Udostępnij ten artykuł.

Urocjon (Urocyon)

Urocjon to ssak z rodziny psowatych występujący na terenach obu Ameryk. Podział systematyczny obejmuje cztery gatunki. Urocjon wirginijski i wyspowy należą do klasyfikacji podstawowej, natomiast lis z wyspy Cozumel jest taksonem nieopisanym. Urocyon progressus został uznany za gatunek wymarły.

W niniejszym artykule dokonamy charakterystyki urocjona wirginijskiego i wyspowego, oraz postaramy się wyodrębnić ich cechy wspólne.

Urocjon (Urocyon)

Urocjon wirginijski, lis wirginijski (Urocyon cinereoargenteus)

Urocjon wirginijski, zwany często lisem wirginijskim to średniej wielkości drapieżny ssak prowadzący nocny tryb życia. Zwierzęta żyją zazwyczaj samotnie i tworzą długoletnie monogamiczne związki. Na wolności żyją średnio 8 lat – w niewoli nawet dwukrotnie dłużej. Zamieszkują określone terytoria, które oznaczają zapachem. Urocjony zamieszkują Amerykę Środkową oraz strefę ciepłą Ameryki Północnej. Liczebność populacji pozostaje na dość wysokim poziomie, niemniej zwierzęta nie są lubiane przez rolników i wielokrotnie wyławiane dla futra.

lis wirginijski (Urocyon cinereoargenteus)

Ich futro przybiera szare umaszczenie i jest naznaczone cętkami. Spodnia część ciała jest jaśniejsza, zaś na rdzawej głowie uwidaczniają się białe plamki. Podszerstek ma rdzawoczerwony kolor. Uszy urocjona są duże, ale proporcjonalne do reszty sylwetki. Pysk wąski, długi i obficie owłosiony. Na puszystym ogonie widać wyraźnie zaznaczoną pręgę. Długość ciała urocjona wirginijskiego wynosi średnio 42-68 cm, a sam ogon ma ponad 30 cm. W kłębie zwierzęta osiągają nawet 40 cm długości, a ich masa ciała nie przekracza 4 kg. Nogi są krótkie i muskularne. Cechą typową urocjona są mocno zakrzywione pazury przystosowane do chodzenia po drzewach. Urocjon wirginijski to jedyny psowaty, który posiadł tę zdolność.

urocjon

Urocjon wirginijski pożywienie

Urocjony, zważywszy na trudne warunki bytowe, mogą żywić się wszystkim, chociaż preferują pokarm zwierzęcy – w nocy polują zazwyczaj na ptaki, myszy oraz gryzonie. Dzięki zdolności chodzenia po drzewach mogą zdobywać owoce i inne dary natury. Jeżeli pokarmu jest zbyt dużo, zagrzebują go w podziemnym schowku. Nie ma obaw, że o nim zapomną, gdyż mają bardzo czuły zmysł węchu i zdarza się nawet, że wyczuwają zagrzebane w ziemi jajka.

psowate urocjon wirginijski

Urocjon wirginijski rozmnażanie

Ciąża u samic trwa zazwyczaj od 53 do 58 dni. Kilka dni przed przyjściem na świat młodych samiec opuszcza legowisko w celu zgromadzenia odpowiedniej ilości pokarmu dla matki i potomstwa. Młode urocjony wirginijskie mają szare umaszczenie i dopiero po dłuższym czasie nabierają właściwego koloru sierści. Mniej więcej po sześciu tygodniach rodzice pozostawiają je w legowisku bez opieki i sami wyruszają na polowanie.

Urocjon wyspowy (Urocyon littoralis)

Bliskim krewnym urocjona wirginijskiego jest urocjon wyspowy zasiedlający wyspy z archipelagu Channel Island u wybrzeży Kalifornii. Naukowcy wyróżnili sześć podgatunków, z których każdy zamieszkuje jedną wyspę. Jako że lisy wyspowe żyją w pewnej izolacji geograficznej nie są odporne na pasożyty z lądu. Co więcej, ostatnimi czasy ataki orłów przednich wyraźnie przetrzebiły populację – cztery podgatunki zostały uznane za krytycznie zagrożone. Pomimo że poszczególne podgatunki posiadają różną liczbę kręgów lisy mogą się między sobą dowolnie krzyżować.

urocjon wyspowy

Urocjon wyspowy wygląd

Lis wyspowy jest mniejszy od swojego wirginijskiego kuzyna. Naukowcy przypuszczają, że jest najmniejszym lisem w całej Ameryce Północnej, mniejszym nawet od lisa płowego. Długość jego ciała wynosi zazwyczaj od 48 do 50 cm, zaś wysokość w kłębie niewiele ponad 12 cm. Ogon jest niemal dwukrotnie krótszy niż u lisa wirginijskiego. Waga ciała nie przekracza 2,8 kg, przy czym samce są zawsze większe od samic. Rozbieżności są jednak znaczne, gdyż najmniejszy przedstawiciel gatunku waży zaledwie 1,3 kg!

Umaszczenie ssaka jest wielokolorowe – szare futro, nieco bardziej matowe niż u lisa wirginijskiego, występuje na głowie, czerwone po bokach, zaś białe na gardle, brzuchu i w dolnej części pyska. Czarne pasy zlokalizowane są na górnej części ogona. Urocjon wyspowy linieje raz w ciągu roku.

urocyjon wyspowy

Urocjon wyspowy rozmnażanie i dieta

Ciąża u lisów trwa zazwyczaj od 33 do 50 dni, a liczebność miotu wynosi od 1 do 5, przy czym matka powija najczęściej dwoje szczeniąt. W najwcześniejszym okresie życia, trwającym do 9 tygodni, matka karmi młode mlekiem i nie wypuszcza z nory. Pełną dojrzałość płciową osiągają w 10 miesiącu życia – samice zachodzą w ciążę jeszcze przed swoimi pierwszymi urodzinami.

Dieta urocjonów obfituje w owoce, owady, ptaki, jaszczurki oraz małe ssaki.

pożywiający się urocyjon wyspowy

Urocjony a kontakty z człowiekiem

Zarówno lisy wyspowe, jak i wirginijskie, są raczej łagodne w kontaktach z człowiekiem i nie przejawiają agresji. Początkowo mogą być nieco niepewne, ale stosunkowo szybko oswajają się z nową sytuacją.

Krótka charakterystyka

Wyróżniamy następujące gatunki urocjonów:

Urocyon cinereoargenteus – urocjon wirginijski

Urocyon littoralis – urocjon wyspowy

taksony nieopisane:

Urocyon sp. nov. – lis z wyspy Cozumel

gatunek wymarły Urocyon progressus

różnice w budowie urocjonów

różnice w budowie i wielkości: urocjony wirginijski (z przodu ten większy) i urocjon wyspowy

Systematyka

Domena: eukarionty

Królestwo: zwierzęta

Typ: strunowce

Podtyp: kręgowce

Gromada: ssaki

Rząd: drapieżne

Podrząd: psokształtne

Rodzina: psowate

Rodzaj: urocjon

Tagi artykułu: