Udostępnij ten artykuł.

Umaszczenie Labradora wg wzorca FCI

Labradory to bardzo popularne psy. Krajem pochodzenia tej rasy jest Wielka Brytania, jednak największą popularność psy te wzbudziły w USA, a od ok. 10 lat także i w Polsce. Jeśli chcemy kupić sobie szczeniaka tej rasy, do wyboru mamy trzy formy barwne sierści. Warto znać umaszczenie labradora wg wzorca FCI.

Właściwą barwę sierści labradorów, podobnie jak u innych ras psów, określa w sposób ścisły wzorzec FCI, czyli Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (Fédération Cynologique Internationale), z siedzibą w Belgii. W przypadku rasy labrador retriever, obowiązujący aktualnie, znowelizowany wzorzec rasy został opublikowany 13.10.2010 r. i nadano mu numer 122. Wedle tego wzorca, FCI zaklasyfikowała labradory do grupy 8, czyli – Aportery, płochacze i psy dowodne, a także do sekcji 1, czyli –  Aportery. Labradory są zatem psami uzytkowymi, kwalifikowanymi we wzorcu, jako aportery (najlepiej nadają się do noszenia aportów, czyli np. do zbierania strzelonych kaczek na polowaniu, także z wody). Psy te podlegają więc próbom pracy.

aportujący labrador retriever

aportujący labrador

Okrywa włosowa labradorów jest ich ważną cechą charakterystyczną! Włos mają przy tym krótki i bardzo gęsty, twardy w dotyku oraz prosty (bez fali lub frędzli). U tych psów najważniejszy jest jednak podszerstek, który jest idealnie odporny na niekorzystny wpływ pogody i nie namaka wodą. Psy te mogą pływać i nurkować dosłownie o każdej porze roku, do czego predysponują je nie tylko same umiejętności i miłość do pływania, ale właśnie wspomniany, bardzo gęsty podszerstek, który jest tak natłuszczony, że niemal nie namaka wodą.

sierśc labradora

wodoodporna sieść labradora

Umaszczenie labradora wg wzorca FCI występuje w trzech formach barwnych. Może być na przykład całkowicie czarne i ten kolor sierści jest najbardziej pożądany. Czarne labradory są chętnie brane do pracy w różnych służbach, jak policja, wojsko, służby celne i ratownicze.

czarne umaszczenie labradora wg wzorca FCI

czarne umaszczenie labradora wg wzorca FCI

Najpopularniejsze jest jednak umaszczenie żółte, zwane też biszkoptowym. umaszczenie żółte (biszkoptowe) występuje w wielu odcieniach – od jasnokremowego (ecru), poprzez beżowy, aż do ogniście rudego, niemal jak u lisa (forma barwna spotykana jednak najrzadziej). Kolor beżowy i jasnokremowy stanowią najczęściej spotykaną formę barwną u tej rasy psów.

Z kolei najbardziej rzadko spotykane, jest umaszczenie wątrobiane, nazywane również czekoladowym.

wątrobiane umaszczenie labradora wg wzorca FCI

wątrobiane umaszczenie labradora wg wzorca FCI

Warto również wiedzieć, że umaszczenie labradora wg wzorca FCI dopuszcza też małą, białą plamkę na przedpiersiu. Taką plamkę szczególnie często można zaobserwować u labradorów z umaszczeniem czarnym lub czekoladowym.

Poza tym, u psów starzejących się, wraz z wiekiem zaczyna pojawiać się coraz więcej pojedynczych, siwych włosów. Nie jest to jednak wada, lecz normalna biologicznie i fizjologicznie cecha, dowód upływu czasu i starzenia się organizmu psa. Najwięcej takich włosków pojawia się w okolicy pyska (na kufie) oraz na przedniej części tułowia (szczególnie z przodu, na piersi psa).

Umaszczenie labradora wg wzorca FCI biszkoptowe

biszkoptowe umaszczenie labradora wg wzorca FCI

W porównaniu z innymi rasami psów, labrador nie jest wcale bardzo starą rasą. Pierwszy klub miłośników tych psów powstał bowiem w 1916 r. Z kolei w 1925 r. utworzono klub labradorów biszkoptowych, co nie jest dziwne, ponieważ jak już wspomniano, psy o tej formie barwnej rodzą się najczęściej!

Tagi artykułu: