Udostępnij ten artykuł.

Trymery dla psów ich rodzaje i cena

Psy szorstkowłose nie linieją tak obficie jak pozostałe rasy; większość martwych włosów pozostaje bowiem na skórze, dlatego aby zrobić miejsce dla nowego włosa, konieczne jest wyrwanie starego i zalegającego. Wyrywanie czy skubanie może wydawać się wprawdzie dość bolesnym zabiegiem, niemniej przeprowadzone fachowo jest zupełnie bezbolesne. Aby przyzwyczaić psa do procedowania, pierwszy zabieg należy przeprowadzić już w okresie szczenięcym. Wstępne „podskubywanie” możemy zacząć już w ósmym tygodniu życia psa. Początkowo może trwać kilka minut, jednak stopniowo wydłużajmy je, używając trymera. Jeżeli nie mamy wprawy w trymowaniu, zlećmy je komuś doświadczonemu, lub poprośmy o udzielenie porad; nieumiejętne procedowanie sprawi jedynie ból i będzie kojarzyło się źle w przyszłości.

Rolling coat

W zależności od rasy zabieg trymowania przeprowadzamy od kilku do kilkunastu razy w ciągu roku. Rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez właścicieli jest tzw. rolling coat, czyli regularne podskubywanie psa, dzięki czemu jego sierść jest zadbana przez cały rok i utrzymana w kondycji wystawowej. Częste zabiegi powodują, że procedura nie jest męcząca ani dla psa, ani dla opiekuna; nawet wyskubywania szybko wchodzi w krew.

trymowanie foksteriera szorstkowłosego

trymowanie foksteriera

Trymery dla psów ich rodzaje

Do trymowania najczęściej używamy trymerów płaskich, których rozmiar jest dobierany do rodzaju sierści. Niektórzy producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli, przypisują nawet numery trymerów do konkretnej rasy. Nawet jeżeli taki sposób doboru akcesorium wydaje się przyjazny i czytelny, nie warto iść ślepo za zaleceniami producentów. Najogólniej rzecz ujmując powinniśmy kierować się regułą, że im gęstszy trymer tym cieńszy i gęstszy włos, do którego należy go zastosować. Gęste trymery doskonale sprawdzają się do usuwania podszerstka, natomiast rzadkie – do ogarnięcia włosa grubego i rzadkiego.  Osoby wprawne w działaniu nie będą miały jednak większych problemów w wytrymowaniu dwóch różnych psów jednym trymerem. Dokonując zakupu należy zwrócić jednak uwagę, aby trymer nie był tępy. Zbyt ostre zęby będą obcinały włos, a podstawą trymowania jest wszak usuwanie włosów wraz z cebulkami. Innym typem trymerów są tzw. coat kingi, czyli trymery hakowe ułatwiające i przyspieszające całą procedurę. Ich użycie jest szczególnie wskazane na dużych powierzchniach, np. na grzbiecie i bokach. Są proste w użyciu i mogą być obsługiwane nawet przez laika. Niestety, nie możemy użyć ich w każdej sytuacji, bowiem usuwają zarówno podszerstek, jak i włos okrywowy. Co za tym idzie, nie nadają się dla West highland white terierów, u których trymujemy wyłącznie włos okrywowy; jest to spowodowane barwą skóry psów, która szczególnie po trymowaniu na intensywną różową barwę. Pozbawienie psa podszerstka spowodowałoby zatem, że upodobni się do małej świnki.
Istotną różnicą między trymerami hakowymi a płaskimi jest mniejsza precyzja tych pierwszych. Trymery hakowe częściej jednak zastosujemy do takich psów jak setery, spaniele czy goldeny, u których trymery doskonale nadają się do usuwania martwego włosa i podszerstka oraz eliminowania sterczących loczków i wicherków.

Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskuje furminator – narzędzie, które przypomina kształtem niekompletne ostrze maszynki zamocowane w rękojeści z tworzywa sztucznego. Niestety, trudno go traktować jako zamiennik trymera – chyba że włos psa jest krótki i dość cienki, bądź gdy zależy nam tylko na delikatnym przetrymowaniu, np. w okresie zimowym. Furminator może być natomiast z powodzeniem stosowany do wyczesywania martwego włosa u labradorów, mopsów, Beagle itp. Trymery dla psów ich rodzaje i cena, Trymery dla psów ich rodzaje i cena

Trymery dla psa – alternatywa

Innym narzędziem przydatnym w czasie trymowania jest tzw. kamień trymerski przypominający nieco pumeks i występujący w trzech odmianach kolorystycznych – czarnej, białej oraz brązowej. Kolor może być dobierany w zależności od maści psa.
Procedowanie z wykorzystaniem kamiennego trymera jest dość żmudnym procesem, niemniej efekt końcowy może zadziwić; akcesorium jest bowiem niezwykle precyzyjne.

Ostatnim narzędziem do trymowania, które mamy stale przy sobie, są nasze palce. Aby ułatwić chwytanie włosa możemy założyć na palce gumowe nakładki. Takim sposobem trymujemy chociażby cairn teriery.

Przykładowe narzędzia do trymowania

Trymer hakowy typu "coat king" – ok. 90 zł

Trymer posiada 32 zęby i ergonomiczny, antypoślizgowy uchwyt. Zaokrąglone ostrza wykonane ze stali nierdzewnej pozwalają szybko i skutecznie usunąć martwy włos i podszerstek.

Trymery dla psów ich rodzaje i cena

Trymer hakowy typu "coat king"  dla psa

Trymer nożykowy – ok. 50 zł

Trymer nożykowy dla psa

Doskonale sprawdzi się w przypadku psów o długim włosie.

KARLIE trymer dwustronny w kształcie pętli, mały – ok. 28 zł

Dwustronny trymer o różnym rozstawie ząbków. Jedna strona służy do zbierania ze skóry martwego włosa, druga – do zgarniania wody z sierści. Trymer jest przeznaczony dla średnich ras.

KARLIE trymer dwustronny w kształcie pętli dla psa

Chadog trymer klasyczny – ok. 30 zł

Jeżeli nie mamy pojęcia, jaki trymer będzie odpowiedni dla włosa naszego psa, możemy zainwestować w trymer klasyczny dedykowany do średniego, grubego oraz szorstkiego włosa.

Kamień trymerski – ok. 30 zł

Kamień trymerski jest w stuprocentowym naturalnym pumeksem wulkanicznym, który czyści i dodatkowo masuje skórę zwierzęcia. Dodatkowo usuwa brud, martwy włos oraz martwy naskórek. Aby uzyskać jak najlepszy efekt należy szczotkować sierść pod włos, a następnie z włosem, aby uzyskać najlepszy efekt.

Kamień trymerski dla psa

Poprzez szczotkowanie rotacyjne pod włos można uzyskać najlepszy efekt masażu.

Tagi artykułu: