dlatego psina idącą przy lewej nodze będzie dalej od pędzących samochodów.

Intonacja głosu

Intonacja głosu w wychowaniu psa jest bardzo ważna. Do psa nie wolno krzyczeć. Słowa powinny być wypowiadane w tej samej przyjaznej modulacji. W momencie, gdy chwalisz swojego pupila mów z nieco wyższym tonem. Dźwięk ten jest dla psiny przyjemny oraz dobrze mu się kojarzy. Warto również określić psu komendę przerywająca zachowanie. Mówiąc do czworonoga zdecydowanym, ostrzejszym głosem słowa: „nie” lub „fe” spowodujemy, że psina przestanie robić to, co w tym czasie czyni (np. gryzie nasz kapeć, zabawkę dziecka).

Szkolenie psów z użyciem klikera

Kliker małe pudełko z blaszką, które wydaje zawsze taki sam dźwięk. Pomocnicze narzędzie do nauki psa. Często używane w szkoleniu psów metodami pozytywnymi.

Dzięki niemu psina wie, że dane postępowanie jest pożądane przez właściciela. Pomaga on również wskazać psu konkretne zachowanie, na którym nam w danym momencie zależy.

Czworonóg zapamiętuje, że po kliknięciu dostaje smakołyk i wkrótce samo kliknięcie mówi mu, że zrobił coś dobrze, np. położył się na komendę. Jeśli pies nie wykona polecenia, nie dostanie smakołyka ani nie usłyszy kliknięcia.

Zaletą stosowania tej metody jest uniknięcie negatywnego wzmocnienia tj. szarpanie za smycz, ukłucia kolczatki czy karcącego głosu.

Przyuczenie psa do przebywania w klatce

Treserzy zwierząt oraz weterynarze radzą, by przyuczać psa do klatki dopóki jest szczeniakiem. Użycie klatki nie tylko zapobiegnie szkodom w domu oraz zjedzeniu przez twojego pupila obcych ciał, ale również pomoże mu poczuć się jak w najlepszej kryjówce, norze. Jego własnym, małym domu, gdzie będzie czuł się bezpiecznie.

Klatka nie powinna być ani za duża ani za mała. Pies powinien mieć w niej wystarczająco miejsca, żeby wstać i się przeciągnąć. Nie może on jednak mieć zbyt wiele przestrzeni, ponieważ wtedy czworonóg będzie miał miejsce na oddanie w niej stolca i moczu.

W pierwszych tygodniach oswajania zwierzaka z klatką nie zamykamy drzwi, by psiak mógł wychodzić i wchodzić do klatki, kiedy będzie chciał. By bardziej ją polubił można położyć w niej zabawki, smakołyki, miskę z jedzeniem lub ulubiony kocyk szczeniaka. Zostawiając swojego pupila w klatce nie możemy zapomnieć o misce z wodą, do której pies powinien mieć ciągły dostęp.

Pies nie powinno kojarzyć klatki z więzieniem, dlatego nie wolno zamykać w niej czworonoga za karę. Na samym początku warto zamykać drzwiczki na chwilę. Po pewnym czasie stopniowo wydłużamy czas spędzany przez psiaka samotnie w klatce.

Nie wolno wypuszczać szczeniaka, gdy ten zacznie skomleć. Wtedy pies odebrałby to jako nagrodę, a tym samym wzmocni jego złe zachowanie. Drzwiczki można otworzyć, gdy pies śpi lub, gdy jest spokojny. Nie zapomnij nagrodzić swojego pupila pochwałą za dobre zachowanie.

Czynności te powtarzamy tak długo, aż poczujemy, że możemy zostawić psinę samą w domu.

Przyuczenie dorosłego psa do klatki jest trudniejsze, ale możliwe. Stosując pozytywne wzmocnienie oraz zachowując cierpliwość jesteśmy w stanie nauczyć czworonoga bardzo wiele.


  • Tresura psa w domu

  • Tresura psa w domu

  • Tresura psa w domu

Kursy i szkolenia dla psów

Tresura psa jest bardzo ważna, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych trenerów psin. Na kursie posłuszeństwa można poznać techniki, dzięki którym łatwiej będzie poskromić psa w domu. Psiska uczą się i wykonują polecenia z dużym zapałem, bo są to dla nich zajęcia pobudzające mentalnie i fizycznie. Jest to nauka nie tylko dla czworonoga, ale również dla jego właściciela.

Na rynku istnieje wiele szkół, które prześcigają się w pomysłowości swoich oferty dla nas i naszych pupili.

Najważniejsze jednak w wyborze odpowiedniej psiej szkoły jest obserwacja samych instruktorów. Należy, bowiem zwrócić uwagę, jak sam trener reaguje na zwierzę. Czy jest agresywny wobec niego w sposób psychiczny jak i fizyczny? Czy zajęcia są prowadzone w sposób ciekawy i interesujący dla szczeniąt, które tak jak dziecko szybko tracą zainteresowanie monotonnymi komentarzami? Jak liczne są grupy, ponieważ na jednego instruktora powinno przypadać 6 psów. Powyżej tej liczby w zajęciach powinni uczestniczyć asystenci trenera. Na kursach bardzo ważne jest, by zarówno psy jak i właściciele czuli się jak najlepiej, a plan wybranego szkolenia był adekwatny do potrzeb kursantów.

Podczas zajęć każdy słuchacz powinien poznać teorie na temat odpowiedniej metody pielęgnacji i żywienia psów oraz o zaburzeniach behawioralnych występujących w zachowaniach czworonogów.

PAMIĘTAJ!

W czasie kursu, szkoleń z psem powinien uczestniczyć zawsze ten sam członek rodziny, który po powrocie do domu będzie „głową całego stada”. Taki porządek ułatwi czworonogowi poznanie panującej hierarchii oraz panujących zasad w nowo poznanej rodzinie.

Zatem jeśli chcemy by tresura psa w domu była jak najbardziej owocna warto zapoznać się z ofertami szkoleń w naszym rejonie i wybrać się na kurs, na którym nam najbardziej zależy. Dzięki zdobytej wiedzy na zajęciach prowadzonych przez doświadczonych treserów psów, łatwiej będzie nam zapanować nad naszym czworonogiem w przyszłości.

Warto również pamiętać, iż dojrzałego psiaka można nauczyć nowych sztuczek, ponieważ psiny z natury są podatne na pozytywne wzmocnienie. W szkoleniu dorosłego psa należy wykazać się większą cierpliwością, wytrwałością oraz włożyć w zajęcia więcej wysiłku, a zamierzony cel zostanie osiągnięty.

Na polskim rynku istnieją również szkoły psów, które są nastawione na komunikację z psem, zgłębianiu współzależności emocjonalnej człowiek - pies. Podczas tych zajęć nie używa się metod nagradzania smakołykami, klikera czy też różnego rodzaju obróż dla psów.

Jeśli dla Ciebie tresura psa w domu jest czymś więcej niż zwykłym szkoleniem posłuszeństwa, warto skorzystać z usług firm, dzięki którym właściciel czworonoga będzie rozumiany przez swojego pupila.

Anna Dornia

Tagi artykułu: