Umaszczenie Cocker spanieli angielskich występują w przeróżnej gamie kolorystycznej. Cocker Spaniele Angielskie o jednolitej barwie sierści nazywane są jednomaścistymi (z jęz. ang. ‘solid’). O osobnikach wielobarwnych mówimy natomiast, że są kolorowe – z języka angielskiego ‘particolor’. U tych ostatnich można zaobserwować pojawienie się przesiania (roan) bądź nakrapiania (ticked).
Słowniczek
Genotyp – zbiór genów, z których część może wpływać na fenotyp (cechy widoczne), a część ujawnić się dopiero w następnych pokoleniach.
Locus – miejsce położenia konkretnych genów na chromosomie.
Dziedziczenie dominujące – wystarczy jeden allel genu w parze, aby ujawniła się konkretna cecha. Geny dominujące zapisuje się wielką literą.
Dziedziczenie recesywne – aby ujawniła się cecha konieczne jest wystąpienie pary takich samych alleli. Geny recesywne zapisujemy małą literą.
Osobnik homozygotyczny – mający w danym locus parę alleli recesywnych lub dominujących.
Osobnik heterozygotyczny – mający w danym locus parę różnych alleli.
Umaszczenie Cocker Spanieli Angielskich
Cocker spaniele angielskie jednomaściste (jednobarwne)
Spaniele złote
Za złoty kolor umaszczenia u spanieli odpowiadają geny w locus E (extension). Geny obejmują gen E, który umożliwia kształtowanie i rozprzestrzenianie się ciemnego pigmentu, oraz gen e, który ogranicza występowanie ciemnego pigmentu. Kolor złoty powstaje, kiedy osobnik posiada dwa allele recesywne. Kolor skóry i oczu zazwyczaj jest normalny. Niekiedy zdarza się, że psy ee mają słabszy pigment na nosie. Złote cockery mają też sporą szansę na pojawienie się białych znaczeń na kufie.
Cocker spaniel angielski złoty
Spaniele czarne
Gen dla koloru czarnego (B) jest dominujący w stosunku do genu, który jest odpowiedzialny za występowanie koloru czekoladowego (b). Jedynie pies, który otrzyma po obydwu rodzicach po genie b, będzie czekoladowy (bb). Odnosi się to zarówno do koloru sierści, jak i skóry, nosa i obwódek oczu.
Cocker spaniel angielski czarny
Spaniele czekoladowe
Okazuje się, że nawet dwoje rodziców o czarnym umaszczeniu, może dać czekoladowe szczenię. Warunek jest jeden – muszą być nosicielami allelu b, co znaczy, że obydwoje są Bb. Wówczas 25 proc. szczeniąt powinno urodzić się z czekoladową maścią – także podpalaną. Pozostałe szczenięta będą miały inną maść, a część z nich przejmie genotyp rodziców. Po parze czekoladowych rodziców, wszystkie szczenięta muszą być czekoladowe.
Cocker spaniel angielski czekoladowy
Spaniele czarno podpalane
Pies o dowolnym kolorze maści i dowolnym typie znaczeń może, chociaż nie musi, posiadać gen dla podpalania. Podpalanie uwidacznia się wówczas na kufie, klatce piersiowej , łapach i pod ogonem. Locus dla tego genu to A. Podpalanie warunkowane jest natomiast przez gen recesywny (at). Tym samym, aby podpalanie ujawniło się u jednego psa, musi on otrzymać po jednym genie AT od każdego rodzica: genotyp atat.
Cocker spaniel angielski czarno podpalany
Spaniele czekoladowo podpalane
Podpalanie może pojawić się zarówno u psów jedno-, jaki i dwukolorowych. U osobników o jednolitej maści w locus S występuje kombinacja SS lub Ssp, zaś u kolorowych spsp (oraz ewentualnie genów dla przesiania i nakrapiania).
Spaniele sobolowe
Geny odpowiedzialne za występowanie maści sobolowej mieszczą się w locus A (podobnie jak geny dla podpalania). Kolor sobolowy jest warunkowany przez gen ay. Kiedy w locus A spotkają się dwa allele ay, osobnik będzie miał maść złotą. Do uzyskania koloru sobolowego konieczne jest spotkanie się jednego allelu ay (sobolowego) i jednego allelu at (podpalania).
Cocker spaniel angielski sobolowy
Cocker spaniele angielskie kolorowe (patricolor)
A. przesiane (Roan)
Spaniele niebieskie z przesianiem (blue roan)
Osobnik przesiany, posiadając znaczenia roan, to taki, u którego kolor podstawowy jest tłumiony i rozjaśniany przez biały włos. Osobnik łaciaty (open marked) posiada łaty w podstawowym kolorze umaszczenia (czarny, złoty, czekoladowy) a między nimi czysty kolor biały.
Cocker spaniel angielski niebieski z przesianiem
Spaniele czekoladowe z przesianiem (chocolate roan, liver roan)
Za wystąpienie przesiania odpowiedzialne są geny w locus R. Genotyp RR lub Rr sprawia, że ujawnia się przesianie. Jeżeli w locus znajdą się dwa allele recesywne (r) przesianie nie wystąpi i pojawią się same łaty lub łaty i nakrapianie. Czworonóg przesiany może być nosicielem łat (open marks) – jego genotyp to Rr. Z kolei osobnik łaciaty (rr) nie może być nosicielem przesiania.
Spaniele pomarańczowe z przesianiem (orange roan)
Pozostałe typy umaszczeń: B) Łaciate
Cocker spaniel angielski biało czarny
Innymi, rzadziej spotykanymi typami umaszczeń u cocker spanieli angielskich, są:
- angielskie cocker spaniele łaciate: pomarańczowo-białe, czarno-białe, czekoladowo-białe, cytrynowo-białe
- angielskie cocker spaniele tricolor: czarno-białe podpalane, niebiesko-srebrne podpalane oraz niebiesko-srebrne sobolowe.
Cocker spaniel angielski niebiesko srebrny podpalany