Udostępnij ten artykuł.

Tresura psa - w jakim wieku zacząć szkolić psa?

Pierwsze kroki w tresurze psa stawiamy już po jego urodzeniu. Na samym starcie ważne jest, by właściciel nauczył psa, w jaki sposób ma wyglądać jego " porządek dnia", czyli:

·kiedy się obudzić,

·o jakiej porze będzie jeść,

·gdzie jest jego jedzenie i woda,

·gdzie jest jego posłanie i kiedy powinien iść spać,

·gdzie się załatwiać,

·gdzie są zabawki, którymi może się bawić.

Nie można lekceważyć tych pierwszorzędnych zasad. Jeśli nie nauczymy psa, jak powinien postępować, możemy zostać zaskoczeni -  niekoniecznie pozytywnie. Pies będzie wtedy decydować o tym, jak sprawić, byś ty wpasował się w jego schemat, co może w afekcie doprowadzić do złego traktowania i konfliktów między Tobą, a twoim pupilem. Natomiast odpowiednie podejście do tych podstaw zapewni wam harmonijne, przyjazne stosunki.

w jakim wieku szkolić psa młodego

Tresura psa – w jakim wieku zacząć szkolić psa pierwszych komend?

Pierwszych komend uczymy psa, kiedy osiąga wiek około 2-3 miesięcy. Najważniejsze z nich to "nie", które oznacza, że pies ma przestać robić to, co robi i " dobrze", które oznacza, że podoba nam się to, co robi. Te komendy będą najważniejszymi na początek. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wymawiamy te słowa, bowiem pies uczy się nie tylko słowa, ale także tonacji. Jeśli będziemy mówić - komendy i jednocześnie za każdym razem będziemy intonować je w inny sposób, pies będzie miał problemy z nauką następnych komend. Nie powinno się rozpoczynać nauki kolejnych słów, jeśli te nie zostały opanowane.

Często popełniane błędy w tresurze psa.

1. Dobre traktowanie w nieodpowiednim czasie.

Każda interakcja właściciel-pies wysyła psu wiadomość na temat tego, czy zachowuje się dobrze, czy nie. Czasem jednak właściciele psów nagradzają  za to, że pies zachował się źle. Kiedy ma miejsce taka sytuacja? Wtedy, gdy poświęcamy naszemu psu uwagę i uczucia. Dla psa jest to znak, że robiąc coś w taki (nawet nieodpowiedni) sposób, zyska to, na czym mu zależy- uwagę. Pamiętaj, więc, że twoja uwaga i sentyment dla psa są nagrodą, więc próbuj oferować je wtedy, kiedy zachowuje się w pożądany sposób.

2. Mylenie psa z człowiekiem.

Ty i twój pies to dwa różne gatunki. Innymi słowy: twój pies to nie człowiek, a traktowanie psa jak człowieka może pozbawić go zdrowia i bycia szczęśliwym. Pies nie potrzebuje tego przetworzonego jedzenia, ale za to potrzebuje takiego, które jest zbilansowane i mięsne. Robienie wegetarianina z psa będzie sprzeczne z jego naturą. Pupil nie będzie także potrzebował kolejnej pary psich butów, nowego ubranka czy następnej zabawki. Potrzebuje za to ruchu i świeżego powietrza, więc warto pójść z nim na spacer.

3. Uwydatnianie negatywów.

Jeśli chcesz, by twój pies cechował się dobrymi manierami, możesz to osiągnąć stosując trening wzmacniający pozytywne zachowanie, nie zaś trening oparty na karach. Wiele aktualnych badań pokazuje, że tresura oparta na pozytywnym wzmocnieniu jest o wiele bardziej efektywna niż trening polegający na dominacji nad zwierzęciem poprzez karanie go. Niektórzy badacze doszli do wniosków, że trening oparty na karach stwarza dodatkowe problemy w wychowaniu, które są rezultatem zastosowania tej metody przez treserów. Nagradzaj, więc swojego pupila za dobre zachowanie i nie stosuj kar, które mogą go zniechęcić i sprawić, że nie będzie czerpał przyjemności z nauki.

tresura psa w jakim wieku szkolić psa poradnik

W jakim wieku pies zaczyna zapamiętywać to, czego go uczymy?

Pies przed osiągnięciem wieku 8 miesięcy nie ma dobrze rozwiniętych umiejętności poznawczych.  Jego mózg nie jest jeszcze do końca uformowany, by chłonąć takie dawki wiedzy, zatem nie warto nawet próbować uczyć go nowych rzeczy. Psy, które mają mniej niż 8 tygodni, powinni cały swój czas spędzać z matką, bo wtedy właściwie uczą się, jak być psem. Przyswajają informacje, kiedy przestać gryźć, jak komunikować się w " psim" języku, jak zachowywać się podczas dnia, jak się bawić. Próba ingerowania w rozwój psa zanim osiągnie wiek 8 miesięcy jest, zatem nieodpowiednia i szkodliwa.

Tresura psa - w jakim wieku iść do weterynarza?

Ten punkt nie należy do przypadkowych w tresurze psa, ponieważ bardzo ważnym czynnikiem podczas tresury jest także zdrowie psa. Pierwsza wizyta u weterynarza w przypadku nowo narodzonego pieska powinna się odbyć do 48 godzin po porodzie. Do osiągnięcia wieku 16 miesięcy pies powinien także odbyć wizytę co 3-4 tygodnie w celu zaszczepienia.  Weterynarz sprecyzuje, jak często powinny odbywać się późniejsze wizyty, a określi to biorąc pod uwagę kategorie takie jak wiek, styl życia, rasa, zdrowie, przeszłe doświadczenia. W przypadku ras psów, które nie osiągają wielkich rozmiarów, proces starzenia rozpoczyna się około 8 roku życia, natomiast w przypadku większych psów następuje to wcześniej, czyli około 6 roku życia. Wtedy dobrze jest umówić się na wizytę u weterynarza i ustalić odpowiednią dietę oraz zaczerpnąć rad na temat stylu życia.

Tresura psa - w jakim wieku pies jest już zbyt stary, by go uczyć?

Według Dona Hansona, przewodniczącego Stowarzyszenia Treserów Psów w Anglii, każdy pies może być z powodzeniem tresowany, jeśli jest wystarczająco dobrze motywowany, a jego treser posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz cierpliwość. Hanson mówi także, że istnieje jeden wyjątek w tej kwestii. Posiada on dwa 14-letnie psy, z czego jeden z nich ma dysfunkcję poznawczą, czyli mówiąc językiem mniej formalnym- psią demencję, która uniemożliwia mu odpowiednią naukę. Jeśli jednak pies jest fizycznie zdolny do nauki, to techniki, których używamy do jego tresury, są takie same jak w przypadku psów młodszych. Różnicą jest to, że starszy pies podczas swojego życia mógł nabyć wiele zachowań, które są niepożądane, przez co dodatkowo do procesu uczenia trzeba włączyć proces oduczania. Wielu ludzi traci w tym momencie cierpliwość i nie kontynuuje oduczania psa złych nawyków.

Tagi artykułu: