Udostępnij ten artykuł.

Trymowanie psa

Trymowanie psa jest zabiegiem pielęgnacyjnym przeznaczonym dla psów szorstkowłosych.

Rasy te mają bardzo charakterystyczną szatę, przy której martwe włosy wykazują tendencję do pozostawania w skórze, uniemożliwiając wzrost nowych. W naturze psy radziły sobie z tym problemem w trakcie pogoni i polowań – po prostu wyrywały sobie zbędną sierść przedzierając się przez gąszcze i krzaki.

Obecnie, kiedy nasze pupile trzymane są w domowych warunkach, musimy przerzucić się na trymery. Za pomocą tych urządzeń odbywa się wyskubywanie martwej sierści. Skubanie lub wyrywanie może kojarzyć się ludziom z cierpieniem, jednak prawidłowo wykonany zabieg jest zupełnie bezbolesny. Dzięki niemu pies nie tylko lepiej wygląda, ale również staje się zdrowszy i bardziej odporny na infekcje.

Częstość trymowania psa

Każdy pies szorstkowłosy wymaga trymowania w regularnych odstępach czasu. Poleca się robić to od szczenięcia, a pierwsze podskubywanie przeprowadzić już w wieku około 2-3 miesięcy. Dzięki temu zwierzę przyzwyczai się do zabiegu i nie będzie w przyszłości przeżywać niepotrzebnego stresu. Psy dorosłe powinno się trymować przez cały rok, powtarzając zabiegi co około 2 miesiące. Częstotliwość zależy od indywidualnych potrzeb, a można to sprawdzić kontrolując ilość gubionej przez psa sierści. Psy regularnie biorące udział w wystawach trymowane są częściej, bo nawet co 2 tygodnie. Tego rodzaju pielęgnacja wymaga dużej wprawy od przeprowadzającej je osoby oraz użycia specjalistycznych narzędzi. Jeśli właściciel nie jest pewien, czy sobie poradzi, to najlepiej poprosić o pomoc groomera. W przeciwnym razie można psa nie tylko oszpecić, ale także sprawić mu ból.

Nóż trymerski do trymowania sierści na głowie i uszach psa

Nóż trymerski do trymowania sierści na głowie i uszach psa

Po co trymować sierść psa?

Błędem jest myślenie, że systematyczna pielęgnacja sierści jest ważna tylko w przypadku psów wystawowych. Trymowanie psa nie tylko przygotowuje psa do pokazu, ale niesie za sobą szereg innych korzyści. Po pierwsze pies nie będzie gubił sierści w domu. Po drugie stanie się zdrowszy, a jego skóra nie będzie narażona na ataki bakterii i grzybów, bo zostaną usunięte wszystkie martwe, zalegające w niej włosy. Po trzecie wreszcie na miejsce starych będą mogły wyrosnąć włosy nowe, przez co sierść psa stanie się błyszcząca i nabierze pięknego, głębokiego koloru.

Tagi artykułu: