Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Utonagan

Historia

Rasa Utonagan powstała z 5 ratowniczych psów niewiadomego pochodzenia importowanych do Wielkiej Brytanii z Ameryki Północnej w 1987 roku. W hodowli skrzyżowano je z Siberian Husky, Alaskan Malamute i Owczarkiem niemieckim. Pierwotnie psy były hodowane przez Edwina Harrisona, który reklamował je jako krewniaków wilków. Buck, ojciec-założyciel rasy, wyglądał jednak jak malamute.
Rasy obecnie znane pod nazwami Utonagan i Northern Inuit Dog pierwotnie pochodziły z tego samego stada. Ale obecnie to dwie odrębne rasy.

Utonagan pies

Utonagan pies z piłką

Wygląd

Utonagan to duży, silny  i dobrze umięśniony czworonóg, o niezbyt ciężkiej budowie ciała. Głowa nie powinna być ani zbyt szeroka, ani przesadnie wypukła; proporcjonalna do wielkości psa. Stop lekko zaznaczony. Kufa dłuższa niż czaszka. Wargi szczelnie do siebie przylegające. Nos czarny; brak pigmentacji skóry nosa należy uznać za wadę. Oczy o migdałowatym kształcie, koloru brązowawego (począwszy od żółtego po bursztynowy). Uszy małe w porównaniu do wielkości głowy, o kształcie litery V, lekko zaokrąglone na końcach. Długa kufa przybiera stożkowy kształt; szczęki są silnie rozwinięte. Fafle czarne i zwarte. Kompletne uzębienie; zęby ustawione w zgryzie nożycowym, co oznacza, że górne zęby ściśle zachodzą na dolne i są ustawione prostopadle do szczęk. Wargi czarne. Tyłozgryz lub przodozgryz wysoce niepożądane. Szyja dość długa i mocna, z dobrze rozwiniętymi mięśniami. Łopatki umiarkowanie ukośne. Kończyny długie, proste i dość masywne. Patrząc od przodu, przednie kończyny są wąsko rozstawione, równoległe i proste w łokciach, nie odstają na zewnątrz. Długość od łokcia do ziemi jest nieco większa niż odległość od łokcia do kłębu. Nadgarstki mocne. Klatka piersiowa wydatna. Sylwetka psa Utonagan wpisuje się w kształt prostokąta, co oznacza, że długość od nasady ogona do kłębu jest większa niż wysokość w kłębie. Niewielkie nachylenie zadu akceptowalne. Żebra dobrze uformowane i długie. Lędźwie dobrze umięśnione. Oglądane z tyłu tylne kończyny dobrze rozmieszczone i równoległe. Uda dobrze umięśnione i silne.

Utonagan pies

Utonagan


Przednie łapy duże i owalne. Ogon równomiernie owłosiony, powinien wisieć prosto do stawu skokowego; noszony wysoko i prosto, gdy pies jest podekscytowany. Nie zawija się nad grzbietem.
Psy Utonagan mają grubą, podwójną warstwę sierści. Frędzle wokół uszu, brzucha, nóg i ogona nie są pożądane.  Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: ciemnobrązowy w połączeniu z szarym, czarny, podpalany i brązowy z wyraźnie określoną maską.

Temperament

Psy Utonagan są bardzo żywe, energiczne i zawsze skore do zabawy. Uwielbiają spędzać czas z nieco starszymi dziećmi. Nie sprawiają problemów szkoleniowych – łatwo i szybko uczą się nowych komend. Mają ogromne zapotrzebowanie na ruch; jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcić co najmniej półtorej godziny dziennie na spacer, nie powinniśmy decydować się na kupno Utonagana.

rasa psa Utonagan

Utonagan


Przyszły właściciel Utonagana musi zdawać sobie sprawę, że czworonogi łączą w sobie cechy Alaskana malamute, owczarka niemieckiego i husky. W praktyce oznacza to, że są wspaniałymi psami rodzinnymi. Uwielbiają towarzystwo ludzi; dobrze dogadują się z kotami i mniejszymi psami. Jeżeli jednak właściciel nie przeprowadzi solidnego szkolenia posłuszeństwa i będzie źle prowadził psa, może okazać się, że pies  Utonagan stanie się agresywny w stosunku do innych psów.
Pamiętajmy, że psy Utonagan nie znoszą samotności, pozostawione same przez dłuższy czas mogą stać się destrukcyjne.

Pielęgnacja

Psy Utonagan mają bardzo grube płaszcze, które dobrze utrzymują ciepło, ale mogą bardzo przeszkadzać w czasie upałów. W okresie letnim powinniśmy zatem skrócić czas spacerów w ciągu dnia i wydłużyć poranne oraz nocne przechadzki. Dwa razy do roku Utonagan dość mocno zrzucają sierść. Powinny w tym okresie być szczotkowane i czesane codziennie. Psy dość często zapadają na schorzenia oczu. Szczeniaki nie powinni być nadmiernie obciążane ćwiczeniami – dopiero po osiągnięciu dojrzałości (i pełnym ukształtowaniu kośćca), możemy zacząć „eksploatować” psiaka.
Średnia długość życia psa Utonagan wynosi 10-15 lat.

rasa psa Utonagan

pies Utonagan

Wysokość: Psy osiągają mniej więcej 60 cm wysokości w kłębie.

Waga: Waga psów waha się w granicach od 25 do 41 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są: ciemnobrązowy w połączeniu z szarym, czarny, podpalany i brązowy z wyraźnie określoną maską. Niewybiegany pies jest bardzo

Zdrowie: U niektórych psów pojawiają się problemy z kośćcem oraz wszelkiego rodzaju dysplazje. Dużym kłopotem jest także sierść, która może bardzo przeszkadzać w ciepłych okresach w ciągu roku.

Pielęgnacja: W czasie linienia codzienie. Poza okresem linienia okazjonalne.

Rodzina:  Psy Utonagan są bardzo rodzinne, energiczne i żywotne. Uwielbiają spędzać czas z właścicielem. Mają duże zapotrzebowanie na ruch. Nie znoszą stagnacji i samotności. Najlepiej czują się w środowisku podmiejskim.

Cena szczeniąt Utonagan to koszt 600 £

Tagi artykułu: