Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Umaszczenie sznaucerów

Sznaucery to ciekawe psy występujące w kilku formach barwnych oraz trzech formach wielkości: miniatury, średniaki i olbrzymy. Pewne kolory sznaucerów są niedozwolone w obowiązującym u nas wzorcu rasy. Koniecznie przeczytaj sznaucer umaszczenie. Jeszcze dziś sprawdź, jakie występuje umaszczenie sznaucerów i jaki w związku z tym kolor szczenięcia można sobie wybrać.

Główne cechy wzorca rasy

Ta niemiecka rasa jest też nazywana brodacz monachijski. Rasa ta należy do II grupy FCI Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe, a także do sekcji psów typu pinczera i sznaucera, oraz podsekcji sznaucery. Sznaucery powstały w Niemczech na przełomie XIX i XX w. Ich wielkość i ciężar są zróżnicowane z powodu trzech form wielkości: miniatury, średniaki i olbrzymy. Sznaucer miniaturowy ma przy tym wielkość w kłębie do 36 cm (przy masie ciała 5,4-8,2 kg u samic i 5,4-9,1 kg u samców), średni do 50 cm u samców i 47 cm u samic (przy mc 14-20 kg u samic i 14-20 kg u samców), natomiast olbrzym do 71 cm u samców i 66 cm u samic (przy mc25-34kg u samic i 27-48 kg u samców). Psy te żyją ok. 10-16 lat (miniatury potencjalnie najdłużej). Jeśli chodzi o charakter, to sznaucery mają usposobienie bardzo energiczne, sprytne i momentami zadziorne. W rękach dobrego i stanowczego właściciela są jednak posłuszne i przyjazne. To również psy bardzo inteligentne, aczkolwiek momentami uparte, do tego nieustraszone i czujne. Nadają się zarówno na zwykłego tapczanowca, jak i świetnego stróża domu. Sznaucerowi nie umknie nic, co się dzieje wokół niego.

umaszczenie sznuacerów pieprz i sól, czarne

umaszczenie sznaucerów od lewej pieprz i sól, czarno-srebrne i czarne

Sznaucer umaszczenie

Skóra zgodnie z wzorcem FCI ma ciasno przylega na całym ciele. Brzegi powiek, wargi, nozdrza i pazury sznaucerów muszą być intensywnie czarne, a oczy bardzo ciemne. Włos ma być ogólnie twardy i gęsty. Sierść sznaucerów składa się przy tym z włosów dwojakiego rodzaju: na zewnątrz z twardego, nie za krótkiego i dobrze przylegającego do ciała włosa okrywowego, natomiast wewnątrz z gęstego i dużo bardziej delikatnego podszerstka. Włos okrywowy jest na tyle długi, aby można było bez problemu sprawdzić jego budowę. Włos sznaucera ogólnie nie może też być nastroszony, matowy, wyłysiały, czy poskręcany. Twardość włosa ma naturalną tendencję do utraty swej zwykłej u tej rasy twardości jedynie na kończynach i podbrzuszu przy pachwinach. Na czole i na uszach sierść sznaucerów jest z kolei krótka, lecz za to stosunkowo sztywna. Cechą charakterystyczną u brodaczy monachijskich jest również nie za miękka broda na kufie oraz zadziornie krzaczaste brwi, które mają jednak tylko lekko ocieniać tym psom oczy.

umaszczenie sznaucerów białe

sznaucer o umaszczeniu białym

Umaszczenie sznaucerów występuje w czterech formach barwnych:

  • jednolicie czarne (czyli z czarnym włosem okrywowym i podszerstkiem),
  • „pieprz i sól",
  • czarno-srebrzyste, a także
  • czysto białe (czyli z białym włosem okrywowym i podszerstkiem).

O ile kolory sznaucerów takie, jak umaszczenie jednolicie czarne czy jednolicie białe jest oczywiste, to już dwie pozostałe formy barwne należy opisać dokładniej.

umaszczenie sznaucerów czarne

sznaucer czarny

W umaszczeniu określanym mianem „pieprz i sól” za najbardziej idealny kolor sierści uważa się barwę średnio intensywną i równomiernie rozłożoną, która posiada do tego szary podszerstek. Dopuszczalne są odcienie zabarwienia koloru sierści od ciemno-stalowej szarości – do srebrnoszarego. Przy wszystkich rodzajach odcienia kolorystycznego w umaszczeniu, u sznaucera musi też występować podkreślająca maska na grzbiecie, która powinna się do tego zawsze harmonijnie dopasowywać do danego przewodniego koloru umaszczenia. Za niewskazane uważa się przy tym możliwe wyraźnie jaśniejsze znaczenia na głowie, lub też występujące na łapach czy klatce piersiowej.

umaszczenie sznaucerów pieprz i sól

umaszczenie sznaucera pieprz i sól

Umaszczenie czarno-srebrzyste (czarno-srebrne) występuje w innych organizacjach kynologicznych, lecz nie jest uznawane przez ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Takie umaszczenie sznaucerów jest genetycznie w pełni uzasadnione, lecz nie przewiano go jak na razie w polskim wzorcu dla sznaucerów. Kolor sierści czarno-srebrny ma podstawowy cel hodowlany, w którym preferowany jest czarny włos okrywowy i czarny podszerstek. Pozostałe wymogi to: białe znaczenia nad oczami oraz na policzkach, brodzie i gardle, a także na śródręczu, na łapach od strony wewnętrznej kończyn tylnych, oraz wokół odbytu. Na przedpiersiu sznaucery czarno-srebrzyste muszą posiadać również dwa podzielone, białawe trójkąty. Z kolei umaszczenie czoła, karku oraz zewnętrznej strony uszu u tej formy barwnej brodaczy monachijskich powinny być tak jak włos okrywowy, czyli po prostu czarne.

umaszczenie sznaucerów czarno-srebrne

szcznaucer czarno-srebrny

Umaszczenie sznaucerów – wady

Każde odchylenie od wyżej opisanych wymienionych cech barwnych szanucerów należy traktować jako wadę (poważną lub wręcz dyskwalifikującą). Waga danej wady powinna przy tym „znajdować się w dokładnym stosunku do stopnia jej odchylenia”. W szczególności sierść sznaucerów nie może mieć zbyt krótkiego włosa. Włos ten nie może też być za długi, zbyt miękki, falisty (kręcony), kudłaty lub jedwabisty. Podszerstek nie może być koloru brązowego. Przy umaszczeniu typu „pieprz i sól” wadą jest też ciemna pręga lub czarny czaprak na grzbiecie. Za poważne wady jeśli chodzi o kolory sznaucerów uważa się: włos biały lub łaciaty przy umaszczeniu typu „pieprz i sól” lub czarnym, a także włos łaciaty przy umaszczeniu białym i czarno-srebrzystym. Za wady dyskwalifikujące traktuje się poważne wady w budowie poszczególnych partii ciała sznaucera (niezgodne ze wzorcem), takie jak wady budowy oraz niewłaściwy kolor sierści (czyli wady umaszczenia włosa). Kolory sznaucerów zostały dokładniej opisane poniżej przy charakterystyce poszczególnych form wielkości u tej rasy psów.

sznaucer miniaturowy czarno-srebrzysty

sznaucer miniaturowy czarno-srebrzysty

Sznaucer Miniaturowy (ang. Miniature schnauzer, niem. Zwergschnauzer lub Dwarf Schnauzer) wg FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) należy do grupy II i sekcji 1 (nr wzorca 183). U miniatur wzorzec FCI przewiduje najwięcej, bo aż 4 rodzaje umaszczenia: czarne, „pieprz i sól”, białe oraz czarno-srebrne (czarno-srebrzyste). Czarna sierść sznaucerów tak jak u średniaków i olbrzymów wymaga obecności czystej czerni bez białych włosów, plam i łat. Podobne wymogi dotyczą umaszczenia białego. Niedopuszczalne są domieszki innego koloru. Umaszczenie „pieprz i sól” funkcjonuje u miniatur na dokładnie tej samej zasadzie, jak u średniaków (ma być od srebrno-szarego do ciemno-żelazistego). Tu także ideałem jest kolor średnio intensywny o równomiernie rozłożonym na całym ciele szarym podszerstku. We wszystkich tych odcieniach ma być jednak obecna również ciemna maska. Za wady uznaje się: umaszczenia rozmyte, białe łaty i nakrapianie, brak maski i pigmentacji, wszelkie domieszki innych kolorów, ciemna pręga i/lub ciemne siodło na grzbiecie. W umaszczeniu czarno-srebrnym, włos pokrywowy i podszerstek mają być czarne z białymi znaczeniami nad oczami oraz spodzie szyi, na policzkach, przedpiersiu, łapach, śródręczu, tylnej powierzchni kończyn tylnych i dookoła odbytu. Kark, czoło i zewnętrzna powierzchnia uszu powinny być jednak zawsze czarne. Wady to czerń i biało-szare znaczenia, a granica czerni i bieli ma być ostra.

czarne umaszczenie sznaucera standard

czarne umaszczenie sznaucera standard

Sznaucer średni (ang. Standard schnauzer, niem. Mittelschnauzer Schnauzer) wg FCI należy do grupy II i sekcji 1 (nr wzorca 182). Sznaucery średnie podobnie jak olbrzymy, w swoim wzorcu rasy FCI mają uwzględnione umaszczenie czarne lub typu „pieprz i sól”. Także w przypadku średniaków czasem zdarzają się jednak szczenięta, u których wystąpi kolor sierści narodziny czarno-srebrny. Jednak u średniaków ten kolor nie jest w Polsce uznawany. Natomiast normalne czarne umaszczenie sznaucerów powinno być zgodnie z wymogami wzorca – pozbawione białych włosów, plam i łat. Z kolei umaszczenie „pieprz i sól” wedle naszego wzorca może występować we wszystkich odcieniach szarości, czyli począwszy od ciemno-żelazistej, do srebrno-szarej. Za ideał uznaje się kolor sierści średnio intensywny, o równomiernie rozłożonym na całym ciele szarym podszerstku. Przy wszystkich tych odcieniach sierści, sznaucer powinien jednak do tego posiadać również ciemną maskę. Za wady zgodnie ze wzorcem uznaje się umaszczenie rozmyte, a także brak pigmentacji i/lub maski oraz białe łaty. Wadami są także: nakrapianie oraz wszelkie domieszki innych kolorów sierści (np. brązowy), jak i ciemna pręga lub ciemne siodło na grzbiecie.

czarne umaszczenie sznaucera olbrzyma

czarne umaszczenie sznaucera olbrzyma

Sznaucer olbrzymi (ang. Giant schnauzer, niem. Munich Schnauzer lub Munchener) wg FCI należy do grupy II i sekcji 1 (nr wzorca 181). Umaszczenie sznaucerów olbrzymów może wedle obowiązującego u nas wzorca występować w dwóch formach: czarne oraz „pieprz i sól”. Przy umaszczeniu czarnym, u młodych (zaledwie kilkutygodniowych) szczeniąt tej rasy mogą występować nieliczne białe włoski. Nie należy się jednak tym zbytnio martwić, bo powinny po pewnym czasie samoistnie zniknąć. Jednak obecność białego włosa w większej ilości stanowi już poważną wadę (np. biała krawatka). Większość olbrzymów w naszym kraju posiada czarny kolor sierści. Umaszczenie „pieprz i sól” występuje u nas niestety stosunkowo rzadko. Bardzo rzadko zdarza się też jednak, że urodzi się jakiś olbrzym mający bardzo niespotykany u tej formy wielkości kolor sierści, jak np. czarno-srebrny. Umaszczenie to jest genetycznie zasadne, jednak brak go w polskim wzorcu rasy.

Tagi artykułu: