Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Vastgotaspets (Szwedzki Vallhund)

   Västgötaspets (niekiedy nazywany szwedzkim Vallhundem, Psem Gotów, Vallhundem lub szwedzkim szpicem owczarskim) to rasa psów o długiej i złożonej historii. Vallhundy służyły niegdyś Wikingom, którzy wykorzystywali je do pilnowania stad bydła, wyłapywania robactwa i pasożytów atakujących gospodarstwa domowe (przede wszystkim szczurów) oraz do obrony siedzib ludzkich.

Vastgotaspets historii rasy

     Vastgotaspets, czyli pies Gotów, to rasa psów wywodzących się z rejonów jezior Wener oraz Wetter w południowej Szwecji. Pierwsze „materialne” wzmianki o rasie pochodzą z młodszej epoki kamienia i zostały odnalezione w jednej ze szwedzkich jaskiń. Psy przedstawione na grafice naściennej do złudzenia przypominają szwedzkiego Vallhunda. Jedyną, istotną różnicą są dłuższe kończyny u psa wyrażonego poprzez ikonografię. Możemy to jednak łatwo wytłumaczyć, gdyż na skutek szybko postępującej chondrodystrofi, rodzime psy zaczęły posiadać krótsze kończyny.

     Do rzeczywistego uznania rasy doszło bardzo późno – dopiero w latach 40. XX wieku. W tym też czasie hodowca-pasjonat hrabia Björn von Rosen dokonał spisu psów o analogicznym wyglądzie, które występowały w okolicach Vary. To właśnie ta grupa osobnicza stała się bazą wyjściową do rozpoczęcia regularnej hodowli rasy, która trwa po dziś dzień.

Wygląd

    Västgötaspets to mały i mocny pies, u którego stosunek wysokości do długości tułowia wynosi ok. 2:3. Głowa jest dosyć długa i kształtna, widziana z góry  tworzy równy klin od czaszki do wierzchołka nosa. Czaszka spłaszczona, stop wyraźnie zaznaczony. Nos mocno pigmentowany, niemal smołowaty. Kufa widziana z boku sprawia wrażenie kwadratowej; krótszaniż czaszka. Wargi ściśle do siebie przylegają. Zęby ustawione w regularnym zgryzie nożycowym. Oczy średniej wielkości, owalnego kształtu, ciemnobrązowe. Uszy również średniej wielkości, spiczaste, stojące; osadzone dość wysoko. Szyja długa i mocno umięśniona. Grzbiet poziomy, dobrze umięśniony. Lędźwie dość krótkie, mocne. Zad nieco opada, szeroki. Klatka piersiowa  odpowiednio głęboka. 

 

Żebra mocno wysklepiona.  Brzuch lekko podciągnięty. Ogon może być naturalnie długi lub krótki. Przednie kończyny o mocnym kośćcu. Łopatka długa i dobrze kątowana. Kończyny tylne o dobrym kątowaniu w kolanie i stawie skokowym. Uda mocno umięśnione.  Łapy średniej wielkości, krótkie, owalne, ustawione prosto do przodu, o mocnych opuszkach, zwartej budowy.

Vallhund

     Västgötaspets mają pewne, nieprzyjemne przyzwyczajenie. Mianowicie uwielbiają podgryzać pięty innych zwierząt i je podskubywać.

   Psy osiągają około 33 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze, ich średnia wysokość w kłębie wynosi 31 centymetrów. Wszelkie odchylenia w granicach 1,5 centymetra są dozwolone. Masa ciała psów kształtuje się w granicach 9 - 14 kg. Psy mają dość krępą sylwetkę, dlatego też sprawiają wrażenie masywnych i ociężałych.

    Sierść psa Vastgotaspets jest zazwyczaj szorstka i ma średnią długość. Pokrywa włosowa psa składa się z dwóch części: miękkiego podszerstka oraz szorstkiej warstwy wierzchniej. Włos krótki występuje na głowie i przednich częściach kończyn. Trochę dłuższy włos rośnie na szyi, klatce piersiowej i plecach oraz tylnych częściach nóg. Kolor umaszczenia waha się od szarości, szarości z brązem, barwy szaro-żółtej lub czerwono-brązowej. Ciemniejsze włosy występują na plecach, szyi i bokach ciała. Psy mają lekkie znamiona na ramionach, które są porównywalne do „uprzęży”. U niewielkiej liczby psów można spotkać białe znaczenia na ciele. Do obszarów występowania bieli zaliczamy: przednie i tylne kończyny i klatkę piersiową.

Zachowanie i temperament Vastgotaspets

   Szwedzkie Vallhundy to doskonali towarzysze zabaw. Mogą być również wykorzystywane do wyławiania szczurów i pomniejszych prac w gospodarstwie. Mają silny etos pracy, w związku z czym doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków i bardzo dobrze czują się podczas wykonywania powierzonych zadań.

    Potrzebują ludzkiej uwagi i są bardzo oddane swoim właścicielom. Czworonogi mają w sobie coś z błaznów – uwielbiają się bawić, grać w piłkę i przekomarzać ze swoimi właścicielami. Dobrze czują się w towarzystwie ludzi, ale mogą być nieufny wobec obcych. Aby uniknąć sytuacji, w której Vallhund będzie bronił dostępu do właściciela i patrzył wilkiem na nieznane mu osoby, nieodzowne zdaje się przeprowadzenie procesu socjalizacji już w wieku szczenięcym.

Vastgotaspets (Vallhund) szczeniak na trawce.

Szwedzki Vallhund

    Västgötaspets mają pewne nieprzyjemne przyzwyczajenie. Mianowicie uwielbiają podgryzać pięty innych zwierząt i je podskubywać. Psy nie mają szczególnych wymagań życiowych. Mogą żyć zarówno na terenach wiejskich, jak i miejskich. Uwielbiają spacery i aktywny tryb życia, zatem są polecane osobom młodym i energicznym. Nie przejawiają najmniejszych tendencji do agresji, co czyni zeń wspaniałe psy rodzinne.

     Kolejną, istotną zaletą rasy jest ich wytrzymałość i odporność na trudne warunki pogodowe. Ogólny wygląd i cechy fizyczne rasy pozostają niezmienne od pokoleń. Owo zachowanie cech pierwotnych w niemalże czystej formie sprawiło, że psy nie chorują na typowe przypadłości dziedziczne i są uznawane za bardzo zdrową rasę.

Wysokość: Psy osiągają około 33 centymetrów w kłębie, zaś suki - 31 centymetrów.

Masa: Waga psów waha się w granicach 9 -14 kilogramów.

Umaszczenie: Do najczęściej spotykanych typów umaszczenia zaliczamy: szare z ciemnymi końcami włosa, piaskowe, brązowożółte, czerwonorude, niebieskoszare i pręgowane. Dopuszczalne są białe plamienia.

Pielęgnacja: Sierść psa nie wymaga pielęgnacji. Musimy pamiętać jednak o czyszczeniu uszu i obcinanie pazurów.

Zdrowie: Psy nie cierpią na typowe przypadłości zdrowotne. Rasa jest uznawana za bardzo zdrową.

Rodzina: Vallhundy są niezwykle przyjacielskimi stworzeniami, które kochają towarzystwo człowieka i są dość przyjazne otoczeniu. Jeżeli właściciel zaniecha wczesnej socjalizacji, psy mogą sprawiać problemy adaptacyjne i źle reagować na obcych. Posiadają silny instynkt terytorialny, zatem spokojnie mogą spełniać rolę stróżów domowego ogniska. W stosunku do dzieci zachowują się bardzo poprawnie. Uwielbiają wspólne zabawy i harce.

Inne nazwy to: Szwedzki Vallhund, Pies Gotów, Vallhund, Szwedzki szpic owczarski, Swedish Cattle Dog

Pochodzenie: Szwecja

Cena szczeniąt z rodowodem z 2009 roku to 5000 złotych, hodowli w Polsce nie znalazłam jest na pewno w Finlandii.

Klasyfikacja FCI – grupa V, sekcja 3 nr wzorca 14. Nie podlega próbom pracy.

pies, pies gotow, pies vallhund, psy, rasa psa, rasa psów, rasy psów vastgotaspets, szwedzki szpic owczarski, szwedzki vallhund, szwedzkie vallhundy, vallhund, vallhund cena, vallhund hodowla, vallhund opis rasy, vallhund swedish, vallhund szczeniaki, vallhund w polsce, vallhundy, västgötaspets, vastgotaspets, vastgotaspets historia, vastgotaspets opis, vastgotaspets pies, vastgotaspets pochodzenie, vastgotaspets rasa, vastgotaspets temperament, vastgotaspets waga, vastgotaspets wygląd, vastgotaspets wysokośc, vastgotaspets zdjęcia, pies gotów,vallhund pies, rasy psów vallhund,vallhund opis rasy,pies szwedzki szpic owczarski,

Tagi artykułu: