Udostępnij ten artykuł.

Uszy Owczarka niemieckiego

Uszy Owczarka niemieckiego mogą stawać już od szóstego tygodnia życia. Na ten stan rzeczy wpływa wiele czynników, z których najważniejszym są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli przodkowie psa mieli duże i sztywne uszy, bardzo prawdopodobnym jest, że on sam będzie takie miał.

Kolejną sprawą jest grubość kości zwierzęcia. Jeżeli zwierzę ma słabe kostki w łapkach oznacza to, że więcej wapnia zostaje dostarczone do chrząstki usznej i wzmacnia jej szkielet. Jeżeli chcemy, aby pies rozwijał się prawidłowo, należy dostarczać mu wapno, które znajduje się w suchej karmie i suplementach diety. Pożywienie musi być odpowiednio dobrane i dopasowane do potrzeb czworonoga. Niektóre, przetworzone produkty źle wpływają na rozwój psa i mogą doprowadzić do oklapnięcia uszu na skutek wypłukania wapnia z organizmu. Przy wyborze odpowiednich produktów musimy kierować się dobrem czworonoga i jego potrzebami żywieniowymi, nie zaś ceną i złudnymi obietnicami producentów.

Pierwszy rok życia psa jest okresem kluczowym, gdyż właśnie wtedy następuje największy wzrost czworonoga. Dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia jest więc sprawą priorytetową. Niemniej, pomimo naszych starań bardzo często się zdarza, że uszy Owczarka niemieckiego oklapują. Jeśli uszy Owczarka niemieckiego wcześniej stały w pionie, a nagle dochodzi do ich ponownego oklapnięcia, nie oznacza to z reguły nic groźnego. Nie należy się tym  przejmować, ponieważ jest to spowodowane wprowadzeniem nowej karmy do diety psa, bądź zmianą suplementów diety. Jeżeli okres oklapnięcia uszu przedłuża się na jeden-dwa miesiące, należy zastanowić się nad wizytą u specjalisty.

Właściciel musi zwracać szczególną uwagę na kształt i postawę uszu, gdyż właśnie one sygnalizują o problemach zdrowotnych szczenięcia. W siódmym tygodniu życia możemy zaobserwować powolne usztywnienie się uszu i predyspozycje do ustawienia ich w pozycji pionowej. Z czasem uszy Owczarka niemieckiego się prostują i dochodzi do pełnego pionu.  Jeżeli w okolicach ósmego miesiąca życia nie zaobserwujemy tendencji do stawiania uszu przez psa, możemy poczuć się zaniepokojeni. Warto zasięgnąć opinii lekarza i przekonać się, czy pupil pozostaje w dobrym zdrowiu.

Stojące uszy y owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki ze stojącymi uszami

W okolicach szóstego miesiąca życia psa następuje wymiana uzębienia. W tym czasie musimy dostarczyć psu zwiększone ilości wapnia i fosforu. W innym wypadku organizm skoncentruje się na dostarczeniu niezbędnych minerałów do kształtowania się struktury zębowej, nie zaś do budowy chrząstki usznej. Cały wapń, magnez i fosfor zostaną wykorzystane w czasie procesu wymiany zębów, w związku z czym tkanka kostna w chrząstce usznej może ulec powolnej degradacji.

Tagi artykułu: